zasilanie makiety DDC

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: ArturSchŁ »

aarekk pisze:... początkowo pozostawiłem w torze zasilającym kondensator.
... czy mogłem w ten sposób wpłynąć negatywnie na dekodery lokomotyw albo centralkę?
Kondensator w torach analogowych jest montowany w celach przeciwzakłóceniowych, inaczej może być słychać jadącą lokomotywkę w radiu, telewizorze itd. W związku z przeznaczeniem, jego pojemność jest nieduża, rzędu 10-100 nF.

Jego wtrącenie w układ cyfrowy powoduje wygładzanie przebiegów z prostokątnych na prostokątne o zaokrąglonych załamaniach.
Układy cyfrowe, które są czułe na moment przejść "0" <-> "1", nieprawidłowo odczytują odkształcone przebiegi, stąd dziwne zachowanie.
Gdyby nawet pojemność była wielokrotnie większa, to w najgorszym przypadku mógłby zareagować układ przeciw zwarciowy w centralce.

Jeśli chodzi o dekodery, to im jest obojętne jakie jest napięcie (byleby w dopuszczalnym zakresie napięć) i kształt przebiegu w torach, najwyżej nie odbiorą rozkazów z centralki.
womo pisze:Albo poczujesz smrodek ...
No tak, to już jest pozamiatane...
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2382
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: womo »

Elektronika zazwyczaj działa zero jedynkowo.
Albo poczujesz smrodek i nie działa, albo Ci się udało i działa.
W tym przypadku duch TT był po Twojej stronie, widać dobrze się bawił :mrgreen:
Awatar użytkownika
aarekk
Posty: 32
Rejestracja: 29 lis 2019, 17:00
Lokalizacja: Szamotuły
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: aarekk »

Przechodzę właśnie na DCC (pomału, centralka Roco Z21 start). Na obiegu torów bettungs niestety początkowo pozostawiłem w torze zasilającym kondensator. Lokomotywy działały, ale jazda nie była płynna przy najmniejszych prędkościach, czasem diody słabo mrugały na postoju i nie można było odczytać ani zapisać CV.

To co mnie zastanawia, to czy mogłem w ten sposób wpłynąć negatywnie na dekodery lokomotyw albo centralkę? Nie trwało to długo, może do godziny, zanim się połapałem w czym rzecz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: ArturSchŁ »

wmac27 pisze:Pisałeś o trafo odpowiedniej mocy. Napisz jakie parametry miałeś na myśli.
Ja mam, jak pisałem 18V/50VA (te 45VA to podałem błędnie)
50 V*A to przy 18 V => I max = 2,8 A.
Przy 350 mA na silniczek mamy 8 składów.
Awatar użytkownika
wmac27
Posty: 397
Rejestracja: 23 paź 2006, 09:28
Lokalizacja: Dolice
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: wmac27 »

Dzięki Artur
Zasady są jasno określone i lepiej ich przestrzegać.
Ciekawi mnie jednak co by było gdyby tak jednak podciągnąć te 2-3V więcej.
Dekodery są do 24V zazwyczaj więc powinny wytrzymać. Pisałeś o kondensatorach, tylko nie bardzo wiem jakich bo ja w zasadzie ich nie mam. Jeśli są jakieś fabryczne to napięcie pracy pewnie nie mniejsze niż dekoder.
Pisałeś o trafo odpowiedniej mocy. Napisz jakie parametry miałeś na myśli.
Ja mam, jak pisałem 18V/50VA (te 45VA to podałem błędnie)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: ArturSchŁ »

NMRA S-9.1 DCC electrical Section C says:
The DCC voltage is based on the DC voltage PLUS 2 volts. 12VDC + 2V => 14V DCC For HO and O scale

:arrow: S-9.1 [PDF, EN]
W TeTetce w analogu też używamy 12V, więc i dla TT jest to (tzn. 14 V) właściwe napięcie.
Nadmierne podnoszenie napięcia w torach może tylko doprowadzić do uszkodzenia elektroniki (głównie elektrolitów jeśli są one na mniejsze napięcie znamionowe).

Przekazywanie mocy do lokomotyw realizowane jest zwiększeniem/zmniejszeniem prądu do obciążenia (modulacja PWM), wiec jest praktycznie niezależne od poziomu napięcia w torach.
Ważne jest by zasilacz miał właściwą MOC w stosunku do obciążenia
Awatar użytkownika
wmac27
Posty: 397
Rejestracja: 23 paź 2006, 09:28
Lokalizacja: Dolice
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: wmac27 »

Ja zapytam się o zasilanie torów J,K w systemie XpresNET.
Jakie ustawić napięcie zasilania w torach aby było optymalne.
Aktualnie mam ustawione na 14V i wszystko jeździ normalnie. Miałem też ustawione 16,5V i też było OK. Makieta jest spora i jak na razie jeden booster 5A wystarcza. System sterowania jest zasilany trafo 18VAC / 45VA.
Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: ArturSchŁ »

Jeśli używałeś toru podłączeniowego zasilania analogowego, to usuń (wytnij) kondensator blokujący.
Tory DCC powinny stanowić po prostu dwa druty (dwie szyny), jest to w zasadzie jeden obwód elektryczny bez przerw itp.
Jeśli miałeś jakieś analogowe "patenty", kondensatory, diody, zasilanie przekaźników itp - usuń wszystko, ponieważ dodatkowe elementy wtrącone w układ DCC mogą upośledzać przebieg cyfrowy, powodując problemy ze sterowaniem.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: Borczy »

Jak będziesz zasilał to odłącz kable od analogowego trafo. Nawet jeśli nie jest podpięty do gniazdka to centralka będzie zgłaszać zwarcie.
jaceks196
Posty: 48
Rejestracja: 25 lis 2014, 21:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: jaceks196 »

No tak spróbuje.Nie jestem w tym nalepszy i trochę mam obawy.Może się uda.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: Niejeden »

Wszystko się sprowadza do podłączenia dwóch kabelków do torów. Nie ma znaczenia, jak to rozwiążesz. Równie dobrze możesz je przylutować do szyn.
jaceks196
Posty: 48
Rejestracja: 25 lis 2014, 21:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: jaceks196 »

Dzięki a co z torem do podłączenia w analogu .W dcc jest podobno inny nie będzie kolizji
Ostatnio zmieniony 26 sty 2016, 19:58 przez jaceks196, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Niejeden
Posty: 465
Rejestracja: 18 sie 2009, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: Niejeden »

Tak naprawdę to nic nie musisz robić - zamiast analogowego zasilacza podłączasz zestaw DCC i powinno hulać. Możesz ewentualnie zlikwidować te odcinki izolowane bo w DCC się nie przydadzą (tu sam sterujesz lokomotywą i możesz ją zatrzymać, gdzie chcesz).
jaceks196
Posty: 48
Rejestracja: 25 lis 2014, 21:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: jaceks196 »

Witam.Chcialbym z torowiska analogowego zrobic DCC.Na co musze zwrocić uwage.Posiadam jedynie dwa odcinki na ktorych za pomocą klawiatury pozbywam napięcia I Loki stają.Osprzęt chciałbym pozostawić w analogu podobno mozna bez konsekwencji.Prosze o porade ew jak podłączyc.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: zasilanie makiety DDC

Post autor: gbbsoft »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości