makieta z I epoki

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

ArturSchŁ pisze:
darg pisze:i nie wiem jak zrobić i co kupić by ...
Otwierasz Google -> Grafika, wpisujesz 'multimaus' i naciskasz ENTER !!

Dostajesz np TO lub TO
Wszystko.
:mrgreen:

Możesz podłączyć każdą z tych.
OJ TAM, OJ TAM
Ja wpisywałem do google / grafika; „Zestaw cyfrowy roco” i nic ciekawego nie było...Jak poczytałem instrukcję to już nic nie wiedziałem
to ostatnia prośba.
Jakie i gdzie najtaniej mogę kupić dekodery do:
1 Parowóz BR80 Roco- jest w nim gniazdo dekodera
2 parowóz BR56 BTTB(czy mogę wstawić dekoder do tendra ciągnąc przewody do silnika i odbieraków prądu? chyba najprościej?).
3 Parowóz BR 81/92 BTTB
Wiem, że ta tematyka jest w sieci opisana, ale nie ma aktualnych danych- może są obecnie lepsze dekodery??
Dzięki za wszystko
Darek
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: ArturSchŁ »

darg pisze:i nie wiem jak zrobić i co kupić by ...
Otwierasz Google -> Grafika, wpisujesz 'multimaus' i naciskasz ENTER !!

Dostajesz np TO lub TO
Wszystko.
:mrgreen:

Możesz podłączyć każdą z tych.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2012, 11:10 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
merry
Posty: 303
Rejestracja: 09 kwie 2008, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: merry »

Podpowiem, że wystarczy Lokmaus2 (taniej). Od czasu do czasu pojawia się sam manipulator na Allegro.
Awatar użytkownika
biker
Posty: 411
Rejestracja: 18 lut 2008, 16:20
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: biker »

Kup drugą mysz z przewodem i podłączasz jedną do wejścia master a drugą do slave.
Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

Witam.
Znowu mam problem!!!
Kupiłem taki cyfrowy zestaw startowy Roco :
Obrazek



i nie wiem jak zrobić i co kupić by podłączyć drugą mysz dla drugiej osoby?
Darek
Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

Makieta ma 4m-ale ja pulpit chcę umieścić na I segmencie (bo tam jest najwięcej połączeń elektrycznych i będzie obrotnica). Do stacji przewiduję dobudować dwa segmenty ze szlakiem lub pętle i chcę wiedzieć (przewidzieć) jakie kable mogę potrzebować. Na teraz będą to;
1 -linia zasilania torów-2 gniazda bananowe,
2 -linia zasilania osprzętu 16V≈ 2 żyły
3 - sterowanie semaforem wjazdowym - 2 żyły
4 - 4 ŻYŁY REZERWY - razem jest to 1 przewód skrętki komputerowej z gniazdem RJ45-8 żył--- i jeśli można to wykorzystam 2 żyły na magistralę DDC (czy wystarczy?) i jak rozumiem to z niej wyprowadzam gdzie mi pasuje gniazdo RJ14—czy tak może być?

Kiedyś czytałem o kontaktronach w szynach,
Czy to się nadal stosuje?
Ja w mojej makiecie z lat 80-tych stosowałem często łączniki stykowe w szynach do przełączania zwrotnic by mieć wolną drogę na wyjazd ze stacji(bo gubiłem się na klawiaturze). Doszło do tego, że wypuszczałem pociągi nie patrząc czy mam dobrze ustawione zwrotnice ... Zrobiłem też tak, że lokomotywa dojeżdżała do końca peronu i sama przełączała zwrotnicę na wjazd na inny tor przy drugim peronie...(jeździły 4 składy jednocześnie)

Kupiłem ten zestaw multimause B. Zamówiłem w tartaku nogi do makiety- w Castoramie kupiłem regulatory wysokości po 2.50 zł. Jak wszystko skręcę to dam zdjęcie- coś wolno mi to idzie .
Bardzo dziękuję za rady i uwagi.
Darek.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2011, 20:32 przez darg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: ArturSchŁ »

darg pisze:Nie przewiduję wyjazdów z makietą na spotkania modelarskie. Chciałbym zrobić u siebie taką magistralę DDC
Po co ??
Makietę masz ok 4 m długą, dajesz centralkę po środku i praktycznie do każdego miejsca masz dostęp z myszką w ręku, bo standardowy kabelek do multimousa ma 2 m !!

Jeśli jednak, to przejrzyj TO.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2011, 13:36 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: monique222 »

My również jakiś czas temu zakupiliśmy Roco-wski za 245zł od tej osoby którą masz pod literką B i jesteśmy bardzo zadowoleni z działania

Pozdrawiamy
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: Maciej »

Myślę że każdy Roco'wski jest dobry, ja korzystam z nich od początku i jestem zadowolony. Tu zdaje się cena decyduję :D
Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

Nie przewiduję wyjazdów z makietą na spotkania modelarskie. Chciałbym zrobić u siebie taką magistralę DDC( wybieram części do zamówienia to kupię wszystko za jednym kosztem przesyłki).Może potrzeba lepszych gniazd/wtyczek itp.? Może macie jakiś schemacik połączeń?

Chcę kupić jeden zestaw startowy z tych:
A; http://allegro.pl/roco-multimaus-menu-p ... 20014.html

B; http://allegro.pl/polskie-menu-roco-mul ... 20471.html

C; http://allegro.pl/roco-multimaus-menu-p ... 32560.html
który polecacie?
Proszę też jeszcze raz o odp. na pytanie:
Czy na torach mam instalować jakieś czujniki samoczynnie przełączające zwrotnice na drogę wolną, czy zostawić i zaufać zawiadowcy??(na pulpicie będzie wyraźnie widać jak jest ustawiony przejazd przez stację)?

Dzięki
Darek.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: ArturSchŁ »

darg pisze:2 Jak i do czego w segmentach podłącza się gniazda RJ14 od multimouse
Na spotkaniach magistrala sterująca DCC (Xpressnet/Loconet) jest rozpinana po szlaku (osobne kable, boxy).

Możliwe jest zainstalowanie w skrzynkach własnych gniazd RJ i pociągnięcie własnej magistrali DCC ale nie jest to konieczne. Jeśli już to musi być zgodna z Xpressnet i Loconet oraz pozwalać na podłączenie się "obcą" magistralą z obu krańców stacji.
Można przewidzieć własny (uniwersalny) booster do zasilania stacji i ew. przyległego szlaku.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2011, 09:36 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

Zdecydowałem jednak nie bawić się w budowanie odcinków izolowanych więc przez wszystkie segmenty przeprowadzę linię zasilania 16V≈, i 14 przewodów, które połączą pulpit ze zwrotnicami (dwie szt. skrętki komputerowej ). Linię zasilania torów zrobię tak jak w sttandardzie na złączkach bananowych.

1 Czy na torach mam instalować jakieś czujniki samoczynnie przełączające zwrotnice na drogę wolną, czy zostawić i zaufać zawiadowcy??
2 Jak i do czego w segmentach podłącza się gniazda RJ14 od multimouse

Tu foto ostatniej skrzynki. Dodatkowa sklejka to poziom dna przepływającej rzeczki Kiczy
Obrazek

Dziękuję za uwagę.
Darek.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2011, 09:29 przez darg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: ArturSchŁ »

Obrazek
Do łączenia proponuję użyć dwóch rodzajów złączek: prądowe i sygnałowe.
- łączki prądowe w oparciu o XLR - grube kable, okrągłe wtyki,
- sygnałowe - Canony, do skrętki komputerowej, wielopinowe.

W ten sposób możesz zasilać moduły poprzez wtyk/gniazdo XLR szeregowo, a sygnały według potrzeb.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2011, 10:54 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

Witam

Już skleiłem wszystkie segmenty stacji i nim zabiorę się do układania torów to muszę wiedzieć gdzie lutować kable –czyli już teraz muszę ustalić sterowanie makietą(myślałem, że to będę robić pod koniec budowy). Przejrzałem posty i sttandard i nic nie wiem!
Chcę mieć dwa warianty.
1. sterowanie cyfrowe pociągów i analogowe osprzętu.
2. sterowanie analogowe wszystkiego (do czasu zakupu i przeróbek lok na cyfrę).

A dokładniej to będzie pulpit z przełącznikami zwrotnic i kontrolkami ich położenia, oraz przełączniki do odcinków izolowanych na stacji i przy semaforach wjazdowych.

3. Jak i czym koledzy łączą elektrycznie segmenty stacji? (skąd kupić?)
4. Czy łączycie segmenty ze sobą po kolei czy może kable prowadzicie z każdego segmentu oddzielnie do pulpitu
5. ile powinienem mieć i jakie gniazd do sterowania cyfrowego (długość stacji 4m)

Ja chciałbym użyć do wszystkich połączeń złącz z sieci komputerowych tzw. skrętki.

Dzięki za wszelkie sugestie! :idea:
Darek
Ostatnio zmieniony 21 gru 2011, 10:48 przez darg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: ArturSchŁ »

Korek zakupiłem ze sklepu internetowego w arkuszach o grubości 3 mm, wyszło mi 5m kw. za ok 100 pln z przesyłką.
Piankę pod panele też użyłem, ale tylko na początku, bo jak później poprawiałem, to wyjątkowo łatwo tory odchodziły od pianki.

Co do kleju: używałem kleju wikolowo-podobnego, ale jak mi zaczęło wszystko odpadać gdy moduł stał pionowo, to teraz używam tylko klejów Pattex f. Henkel http://www.pattex.pl/content/blogcategory/22/339/
Ostatnio zmieniony 13 gru 2011, 21:36 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości