Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Nasz tabor TT i galeria jego zdjęć

Moderator: mod-Moja TT

ODPOWIEDZ
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

A tak wyszło po złożeniu w całość i "uszczelnieniu"
PC1Obrazek PC5Obrazek
Tb1Obrazek Tb1Obrazek

Oświetlenie kabinyObrazek

Zostało się jeszcze poustawiać niektóre CV.

CDN...
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 749
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: piottrw »

Ten dekielek to miejsce na głośnik właśnie ;)
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Przyszedł czas na montaż płytek i podłączenie dekodera: widok od góry pajączka
EU05Obrazek

Widok od przodu po ustawieniach już CV dla różnych rodzajów świateł:
EU05Obrazek
PC1 Obrazek PC5 Obrazek
Tb1 Obrazek Oświetlenie kabinyObrazek

Od strony głośniczka usunąłem taśmę łącząca płytkę główna z płytka oświetlenia oraz taki dekielek przykręcany z góry w środku, nie wiem do czego to miało służyć ale bez tego też w równym stopniu lokomotywa dobrze działa :). Przy zachowaniu taśmy musiał bym zastosować mniejszy głośniczek a tak ładnie chowa się o rozmiar większy.
Borczy pisze:I właśnie wiedzy o takich rzeczach chciałbym trochę łyknąć na warsztatach :) .
Jakby troszkę miejsca się znalazło to mógłbym coś tam przygotować, a nawet teoretycznie Ci co by chcieli mogliby podłubać.

CDN...
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2280
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Borczy »

I właśnie wiedzy o takich rzeczach chciałbym trochę łyknąć na warsztatach :) .
Super sprawa. Jak dla mnie wyszło extra.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Ostatnio kolekcja moja wzbogaciła się o lokomotywę EU-05 z numer 08 produkcji MTB (chyba jedno z ładniejszych malowań jej). Producenci z wiadomych sobie tylko przyczyń wyposażają lokomotywy przeważnie w oświetlenie przednie.

Postanowiłem uzupełnić oświetlenie:
- końca składu (PC5) (w zależności od kierunku jazdy)
- jazdy manewrowej (Tb1) (w zależności od kierunku jazdy lewe prawe)
- dodatkowo dodałem oświetlenie kabiny też uzależnione od kierunku jazdy

W miejsce oryginalnej płytki oświetlenia (tylko PC1),
płytkaObrazek
Poczyniłem małą płyteczkę która ją zastąpi i będzie można pobawić się światełkami. Przy okazji postanowiłem stworzyć samodzielne płytkę - technik jest kilka, ja wykorzystałem: termo-transferu w oparciu o żelazko - a tutaj kolejne etapy powstawania płytki:
płytkaObrazek płytkaObrazek
płytkaObrazek płytkaObrazek

Jak na razie robienie płytek metodą termo-transferową-żelazkową nie daje do końca całkowitej powtarzalności (do większych płytek nie do końca wyobrażam sobie ja stosować - trzeba nad nią popracować).

Prototypowych płytek powstało kilka w celu określenia jak najbardziej precyzyjnego umiejscowienia led-ów.
a tutaj efekt z niektórych prób:
prototypObrazek prototypObrazek

W docelowej wersji białe led-y zostaną wykorzystane z oryginalnego modelu, w prototypach zastosowałem białe zimne.

CDN...
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Wojtek_Kraków »

Ładny i oryginalny w swoim wydaniu wagon powstanie :)
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Noc przespana, temat od nowa przemyślany, jak wspomniał kolega @T_Domagalski wybór padł na opcję 4 (jako najbardziej wierną) i tak to będzie mniej więcej wyglądać:

OświetlenieObrazek

Z tych wszystkich opcji akurat ten jest najmniej przyjemny do mocowania oświetlenia - ale da radę.

Jeśli chodzi o instalację nad daszkiem to jak na ten moment dla mnie nie bardzo wykonalne ze względów technicznych (pudło z dachem stanowi całość).

Jeszcze raz dziękuje kolegom za pomoc - można się upominać o piwo :mrgreen:

CDN...
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: T_Domagalski »

JarUs pisze:Przy krawędzi dachu są podobne elementy, tylko pomalowane na czarno.
Jak pisałem wcześniej - to relikt przeszłości. ;)
JarUs pisze:Na tymwagonie uchwyty latarni są czarne, a na dole są uchwyty na Pc4...
To po prostu inny typ mocowania sygnałów - bardziej współczesny. A kwestia, który sygnał za ich pomocą wyświetlisz, jest już drugorzędna. ;)

Odnośnie malowania, to maniera na "pstrokaciznę" pojawiła się dużo później. Zaryzykowałbym twierdzenie, że dopiero w erze pociągów "retro". Wcześniej, tj. od drugiej połowy lat 70-tych (ep. IVb), tylko poręcze i krawędzie stopni były malowane na biało. Pozostałe elementy były albo w kolorze pudła, albo czarne. W ep. IIIc zasadniczo wszystko było w kolorze pudła albo czarne, poręcze też były czarne.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: JarUs »

T_Domagalski pisze:Te czerwone elementy to uchwyty latarni.
Przy krawędzi dachu są podobne elementy, tylko pomalowane na czarno.
Na tymwagonie uchwyty latarni są czarne, a na dole są uchwyty na Pc4

Added in 17 minutes 47 seconds:
... w latach 70 uchwyty lamp były malowane na biało ...
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: T_Domagalski »

Century pisze:Celuje w epokę IIIC, czyli tak jak sądziłem powinienem powiesić je na wysięgnikach, ale to wiąże się z przebudową poręczy a tego by chciał uniknąć, tym bardziej, że musiało być to dość wytrzymałe rozwiązanie - a nie tylko patrz i podziwiaj...
Tu masz zdjęcie wagonu z poręczą najbardziej odpowiadającą modelowi Tilliga (pełna blacha zamiast ażurowej poręczy):
http://skansenchabowka.pl/tabor/wagon-o ... -serii-ci/
Te czerwone elementy to uchwyty latarni. Wypadają na wysokości dolnej krawędzi tego "okienka" w blasze. Niemieckie oryginały też tak miały. Czyli poprawną pozycją umieszczenia latarni na tego typu poręczy jest opcja 4.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Podziękowania za rozjaśnienie tematu i namiary na fajną galerię zdjęć, z których coś można wywnioskować a nie tylko się domyślać :mrgreen:.

Celuje w epokę IIIC, czyli tak jak sądziłem powinienem powiesić je na wysięgnikach, ale to wiąże się z przebudową poręczy a tego by chciał uniknąć, tym bardziej, że musiało być to dość wytrzymałe rozwiązanie - a nie tylko patrz i podziwiaj.

Czyli być zgodny z przepisami mogę zrobić tak opcja 3 i 4:
OświetlenieObrazek

Opcję 1 raczej skreślam - powody przytoczone prze kolegę @T_Domagalski (chociaż najbardziej mi się podoba).
2 - najbliżej ideałowi, ale najlepiej dorobić wysięgnik a zostawienie ich tylko na przewodach to za każdym razem były by w innym miejscu :( , ale był by pozytyw, że można byłoby je schować za barierkę :mrgreen:.
3 i 4 - to zgodność z przepisami, ale z innej epoki :D. Dodatkowo w opcji 3 najłatwiejsze maskowanie przewodów co ma jakieś plusy.
Teoretycznie mogę w sumie zrezygnować z oświetlenia końca składu. Pomyślę jeszcze jak dorobić wysięgnik - ale na razie przychodzi mi tylko na myśl zrobienie całego pomostu od nowa.

CDN...
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: T_Domagalski »

Century pisze:Jednak nie mogę się zdecydować które miejscu będzie lepsze...
A która to ma być epoka?
Latarnie na daszku były wymagane w czasach, gdy kierownik pociągu musiał kontrolować sygnały końca składu. Takie ustawienie latarń wymagał sygnał Pc5 w przepisach z 1946r., więc jeszcze w ep. IIIa. Ciekawostka - lampy takie świeciły na czerwono (do tyłu) i na biało (do przodu).
Zgodnie z przepisami z 1974r. sygnały mogą być już umieszczone niżej. W końcowych latach eksploatacji tych wagonów, sygnały końca pociągu były umieszczane jak w towarowych - w uchwytach nad zderzakami:
http://antygaleria.pl/details.php?image_id=6127

Pozycja 2 jest u ciebie o tyle błędna, że latarnia stoi na poręczy, a powinna być na wysięgniku. Pozycja 1 jest natomiast bardzo mało prawdopodobna, bo nie było lamp wiszących. Wszystkie, które widziałem gdziekolwiek, były zatykane.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

Po długim namyśle postanowiłem jednak dodać oświetlenie końca składu wagonu - Bi (Ci-30), z tego co znalazłem w sieci i udało mi się dowiedzieć to było wieszane przynajmniej w nocy (miałem też wzmiankę, że mogło być tylko jedna lampa zamiast dwóch).

Ponieważ nie mam żadnej dokumentacji na ten temat, postanowiłem samemu określić w którym miejscu mogę umieścić te lampy. Jak wcześniej wspomniałem mam kilka miejsce - pod daszkiem odpuszczam z barku zbytnich możliwości technicznych, tak więc zostają poręcze:

OświetlenieObrazek

Jednak nie mogę się zdecydować które miejscu będzie lepsze wszystkie sugestie mile widziane :).

CDN...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Century »

@wicy raczej koksów na tym nie zarobię, ale jak ktoś chce to może go sobie pobrać tutaj:

Projekt Obrazek

Używanie na własną odpowiedzialność i zasadach nie komercyjnych :P. Do projektu wprowadziłem kilka modyfikacji, między innymi jest troszkę węższy - oryginał był minimalnie za szeroki, oraz są troszkę inaczej poprowadzone kanały na przewody.

@Wojtek_Kraków - patrząc bezpośrednio też nie widać :mrgreen:

CDN...
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja TeTka i inne akcesoria - CenTTury

Post autor: Wojtek_Kraków »

Domiss pisze:Wydruk wygląda tak sobie (warstwy z wydruku), ale efekt końcowy - super. Zrób sobie otwór w podłodze w którejś z ubikacji, to będzie łatwiej schować przewody do ewentualnego oświetlenia ;).
Obstawiam że przez okienka nie będzie tego widać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja TT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości