Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Nasz tabor TT i galeria jego zdjęć

Moderator: mod-Moja TT

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: womo »

ArturSchŁ pisze:Rozumiem, że zabawa światłami, ale żeby cały człon był ciemny ??
Jak to w PKP :D
W zeszłym roku jechałem składem w którym drzwi otwierały się tylko w pierwszym wagonie. A że miejsca miałem w ostatnim to spacer przez cały skład z walizkami i dzieciakami dwa razy ... :roll:
To takie światła jak najbardziej są realne ... :mrgreen:
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: ArturSchŁ »

Rozumiem, że zabawa światłami, ale żeby cały człon był ciemny ??
:mrgreen:
...a czerwone, końca składu ??
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Do założenia oświetlenia wykorzystałem fabryczne zamontowane podłączenia - we wagoniki nie trzeba fizycznie ingerować ani nić lutować. Jednakby aby nie było tak prosto to okazało się, że trzeba odwrócić kółka w jednym z krańcowych wózków (oba pobierały prąd z tej samej szyny). Do montażu oświetlenia użyłem taśmy dwustronnej.

Wszystkie połączenia miedzy wagonami zrobione są na złączkach, tak więc można konfigurować dowolnie wielkość składu 2,3,lub 4 wagony.

A takie jest efekt mojego poczynania:

Z wyłączonym oświetleniem
Bipa 05Obrazek

Z włączonym oświetleniem:
Bipa 06Obrazek
Bipa 07Obrazek
Bipa 08Obrazek

Trochę przy inny oświetleniu
Bipa 09Obrazek
Bipa 10Obrazek

I po ciemku
Bipa 11Obrazek

Tak jak wspomniałem wcześniejszym poście możliwe, że poczynię prosty regulator napięcia - który będzie dawał mi możliwość regulacji jasności oświetlenia.

cdn...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Jeśli chodzi o LEDy to użyłem:
ULTRA WHITE WARM LED SMD 0805 (światłość 1950 mcd; 20mA; 3,2V) - rzeczywisty spadek napięcia to 2,68V

Rezystory były dobierane przy założeniach: 18V, 0,002A i spadku napięcia 3,2. Tutaj mam dylemat czy jeszcze bardziej nie powinienem zejść w dół gdzieś między 0.0013A a 0,0018A. Dlatego myślę o dodaniu jakiegoś potencjometru, który można byłoby wstępnie obniżać napięcie dla całego układu. Pewnie popełnię układzik, który zintegruje pierwsza wtyczkę z możliwością regulacji napięcia. Da mi to też możliwość regulacji w stosunku do następnych elektryfikowanych wagoników.

W necie znalazłem dyskusje i a nawet można powiedzieć boje jak wiele cennego prądu potrafią zużyć oświetlone wagoniki. To podam, że w teorii można na 1A przy tych założeniach zastosować 500LED. Wspomnę tylko, że dekoder ten posiada tzw tryb multiplexu co oznacza że w jednej chwili w rzeczywistości oświetlony jest jeden wagonik. Tu może każdy sobie sam odpowiedzieć czy pasażerowie po nocach maja siedzieć po ciemku czy warto poświęcić trochę cennych Amper :mrgreen:

Dodałbym zdjęcia już z poskładanych wagonikach, ale niestety padły baterie w aparacie :evil: to pewnie wkrótce.

cdn...
Awatar użytkownika
kaine
Posty: 445
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:54
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: kaine »

Jakiego koloru diody SMD użyłeś ?
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Witam

Na wstępie chce napisać, że będą tu zamieszczał moje modyfikacje taboru, a w sumie to jego przeróbki na cyferkę. Z czasem, może wyjdzie z tego jakiś fajny samouczek, a pewnie też czego się dowiem - bo w sumie rozpoczynam przygodę z cyferka.

Na początek poszedł do przeróbki piętrusek Tillig-a (13737 i 13746). Do jego oświetlenia postanowiłem wykorzystać gotowy dekoder funkcji Rubikus-a. Posiada on 4 sekcja i postanowiłem wykorzysta, każda z nich do oświetlenie poszczególnych wagonu - tak więc można sterować oświetleniem każdego wagonu z osobna.

Do każdego wagonu zostały wykonanie dwie płytki z oświetleniem w sumie trzy różne projekty (2x krańcowe góra, 2xśrodkowe góra i 4xkrancowe i środkowe dół). W projekty płytek wykorzysta elementy SMD 0805

A tak to wygląda - same płytki
Bipa 1Obrazek

A tutaj już po montażu elementów i jego efekt.
Bipa 2Obrazek
Bipa 3Obrazek
Bipa 4Obrazek
Teraz jak już mamy całą elektrykę to trzeba to włożyć do środka wagoników
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja TT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 6 gości