Ubezpiecz swoją kolekcję

Nasz tabor TT i galeria jego zdjęć

Moderator: mod-Moja TT

Awatar użytkownika
Alteo
Posty: 637
Rejestracja: 19 gru 2007, 18:13
Lokalizacja: Rawicz
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: Alteo »

Dla złodzieja wazne jest również to, ze mały łup pod wzgledem wielkosci jest wartościowy.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: Kilkujadek »

Jedyna pociecha w tym, że złodzieje nie pochodzili z PL :mrgreen:
Awatar użytkownika
Adamczewski
Posty: 494
Rejestracja: 23 lip 2007, 16:44
Lokalizacja: Pomorskie/UK
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: Adamczewski »

Swoją drogą, to ciekawe zjawisko, że powstała "mafia kolejkowa". Widać, że złodzieje nie śpią i widzą gdzie można zgarnąć wartościowy łup. Właściwie to nasze kolejki to też takie małe dzieła sztuki... Problemem może być tylko sprzedaż unikatowych egzemplarzy, bo raz, że kolekcjonerzy raczej wiedzą kto co posiada (lub do niedawna posiadał), a dwa, że raczej mało kto kupuje modele by tylko zamknąć je w sejfie.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: Zbyszek Zajner »

No proszę. I czeska policja może zadziałać. Może coś Tomas odzyska. Brawo.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

DOBRE wieści

Post autor: ArturSchŁ »

Dotarła do mnie informacja, że Policja złapała szajkę złodziei kolejek działającą na terenie CZ i DE.

Ukradli kolejki za ponad 7 mln. koron CZ, z czego udało się odzyskać towar za ok. 1 mln. Złodzieje pochodzili z Ostrawy.
Początkiem ich działań był sklep Deltaxu.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: ArturSchŁ »

Masz rację. Całe dotychczasowe dyskusje dotyczyły sytuacji, gdy kolekcja zostanie skradziona z domu czyli z miejsca jej normalnego przechowywania.

Ubezpieczenie kolekcji w transporcie, a to zupełnie odrębna bajka. W naszym przypadku, kolekcja najczęściej podróżuje z nami.
Jerzy Barczyńsk
Posty: 16
Rejestracja: 16 wrz 2008, 13:24
Lokalizacja: Zubowice
Kontakt:

Ubezpieczenia kolekcji

Post autor: Jerzy Barczyńsk »

Przejrzałem w miarę uważnie wszystkie wpisy tego wątku i chciałbym podzielić się z forumowiczami garścią swoich refleksji. Pamiętajmy, że wychodzimy zawsze od zapotrzebowania na konkretne ubezpieczenie a nie od ceny za ryzyko (jak to sugerował Artur). Ubezpieczenie kolekcji wynika z naszej potrzeby a cena jest pochodną jej wartości oraz zakresu ubezpieczenia. I tu zaczynają się różne opcje.
O ile nasze kolekcje przy dobrze skonstruowanym ubezpieczeniu ruchomości domowych są mniej lub bardziej bezpieczne w domu o tyle zaczynają się schody kiedy zabieramy je w pokaźnej ilości na różne imprezy, fremozjady itp. Zazwyczaj tego typu przedmioty figurują w wyłączeniach z "bagażu podróżnego" i warto spytać swojego agenta jak w Waszej konkretnej umowie i Waszego ubezpieczyciela jest ta kwestia rozstrzygnięta czyli innymi słowy czy nasze skarby są ubezpieczone w transporcie. Jako oczywistą kwestię traktuję ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej organizatora za mienie udostępnione i postawione do jego dyspozycji (obejmujące swym zakresem zarówno odpowiedzialność za szkody osobowe jak również materialne). Jeśli już bierzemy udział w takich imprezach warto spytać organizatora o zakres ubezpieczenia jakie zawarł na tę okoliczność. Sugestię Artura o znakowaniu kolekcji specjalnymi pisakami traktujmy bardzo poważnie i stosujmy ją nawet w odniesieniu do mniej wartościowych modeli, gdyż mogą się czasem okazać decydujące przy klasyfikacji czynu złodzieja (dotyczy ogólnej wartości skradzionych przedmiotów). No i w razie zaistnienia kradzieży nie odpuszczajmy, możemy różnie myśleć o organach ścigania ale dajmy im chociaż szansę aby mogli się wykazać. To tyle moich przemyśleń na dobry początek, serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia!
Ostatnio zmieniony 29 sty 2009, 14:31 przez Jerzy Barczyńsk, łącznie zmieniany 1 raz.
chf
Posty: 26
Rejestracja: 14 paź 2006, 18:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: chf »

Nie ma za co. Odkąd coś mi się stało z fire foxem to mam wszystko podkreślone jako błędy. Może kroś z Was wie co jest powodem ? Mam wersję 3.0.5
Frankowski Krzysztof
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: krzysztof »

wybacz Kolego, musiałem Cię poprawić:
ostrzeżenie
chf
Posty: 26
Rejestracja: 14 paź 2006, 18:04
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: chf »

Lepszym sposobem jest trwałe oznakowanie taboru w miejscu które podczas prezentacji jest najmniej widoczne. Jest to najlepszy sposób na ewentualne ostrzeżenie kolekcjonerów, że towar z takim oznaczeniem jest trefny.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2008, 10:42 przez chf, łącznie zmieniany 1 raz.
Frankowski Krzysztof
eg_ptmkż
Posty: 1677
Rejestracja: 16 kwie 2006, 11:24
Lokalizacja: tt@ptmkz.pl
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: eg_ptmkż »

ciekma pisze:Może zamiast tego jakieś znakowanie łagodnym radioizotopem albo przeźroczystym lakierem świecącym w UV :)
Ja coś takowego czynię .... takie markery są UV
Ostatnio zmieniony 23 lis 2008, 18:21 przez eg_ptmkż, łącznie zmieniany 1 raz.
ciekma
Posty: 75
Rejestracja: 20 sty 2007, 02:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: ciekma »

Straszne złodziejstwo te ubezpieczenia, 4% wartości to po 25 latach daje równowartość całej kolekcji.
Jeszcze pytanie, jakie jest prawdopodobieństwo że w ciągu tego czasu nas okradną :)

Może zamiast tego jakieś znakowanie łagodnym radioizotopem albo przeźroczystym lakierem świecącym w UV :)
Awatar użytkownika
miano
Posty: 610
Rejestracja: 04 maja 2006, 13:56
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: miano »

Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: Kilkujadek »

W necie na stronie :http://www.trutnovinky.cz/index.php?gid=10371 znalazłem coś takiego:
VZAL PENÍZE A ZBOŽÍ PRO MODELÁŘE
18.11.2008
Čtenost: 34 lidí
Škodu za více než 350 tisíc korun způsobil zloděj, který v noci z neděle na pondělí násilně vnikl do objektu jedné z firem v Nádražní ulici v Trutnově. Ukradl různé druhy zboží pro modeláře a finanční hotovost. "Za trestný čin krádež provedené vloupáním hrozí pachateli trest odnětí svobody až na tři roky nebo peněžitý trest," uvedl policejní mluvčí Jiří Prouza.

350tys. koron to około 52 tys. złotych !! :shock:
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Ubezpiecz swoją kolekcję

Post autor: DBv »

Byłem tam (wprawdzie latem) z Tomkiem, Arturem i Darkiem i (niestety) w sklepie było więcej niż jedynie trzy wagony... Przykre, że po raz kolejny kradzież dosięgnęła sklepu z naszej branży - tym bardziej, że również prowadzonego przez sympatyka modeli kolejowych...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja TT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości