Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Nasz tabor TT i galeria jego zdjęć

Moderator: mod-Moja TT

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: wicy »

Nie przejmuj się tymi chamskimi uszczypliwościami. Realizujesz sobie fajne projekciki i nie ma znaczenia, czy w 100% zgodna z jakimiś tam instrukcjami. Po części chodzi o badanie możliwości, ich wykorzystanie i stosowanie.
A co do projektu, myślałeś o jakimś mini rejestrze przesuwnym? Albo może lepiej - bramkami logicznymi? Dałoby to nowe możliwości przy skromności wyprowadzeń.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

piotrek092 pisze:A co to są światła POSTOJOWE ?? od kiedy na PKP takie obowiązują ?A może jeszcze cofania i kierunkowskazy ??
Czytając tematy poświęcone temu zagadnieniu - możliwością wyświetlania sygnałów - natknąłem się na takie określenie, ale w opracowaniach dotyczących sygnalizacji już nie, a ponieważ jakość przez przypadek odkryłem taką realizacji takiego układu - więc napisałem, że jestem w stanie to zrobić.

Ale żeby w pełni Cię zadowolić to mogę zaproponować cofania na górze (trzeba w tym przypadku mieć dekoder 6 funkcyjny). Natomiast kierunkowskazy mam propozycję dwóch opcji: to po jednej stronie stałe białe i a po drugie białe zmieniające się na czerwone lub tylko migające czerwone. Dodam jeszcze - hit awaryjne 4 czerwone migające na około :mrgreen:. Niestety miganie trzeba manualnie wykonywać - chociaż czytając o CV natknąłem się gdzieś o ustawieniach pulsacyjnych - zainteresowani muszą poszukać sobie sami czy ich dekodery coś takiego realizuje ;). Wiem, że niektórzy wytkną mi, że czerwone a nie pomarańczowe - niestety trzeba iść tu na kompromisy :)
Niestety kogut nie był brany pod uwagę w projekcie i tu z przykrością stwierdzam, że nadal nie jest :D.

A wracając do wątku można zrealizować sygnał Pc2 przy pewnych uwarunkowaniach przy wykorzystaniu dodatkowych dwóch wyjść funkcyjnych dekoder (2 FOf/r i 6 FO - to samo połączenie co dla Pc6). Niestety tutaj trzeba pójść na pewien kompromis - że sygnał będzie z obu stron naraz oraz z "tyłu" będzie czerwone po nie właściwej stronie. Polega to na tym, że światło LED białej jest mocniejsze od czerwonej i świeci zarazem LED biały i czerwony.

P.S.
TT traktuje jako hobby - poświęcam temu tyle czasu ile chce i mogę oraz wybieram te zagadnienia które mnie interesują - niektóre sformułowania przyjmuję, że takie są i już nie zagłębiając się czy są prawdziwe czy wymyślone. Jeśli coś źle sformułuję to od tego jest forum by to sprostować można to zrobić kulturalnie albo wyśmiewająco. To tak jak do jazdy samochodem nie potrzebuję wiedzy, o działaniu skrzyni biegów i innych podzespołów by nim jeździć. Tak więc całe zasady ruchu kolejowego nie są mi potrzebne by w kółko "puścić" dwa składy.

CDN...
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: piotrek092 »

Też,jak niebieski to wiezie pocztę. Jak tam nieraz czytam na forach czy fb ,co niektórzy tworzą nowa rzeczywistość,przepisy i ich ta nowomowa co świadczy o słabej znajomości podstaw kolei - a wystarczy wguuglać poświęcić trochę czasu ;)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: ArturSchŁ »

piotrek092 pisze:A może jeszcze cofania i kierunkowskazy ??
... i kogut na dachu !!
:mrgreen:
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: tydzial »

Piotrek to tak samo jak szutr zamiast tluczeń to postojowe zamiast przytlumione.
piotrek092
Posty: 947
Rejestracja: 29 lis 2014, 00:59
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: piotrek092 »

A co to są światła POSTOJOWE ?? od kiedy na PKP takie obowiązują ?A może jeszcze cofania i kierunkowskazy ??
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Projekt przeróbki SM26 na cyferkę wkroczył w następny etap - światełka. Po przemyśleniach jakie sygnały da się osiągnąć postanowiłem, że lokomotywka będzie potrafiła wyświetlić następujące:
1. PC1 (w zależności od kierunku jazdy)
2. PC5 (w zależności od kierunku jazdy)
3. PC1+PC5 (w zależności od kierunku jazdy)
4. Tb1 (w zależności od kierunku jazdy)
5. Światła postojowe (z obu stron naraz)

Do realizacji tego poczyniłem projekcik płyteczki:
SchematObrazek i płyteczkaObrazek

Projekcik miał za zadanie także umożliwić wykorzystanie logicznego wyjścia.

Do oświetlenia potrzebne będą dwie płytki na każda stronę. Do realizacji tego zestawu sygnałów potrzebuję na dekoderze wyjść: 2 - F0f/r oraz 4 wyjścia funkcyjnych zaprogramowanych na 3 klawiszach funkcyjnych + światła - automatycznie rozpoznaje kierunek jazdy.

Po zamontowaniu LED w lokomotywce wyszło to tak: (na razie tylko jedna strona)
1Obrazek2Obrazek
3Obrazek4Obrazek
5Obrazek6Obrazek

Na razie tylko jedna strona oświetlenia - ponieważ nie ma miejsca w sumie na nić w tej lokomotywce to trzeba chechłać odważniki jeszcze jeden mi pozostał :evil:.

Przy dodatkowych 2 wyjściach funkcjach na dekoderze możliwe jest jeszcze wyświetlenie sygnału Pc6 - LED BPG11 bezpośrednio podłączone do dekodera.
Stwierdziłem by zrealizować cała paletę sygnalizacji czyli jeszcze przynajmniej Pc2 to trzeba sterować każdą LED z osobna czyli użyć 10 wyjść dekodera (2 FOf/t i 8 FO1-FO8)

CDN...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Płytki były polerowanie chemiczne z chromianowaniem co ma ułatwić lutowanie. W innych projektach zamiast chromowania było cynowanie ale powiem, ze dużej różnicy nie widziałem. Kiedy odkryłem topnik w płynie/żelu to zapomniałem o męczarniach z lutowaniem :mrgreen:

W tych wagonach jest problem że mają tylko pojedynczą oś i tylko jedno kółko odpowiada za styk do jednej szyny - tak jak wspomniał Darek trzeba przemyśleć sprawę by pobierać prąd z dwóch kółek na jedna stronę.

Tak jak gdzieś indziej napisałem UPS z kondensatorem 220uF nic w sumie niewiele pomaga daje. A tylko taki znalazłem największy którego średnica ma poniżej 8mm i jest na 35V - najlepiej byłoby zejść do 6 mm.

I tak sobie pomyślałem jakby przesunąć blok UPS za stabilizator napięcia - na schemacie z pkt A do pkt B
SchematObrazek

Za stabilizatorem mam już 5V więc kondensator mógłbym zastosować już np. 6,3V a tutaj pojemności zwiększają się do 1000uF, a jakby się pokombinowało z tantalowymi to może i 2 lub więcej się upchnie.
Na razie są to tylko rozważania - a moja znajomość elektroniki mizerna - może ktoś z większym doświadczeniem coś w tym temacie się wypowie.

CDN...
Darek.W
Posty: 131
Rejestracja: 09 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Darek.W »

Najprostszy patent na zasilanie wagonów 2 - osiowych z 4 kół wagonów Tillig .itp :
Do blaszki ( po jej wyprostowaniu ,opiłowaniu ,oczyszczeniu z oksydu i pobieleniu cyną !!! ) trzymającej zestaw kołowy wagonów 2- osiowich (przy boczniakach 3 -siowych interesują nas tylko osie zewnętrzne ),trzeba przylutować laminat 0,5 mm jednostronnie miedziowany . Szerokość i długość laminatu trzeba dobrać tak by koła nie ocierały o przylutowany laminat !!! Laminat lutujemy od strony kół !!! Nie od budy wagonu !!! Następnie przecinamy blaszkę , lub ją przepiłowujemy iglakiem do przecięcia miedzianej powłoki laminatu . No i mamy 4 -y punkty poboru napięci w wagonie
2 - osiowym .
Kupujemy zestawu kołowe PECHO ( koła zestawu nie mają połączenia elektrycznego - oś jest przecięta - plastikowa rurka może ocierać o przylutowany laminat 0,5 mm , lub mając dużo wagonów towarowych , przecinamy osie ( jednostronnie izolowanych , o tych samych średnicach ) wagonów i zakładamy na nie rurkę izolacyjną . Oś wagonu nie ma połączenia elektrycznego !!!
Działa w 100% ,a o tego mostek i stabilizator 3,3v oraz kondensator 470 i po kłopocie .
Analog , cyfra ,0 problemów.

Added in 20 minutes 54 seconds:
Przepraszam , ze post za postem .
Można też wykorzystać łożyska PEHO lub Schirmer od Piotra (Makiecarz).
Przylutować przewody , a zabawa z przecinaniem osi jednostronnie izolowanych i ich izolowaniem nadal ta sama .
Mam tak zrobionych kilkanaście wagonów .
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: wicy »

Century pisze:Realizacja dekodera dla boczniak 3-os doczekała się finału i pierwszy wagon dostał oświetlenie, powoli tabor wkracza w XX wiek :)
Dostałem kompletne zestawy, za co dziękuję i zabrałem się za składanie.
Sama płytka bardzo ładnie zrobiona. Oznaczenia + przesłane ściągi nie sprawiają problemu z lutowaniem większego niż transformatorowa Lutola przy smd. Troszkę szkoda, że płytka nie pocynowana, może byłoby ładniej polutowane.
Na pierwszy ogień poszedł boczniak bez budki. Rozebranie wagonu zgodnie z poradami nie nastręczyło większych problemów. Największym problemem jest zasilanie z torów. Przeciągnąłem kabel od blachy łożysk do dekodera (tu nieoceniona okazała się moja nowa mini frezarka cnc ;) , którą wyrzeźbiłem sobie prostokątne otwory na kabel i nadmiar cyny) ale wagon świeci tylko gdy.... stoi :( Dolutowałem do blachy kół blaszkę ślizgową na jedno koło. Niewiele to daje, gdyż blaszka dociska w dół jedno z kół przez co wykrzywia oś i wagon kuleje. Teraz wpadłem na pomysł, że zamiast z boku (ślizg na koło) można przylutować na środku ślizg centralnie na oś - i tak zasilona jest cała z jednego koła.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: ArturSchŁ »

Nie wdając się w teorię, nie ma znaczenia jak jest wpięty "dwójnik" w obwód.
Praktycznie ma znaczenie, bo gdy zasilimy obciążenie przez rezystor, to w przypadku niezamierzonego zwarcia całe napięcie odkłada się na rezystorze (wpiętym jako pierwszy do źródła zasilania) lub na diodzie LED, która pełnego zasilania nie wytrzyma.
Dla DZIAŁANIA układu nie ma to znaczenia.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Wojtek_Kraków »

Ogólnie nie ma znaczenia czy dasz rezystor led czy led rezystor.
Ale z tego co czytałem i widziałem ponoć zgodnie ze sztuką jest Led rezystor.
Czy to prawda to nie wiem.
Na drugie Ci nie odpowiem.


Ale płyteczki klasa!!
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Nurtuje mnie pewna kwestia więc, może ktoś bardziej obeznany w tematyce elektroniki mi to wyjaśni.
Na schematach często spotykam się z dwoma rodzajami podłączeń:
A) + rezystor LED -
B) + LED rezystor -
Czy połączenia A jest równoważne z połączeniem B czy też, są jakieś różnice które powinienem wiedzieć?

Przy lokomotywce ROCO podpatrzyłem ze zasilanie LED jest bezpośrednio brane z szyn coś takiego:
1) Szyna LED rezystor Dekoder-
natomiast ja do tej pory wykorzystywałem
2) Dekoder+ rezystor LED Dekoder-
poeksperymentowałem i dałem
3) Szyna rezystor LED Dekoder-
i też działa.
I zastanawiam, który układ jest z tego najbardziej optymalny. Jak dla mnie przy moje wiedzy umiem tylko powiedzieć, że LED zasilany jest w układzie 2 to DC natomiast 1 i 3 AC, ale czy to ma jakieś znaczenie to nie wiem :oops:
Gdzieś się dopatrzyłem, że przy układach 1 i 3 zalecają zastosować diodę przeciwnie skierowana do LED. Ponieważ firmy tego nie stosują, wiec przypuszczam, że awaryjność układy bez tej diody jest bardzo niska.

CDN...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Niejeden pisze: Fajnie wygląda z soldermaską. Ja robiłem budżetowo bez :-)
Do tej pory też szedłem w budżetowa wersję płytek :mrgreen: (co zresztą widać wcześniejszych projektach). Teraz będę walczył ze sobą, czy nie stosować soldermaski w nowych projektach - bo jednak inaczej to wygląda.

CDN...
Awatar użytkownika
Bobbik
Posty: 169
Rejestracja: 12 mar 2017, 21:38
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Bobbik »

Ja póki co do plytek używam transferu chemicznego i trawię, ale zaznaczam że nie robiłem dwustronnych, ani smd. Chociaż mam zamiar spróbować, bo w porownaniu z żelazkiem, ( ktorym nie robilem, ale widzialem jak inni sie meczą) chemia daje zaskakująco dobre wyniki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja TT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości