Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Nasz tabor TT i galeria jego zdjęć

Moderator: mod-Moja TT

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Niejeden »

Century pisze: A korzystam z usług tej firmy: fabrykapcb.
Również mogę polecić tę firmę. Fajnie wygląda z soldermaską. Ja robiłem budżetowo bez :-)
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: JarUs »

Ja używam tego . Drut na tabletkę i lutownica z cyną. Uwaga: nie wdychać oparów.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Bobbik pisze:Jak robisz takie ładne płytki?
Projekt robię w programie KiCad a następnie wysyłam do trawienia. Osobiście zaniechałem prób z wytworzeniem płytkę szczególnie przy rastrze 0,25 mm plus dwustronność powodowała u mnie zbyt dużo siwych włosów. A korzystam z usług tej firmy: fabrykapcb.

Jak sobie radzicie z drutem lakierowanym - znaczy jak ściągacie z niego koszulkę - ma ktoś jakiś patent na to?

CDN...
Awatar użytkownika
Bobbik
Posty: 169
Rejestracja: 12 mar 2017, 21:38
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Bobbik »

Jak robisz takie ładne płytki?
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Realizacja dekodera dla boczniak 3-os doczekała się finału i pierwszy wagon dostał oświetlenie, powoli tabor wkracza w XX wiek :)

A tak wygląda poczyniony przez zemnie dekoderek do tych wagoników:
- sam fundament czyli płytka:
DekoderObrazek
- tutaj już uzbrojony
DekoderObrazek
- tutaj pierwsze sprawdzian czy wszytko działa
DekoderObrazek

Pierwsze przymiarki do wagoniku:
WagonObrazek
A tak to wygląda finalnie:
WagonObrazek

Przy okazji porobiłem kilka pomiarów - nie wiem czy odczyty do końca są prawidłowe - ponieważ dysponuje tylko zwykłym miernikiem:
Pobór prądu w spoczynku: 3,4mA
Pobór maksymalny przy włączonych (7 LED) 18,9mA co daje około 2,2mA na LED-a
Pobór w trybie multiplexed (7 LED) 6,5mA

Niestety to czego się obawiałem to połączeniu dekodera z szynami - obecnie realizowane jest przez jedno koło na szynę - wózki dwukołowe mają to przewagę, że są dwa punkty poboru z szyny. Przy takim układzie może pojawić się efekt migotania światełek :(

Jak to fazie projektowej nie obeszło się bez wpadki i płytka jest minimalnie za długo, ale bez problemu można ja lekko zeszlifować około 1mm. Dodatkowo trzeba było jeszcze zeszlifować nadlewkę na dachu.
Dla lepszego efektu należy też uszczelnić dach przez powsadzanie wywietrzników. W podłodze należy zalepić wszystkie możliwe dziury :) - ale pamiętając, że co niektóre mogą się przydać przy składaniu wagonika :mrgreen:. W wersji z budką należy dorobić podłogę - zwiększy się komfort człowieczka przebywającym w niej i tylnej ścianki oraz założeniu poręczy. Do pełni szczęścia przydałoby się uszczelnić połączenie dachu właściwego z ścianą budki. Pewnie po takiej operacji jak kota zostawimy w środku to nam nie ucieknie :)

Do tych co deklarowali udział w projekcie proszę o potwierdzenie i kontakt na PW. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to postaram się by na zajączka dojechały dekodery do zainteresowanych.

Dla potomnych jak rozebrać wagonik (a przynajmniej jak ja to robiłem)
1) Ostrożnie wyciągami gniazda KKS z sprzęgami (delikatnie podważyć z dwóch stron od czoła wagonu a następnie jak wyjdą z podłogi pociągnąć)
2) po gniazdami widoczne będą zaczepy budy (po 2 z każdej stornie) delikatnie popychamy je do środka jak się uda z jednej stronie to z drugiej samo pójdzie :)
3) Wyciągamy ciężarek z siedzeniami jest on przyklejony do nich
4) Wypychamy dach - dach jest na zaczepach bardzo mocno spasowany - zaczepy raczej nie do zniszczenia
Za szkody powstałe wyniku wykorzystania tej instrukcji autor nie ponosi odpowiedzialności i każdy robi to na własne ryzyko :)

CDN...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Moją SM26 postanowiłem wprowadzić w erę cyferki.

Lokomotywka dostała dekoder ZIMO MX630, lepszy pewnie byłby troszkę mniejszy ale ten ma 6 wyjść funkcyjnych na których trochę mi zależało. Sama przeróbka na cyferkę odbyła się dość szybko - więcej było samej gimnastyki by ją rozebrać na części pierwsze niż samego lutowania.
W pierwszej fazie wyrzuciłem rezystory i w ich miejscu wpiąłem dekoder i można było już nią sterować cyfrowo.

Teraz postanowiłem dodać oświetlenie chce realizować podstawowe sygnały (w sumie do wykorzystania mam 5 wyjść funkcyjnych)
to jest:
- Pc1 i Pc5 (oświetlenie przodu i tyłu składu)
- Tb1 (jazda manewrowa)

- Pc2(jazda po niewłaściwym torze) czy Pc6 (zatrzymanie składu) dysponuje w tym momencie już 2 wejściami funkcyjnymi a na nich da się zrealizować jedno z powyższych. Na razie skłaniam się do Pc6, ale może koledzy którzy maja większe doświadczenie nakłania minie do czegoś innego.

6 wejścia chce podpiąć możliwość sterowania rozłączaniem składu.

I na koniec takie lakoniczne pytanie z której strony jest przód a z której tył:
SM26Obrazek

CDN...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Projekt dekodera oświetlenia "boczniaków osobowych 3-os" zakłada:
- 6 punktów świetlnych na każdy przedział po jednej (możliwość indywidualnego sterowani każdej z nich)
- podłączenia oświetlenia budki (LED na przewodach)
- dołożenie oświetlenia końca składu Pc5 (LED na przewodach)

Rysunek poglądowy:
WagonObrazek

Tak jak wspomniałem wcześniej trzeba zrobić małe ingerencje w sam wagonik:
- jeśli chcemy stosować UPS to trzeba zrobić na niego miejsce w kibelku (1)
- spiłować nieznaczne belkę poprzeczną dla zrobienia miejsca na LED-a oraz usunięcie nadlewek na niej (2)
- wymyślenia przeprowadzenia przewodów do zasilania kół
- w przypadku oświetlenia budki dla lepszego efektu trzeba ją "uszczelnić" (3)

Płytka jest przystosowana do elementów LED SMD 805 ale można również użyć 603 (ten sam rozstaw pinów).
Płytka ma wymiary 90x10 mm. Należy także mieć na uwadze, że jest to to prototyp, i na płytce np. może nie być napisów, solder maski itp. Sam projekt może zawierać też błędy logiczny który ujawnią się dopiero np. po pewnym czasie.

Orientacyjne koszty dekodera:
1) Płytka + zaprogramowany układ - 30 zł
2) Pozostałe elementy (w tym 6xLED) - 10 zł
3) 1 para dodatkowych elementów (LED+rezystor+tranzystor) 1 zł - (np. do oświetlenia budki)
4) Złożenie dekodera z elementów w całość (polutowanie i sprawdzenie działania) 40-50zł
5) Ewentualne koszty wysyłki

Rozpowszechniane, powielanie, wykorzystywanie itp projektu, bez zgody autora w celach komercyjnych jest zabronione. Każdy użytkownik używa dekodera na własną odpowiedzialność, a za szkody powstałe w skutego jego użytkowania autor nie odpowiada. Dekoder zawiera małe części i nie jest przeznaczony dla osób poniżej 8 roku życia.

P.S.
Ale wyszła mi z tego oferta - a miało to być hobby i czysta przyjemność :evil: .
W dekoderze zostało mi się jeszcze jedno wyjście, tak więc istnieje szansa, że można jeszcze coś podłączyć i go zmodyfikować.

Będę robił zamówienie najprawdopodobniej przyszłym tygodniu na płytki i części to jeśli ktoś chce się dołączyć to proszę na PW ilość sztuk i podanie wariantu
CDN.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Ponieważ jest pewne zainteresowanie projektem dekoderów dla "boczniaków 3 os." (dziękuje za wsparcie i miłe słowa), ale proszę na razie nie pisać do mnie na PW w tej sprawie - projekt jest w wersji papierowej. Postaram się w weekend usiąść i dopracować go do formy która pozwoli na jego realizację.

Będę mógł też podać więcej szczegółów o samym projekcie co należy przerobić w wagoniku oraz jego koszty.
CDN..
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Wojtek_Kraków pisze:Bardzo fajna robota.
Ile Cię wychodzi średnio jedna płytka do wagonu?
Ciężkie pytanie :)
Licząc koszt samych części do poskładania dekodera to coś około 25zł (mam wrażenie, że więcej kosztują same przesyłki niż części).
wicy pisze:Bardzo zgrabna płyteczka.
Przyjmujesz zamówienia na płytki i części do 3 osiowych?
Nie zastanawiałem się nad tym, ale w sumie można przygotować więcej płyteczek/dekoderów.

Sam projekt przewiduje zastosowaniu 6xled na płytce oraz możliwość podłączenie 3 następnych na przewodach. Możliwość sterowania każdej z osobna - funkcje dekodera opisywałem wcześniej - jest też plik CV

Obecnie projekt zakłada małe ingerencje w sam wagonik:
- W kibelku trzeba wywiercić otwór na kondensator bo w nim chce go ukryć (można zrezygnować z UPS-a)
- Spiłowanie pozostałości odlewu na "poprzeczkach" przynajmniej u mnie są, a chce na nich położyć płytkę dekodera. Są one dość szerokie i niektóre trzeb troszkę przyciąć, by oświetlenie równo wypadało po środku przedziałów - tak może powstać efekt niedoświetlenia.
- Wagoniki nie są dostosowanie do założenie oświetlenie więc trzeba dekoder jakość podłączyć do zasilania - wstępnie myślę o podłączeniu za pomocą przewodów do kół i pewnie trzeba jakąś dziurkę zrobić by przewlec kabel.

Jak to was nie przeraża i nie znany czas realizacji pewnie marzec\kwiecień (obecnie nie mogę poświęcić tyle czasu co bym chciał na nasze hobby :( ).

CDN....
Baala85
Posty: 58
Rejestracja: 16 lut 2012, 20:23
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Baala85 »

Też mam taki zestaw "boczniaków 3-osiowych" i z chęcią bym zakupił oświetlenie do nich;]
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: wicy »

Bardzo zgrabna płyteczka.
Przyjmujesz zamówienia na płytki i części do 3 osiowych?
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Wojtek_Kraków »

Bardzo fajna robota.
Ile Cię wychodzi średnio jedna płytka do wagonu?
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

W wolnej chwili poczyniłem dekoder do trzeciego wagoniku.

Płytka dekodera:
DekoderObrazek DekoderObrazek
Po zamontowaniu już w wagoniku
WagonObrazek

A tutaj prezentacja całego zestawu:
WagonyObrazek WagonyObrazek
WagonyObrazek

Na koniec mały filmik z działania całości -filmik jest takiej sobie jakości.
WagonyObrazek

Obecnie chce poczynić oświetlanie w "boczniakach 3-os" i wagonu bagażowego. Wstępnie projekt płytki rozrysowany.

CDN.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Projekt rozwoju oświetlenia BIPY na razie zjechał na bocznicę.
Natomiast mając projekt fajnego dekodera postanowiłem go wykorzystać do oświetlenie moich "boczniaków" (tillig 501069).

Tutaj poczyniona płytka po dekoder.
PlytkaObrazek

Dekoder już zmontowany w wagonikach widok z góry
WagonObrazek

A tu jego działania, w każdym z wagoników można sterować oświetleniem oddzielnie a w wagoniku każda sekcją (5 przedziałów + budka) lub włączyć automat zapalania światełek w przedziałach - wagoniki na razie bez zamontowanych daszków.
WagonObrazek WagonObrazek

Zdjęcia były robione przy dość dużym nasłonecznieniu, muszę sesję powtórzyć przy innym oświetleniu

Przy montażu w trzeci wagonik z tego set-a (2 kl.) okazało się, że ma on troszkę inne rozstawienie przedziałów i trzeba troszkę zmodyfikować projekt by ładnie był oświetlony każdy przedział.

CDN.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

@drlukasz jeszcze raz dzięki za mały wykładzik (jak coś to masz browara lub co tam lubisz) - czyli z tego wynika, że C1 przerobię na 35V a C2 na 50V (tam gdzie się zapatruje nie ma 35V SMD).

Jak ktoś ma jakieś spostrzeżenia i coś by powymieniał/uzupełnił to jak najbardziej mile widziane - dopóki projekt jest na papierze da się wszystko pozmieniać :mrgreen:

CDN...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja TT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości