Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Nasz tabor TT i galeria jego zdjęć

Moderator: mod-Moja TT

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: drlukasz »

Century pisze:
drlukasz pisze:27V za mostkiem osiągniesz już przy 18V na torach.
Jakbyś mógł rozwinąć tą myśl, nie do końca rozumiem tego to ile będę miał przy 24V w torach?
Na wejściu jest napięcie przemienne. Teoretycznie prostokątne, w praktyce niekoniecznie. Bezpiecznie uznać, że zbliżone do sinusa. I wtedy: Jeżeli je mierzysz miernikiem, to widzisz wartość skuteczną. Po wyprostowaniu napięcie podajesz na kondensator, który ładuje się do napięcia szczytowego (pomniejszonego o spadek napięcia na dwóch szeregowo połączonych diodach mostka Greatza). Napięcie szczytowe w tym przypadku wynosi (około):
24V * 1,41 (pierwiastek kwadratowy z "2") - 2 * 0,6V = 32,6V

Bez kondensatora na wejście stabilizatora trafia ok. 24V - 2*0,6V. W tym konkretnym przypadku układ bez kondensatora działa poprawnie (w miarę), bo sygnał wejściowy jest w miarę prostokątny i ma wysoką częstotliwość, przez co są minimalne tętnienia napięcia na wejściu stabilizatora.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

@tydzial z tego co udało mi się ustalić to pierwsze Bipy miały oświetlenie żarówkowe - informacje z innego forum - dlatego zdecydowałem się na białe ciepłe. To awaryjnie to jest żółte czy białe ciepłe?

@wicy mam 4 wolne wyprowadzenia więc kombinuje co z nimi zrobić :mrgreen:

@drlukasz dzięki za naprowadzenie na trop dlaczego C2 odlatuje w niebyt.
drlukasz pisze: 27V za mostkiem osiągniesz już przy 18V na torach.
Jakbyś mógł rozwinąć tą myśl, nie do końca rozumiem tego to ile będę miał przy 24V w torach?
Tranzystory NPN użyłem dlatego ponieważ zawierają w sobie już rezystory 22k a takie coś udało mi się znaleźć, układy scalone odpadają bo są za duże. Jak wcześniej wspomniałem jest laikiem w tej dziedzinie, wszelkie porady mile widziane :mrgreen:

CDN...
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: drlukasz »

Century pisze:W projekcie schematu dekodera kondensator C2 niezrozumiałych dla minie przyczyń odlatuje w inny wymiar :evil:. Dekoder bez kondensatorów też będzie działał bo są opcjonalne, tak więc na razie C2 znika z projektu
Skoro zabezpieczenie jest ustawione na 27V, a kondensator ma 25V dopuszczalnego napięcia, to przyczyna jest dość zrozumiała...
"Blok UPS" będzie pracował na granicy - ze względu na diodę i rezystor ograniczający.
27V za mostkiem osiągniesz już przy 18V na torach. Dla Multimausa to norma (potrafi wywalić nawet 22V w tory). Albo kondensatory na min. 35V przed stabilizatorem, albo zenerka na napięcie niższe niż nap. kondensatorów...

Nie rozumiem czemu nie użyłeś MOSFETów jako elementów wykonawczych?
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: wicy »

Century pisze:A może pójść w innym bajer np. automatyczne sprzęgi - pytanie czy warto w ogóle zawracać sobie tym głowę?
W dekoderach Zimo (nie wiem jak w innych) funkcja rozsprzęgania jest złożona. Wiąże się z rozsprzęgiem, dopchnięciem składu i odjazdem od składu - wszystko za jednym naciśnięciem klawisza funkcyjnego. O ile w lokomotywach wygląda to fajnie, o tyle nie wyobrażam sobie odjazdu składu od lokomotywy :) Samo podniesienie orczyka może nie wystarczyć dla poprawnego rozsprzęgu, więc proponują nie iść ta drogą.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 903
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: tydzial »

W realu zapalają się jednocześnie górne i dolne każdego członu,ja bym poszedł w dwa rodzaje oświetlenia żółte(awaryjne)i białe zimne (jarzeniowe) tak jest w rzeczywistości w bipach i jednostkach En57.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Prace na programem dekodera teoretycznie dobiegły do końca. Zastanawiam się nad rozszerzeniem możliwości programowania klawiszy funkcyjny z F12 do F20. Drugim pomysłem, który mi zaświtał jeszcze, to możliwość alternatywnego przypisania wyjść do klawiszy funkcyjnych. Mogłoby się to przydać jakbym kiedyś pojawił się na jakiś spotkaniach - pod warunkiem, że w ogóle takie dopuszczą do jazdy :mrgreen:.

Wracając do Bip-y to projektując płytkę stwierdziłem, że mając dekoder 10 Funkcyjny to szkoda nie wykorzystać pozostałych 4 wyjść. Każdy wagonik można podzielić wtedy na dwie strefy np. górę i dół.
A może pójść w innym bajer np. automatyczne sprzęgi - pytanie czy warto w ogóle zawracać sobie tym głowę?
A może ktoś ma jakąś fajniejszą propozycję?

W projekcie schematu dekodera kondensator C2 niezrozumiałych dla minie przyczyń odlatuje w inny wymiar :evil:. Dekoder bez kondensatorów też będzie działał bo są opcjonalne, tak więc na razie C2 znika z projektu.

CDN...
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Wojtek_Kraków »

Full profeska;)
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Schemat dekodera:
Obrazek

A tak wygląda poczyniony prototypu dekodera.
Obrazek Obrazek

W tej wersji raczej nie nadaje się do upchnięcia do wagoników :mrgreen:

A jak ktoś chce sobie poczytać CV : Opis CV
W Pliku kolorami oznaczyłem - zielono CV standardowe, na biało to moja fantazja, żółtym funkcje jeszcze do zrobienia.

Wszelkie uwagi mile widziane

Miało być prosto i przyjemnie oświetlenie Bip-y a wyszedł projekt budowy dekodera :mrgreen:

CDN...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Odnalezione w sieci projekty dekoderów funkcyjnych nie do końca do mnie przemawiały. Opierając się na wyżej wymienionych projektach oraz na Paco's - który mi najbardziej przypadł do gustu i wzorując się na nich poczyniłem własny.
Obecnie wyszedł projekt dekodera 10 - funkcyjnego (w głowie zaczął mi już świtać projekt 16 funkcyjnego - będę mógł oświetlić Bhxz i tym podobne wagoniki. Da to możliwość oświetlenia każdego przedziału z osobna i nim sterowania. Teoretycznie mogę wyśrubować ten projekt do 24 funkcji - nie bardzo widzę tego zastosowania).

Obecnie dekoder realizuje funkcje:

Do klawiszy F1-F8 oraz LF (przód, tył) można przypisać każda z 10 stref.
Tryb ECO oszczędzania naszych cennych amperek
Tryb "fluorescent" migania światełkami przy zapalaniu
Sterowanie natężeniem światła - stwierdziłem, że mogę tym sterować przez dekoder zamiast przez potencjometr - tym samym uprasza się schemat, a co za tym idzie ilość potrzebnych elementów do upchnięcia w wagoniku

Obecnie jeszcze kombinuję na dodaniem trybu wielu-lokomotyw - tak by można było sterować całym składem naraz i także przypisania długich adresów do tego trybu - czego norma chyba obecnie nie przewiduje.
Dodatkowo chce dodać mechanizmie auto włączania i wyłączania stref - efekt zapalania i gaszenia światełek w przedziałach bez potrzeby operatora - nad wszystkim nie da się panować :mrgreen:

Jest jeszcze zaimplementowany tryb analogowy - na razie za bardzo go nie testowałem, jak zabraknie miejsca na realizację innych pomysłów to pewnie go amputuję. Zdjęcia z prototypu i schematu oraz listę CV zamieszczę w następnym poście

Jak ktoś chce się podzielić pomysłem co tam jeszcze wsadzić za funkcje to zapraszam do dyskusji.

CDN...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Tak, też sobie kombinowałem czy by jakimś klejem nie zalać tych otworów, bo ten patent z folia naprawczą do końca mnie nie przekonywał. Malujesz, potem to na czerwono czy rozrabiasz klej z barwnikiem? I jakiej wielkości dziurki robić? Nabyłem samo pudło Bipy to mam na czym testować, oryginału na razie nie będę ruszał.

W sprawie dekodera poprzeglądałem troszkę jeszcze różnych stron i znalazłem jeszcze taki oparty na mikro-kontrolerach PIC autorstwa Paul Harman (schemat 6 strona - DDC DIY). O tyle bardziej mi to pasuje, bo mam czym to zaprogramować.
Wzorując się na schemacie, zmiana trochę w zasilaniu, dodanie podtrzymywanie zasilania UPS autorstwa Blue - popełniłem taki układzik:
Schemat dekodera 8 funkcji
Obrazek


Ciekawy jestem czy on w ogóle zadziała :mrgreen:. Jak przyjdą PIC-e - zobaczymy co z tego wyjdzie. Wszystkie uwagi mile widziane, bo moja wiedza w tym temacie jest znikoma :P

Do dekodera można jeszcze dorzucić 2 wyjścia funkcyjne podpinając na 9 i 10 nóżkę, ale w tym projekcje na razie nie przychodzi mi nic konkretnego do czego to wykorzystać.

cdn...
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: ArturSchŁ »

Century pisze:Zostaje jeszcze sprawa "zaklejenia" tych otworów czymś przepuszczającym światło - gdzieś doczytałem patent z folią do naprawy tylnych świateł w samochodzie.
Kropla gęstego wikolu.
Pięknie świeci matowo. Tylko przed operacją trzeba pudło czarnym pociągnąć by ściany nie świeciły.
:mrgreen:
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: drlukasz »

Zamiast Arduino (które de facto jest zwykłym mikrokntrolerem Atmela z dodanym interfejsem USB i wgranym bootloaderem) wstawiasz zwykłą ATMegę328 (może być w wersji SMD), ULN w wersji SMD i całość zmieści się na płytce niewiele większej niż fabryczny dekoder.
Kod z Arduino można wgrać na zwykłą ATMegę bez problemu...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

drlukasz pisze:Google nie gryzie http://model-railroad-hobbyist.com/node/19070
Gryz nie gryzie, ale żeby coś sensownego wydobyć to już nie takie proste.
Fajna rzecz, ale wydaje się, że to troszkę przy duże jest do TT, no chyba żeby samemu całą ta płytkę opracować wtedy może miałoby jakiś sens. Ale dzięki za linka
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

ArturSchŁ pisze:Rozumiem, że zabawa światłami, ale żeby cały człon był ciemny ??
:mrgreen:
...a czerwone, końca składu ??
Nie zapalać światełek ? :mrgreen:

Z czerwonymi światełkami jest ten kłopot, ze trzeba ingerować mechaniczne w wagoniki - w sumie to tylko 4 otwory - na razie brak odwagi i odpowiednich narzędzi. Zostaje jeszcze sprawa "zaklejenia" tych otworów czymś przepuszczającym światło - gdzieś doczytałem patent z folią do naprawy tylnych świateł w samochodzie.

I jeszcze kwestia dekodera, obecny jest tylko 4 funkcyjny - zabawa ze światełkami była by podzielna na połowę składu (sterowanie 2 pierwszymi lub ostatnimi) - dwie funkcje na przód/tył
Najlepszy rozwiązaniem użycie dekoder z przynajmniej z 6 funkcjami (2- przód tył i 4 na każdy wagon). Niestety dekodery zwiększa ilością funkcji to już ZIMO lub ESU. Natomiast w bardziej przyjaznych cenach brak tego typów rozwiązań. Szukałem czegoś też do samodzielnego poskładania - ale wszystkie schematy na jakie trafiłem dotyczyły 4 funkcyjnych. Niestety brak wystarczającej wiedzy elektronicznej do popełnienia samodzielnie takiego układu.

Jeśli ktoś dysponuje takim schematem dekodera z większa ilością funkcji i chce się z nim podzielić to będę bardzo wdzięczny

cdn...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja TT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości