makieta z I epoki

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

Awatar użytkownika
wmac27
Posty: 397
Rejestracja: 23 paź 2006, 09:28
Lokalizacja: Dolice
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: wmac27 »

darg pisze:... To kupiłem korek 3mm i go teraz przykleję wikolem na całą powierzchnię równi stacyjnej. ...
Jak zrobisz to wikolem, to rezultat będzie taki jakbyś dał tam sklejkę. Wikol wsiąknie w korek i korek zrobi się sztywny. Nie będzie on spełniał swojej roli. Ja to robię butaprenem lub użyć zszywacza tapicerskiego. Butapren musi lekko wyschnąć, sprawdź palcem, jak jeszcze lekko łapie to jest już czas położyć korek. Inaczej nieodparowany, rozpuszczalnik, który jest składnikiem kleju uniemożliwi prawidłowe przyklejenie do podłoża. Ja jeszcze na wierzchnią warstwę korka nakładam cieniutką warstwę silikonu (bezzapachowego!!) lub akrylu aby zaipregnować powierzchnię i uniemożliwić wsiąkanie wikolu w korek przy szutrowaniu. Kolega Tadeusz skrytykował mnie za to pisząc, ze to dodatkowa niepotrzebna robota. Wg mnie roboty jest niewiele, a efekty mogą być znaczne, bo korek będzie lepiej spełniał swoją role. Ale to czas pokaże jak ja zacznę szutrować torowiska.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2012, 13:59 przez wmac27, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

Cze

Chciałem pod tory przykleić 3*karton o grubości 1mm, ale wszędzie jest korek
To kupiłem korek 3mm i go teraz przykleję wikolem na całą powierzchnię równi stacyjnej. Potem drugi raz przymierzę tory i powycinam w korku rowy itp. zagłębienia.
Na mojej stacji z końca XIXw powinny jeździć krótkie składy i to raczej wolno, a to nie wywołuje hałasu.

Do stacji może dorobię 2/4 segmenty szlakowe, które mogę zakończyć sttandardowo -- jeśli zbuduję stację na przyzwoitym poziomie i podreperuję zdrowie .
Dzięki za dyskusję.
Darek.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2012, 13:58 przez darg, łącznie zmieniany 1 raz.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: Samowarek »

Mam pytanie czy może ktoś przyklejał np. korek na silikon czy też akryl. Moim zdaniem takie klejenie korka powinno wyeliminować przenoszenie drgań ze względu na elastyczność tych materiałów. Może się mylę. :/ a może to coś załatwi sprawę i wygłuszy stukoty. :lol:
Ostatnio zmieniony 04 lut 2012, 13:58 przez Samowarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1897
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: T_Domagalski »

wmac27 pisze:Dlaczego nie? Korek można zaimpregnować siliconem albo akrylem,
Zbędne dorabianie sobie pracy... :roll:
Najlepszym rozwiązaniem jest podniesienie płaszczyzny równi stacyjnej o 3mm, żeby nie trzeba było jej już niczym wyklejać, tylko położyć tory bezpośrednio na równej i twardej sklejce.
Awatar użytkownika
wmac27
Posty: 397
Rejestracja: 23 paź 2006, 09:28
Lokalizacja: Dolice
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: wmac27 »

whosho pisze:Osobiście nie kładłbym korka na powierzchni stacji. ... po zaszutrowaniu torów, bo cała struktura jest sztywna.
Dlaczego nie? Korek można zaimpregnować siliconem albo akrylem, położyć tory jak wyschnie i "szutrować"
Ostatnio zmieniony 03 lut 2012, 11:18 przez wmac27, łącznie zmieniany 1 raz.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: whosho »

Osobiście nie kładłbym korka na powierzchni stacji. Tory i tak są w jednej płaszczyźnie, a dodatnie korka będzie kolejną rzeczą która może zaburzyć "równość" torów w poziomie (falownie itp). Z własnego doświadczenia wiem że, nie warto. Jeśli jednak musisz, osobiście położył bym cienkie paski sklejki. Korek i tak nic nie tłumi - po zaszutrowaniu torów, bo cała struktura jest sztywna.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: Scio »

Stacja powinna być zakończona sttandardowym profilem przejściowym, żeby ją do szlaku można było podłączyć o szer. 30cm dla jednotoru i 50 cm dla dwutoru.
Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

To przesunięcie 3 i 4 segmentu wynika z kształtu działki-od południa jest ładownia i pola, a tak na terenie przed dworcem zmieści się; cały plac , wlot w prostopadłą ulicę , zagroda dla zwierząt,ogrody i budynki gospodarcze(patrzcie na plan w I części postu).Ostatni segment zrównałem z pierwszym by pokazać jeszcze rzeczkę z małym drewnianym mostem-gdy po drugiej stronie torów znowu nic nie ma -pole.
dzięki za uwagi :D
Darek
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: Wicio »

Jakie są wymiary segmentów/całości? To przesuniecie wynika z planowanej zabudowy?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10305
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: ArturSchŁ »

Szkoda, że segmenty 3 i (chyba) 4-ty są wysunięte.
Nie da się ich zaplanować tak, by krawędź zewnętrzna makiety była równa (w jednej linii) ?? Może obrócić o 180 st. ??
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 19:09 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 3 razy.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: Samowarek »

Korek to póżniej najpierw tory na sucho (i to na całości) bo zacznie się wielkie rwanie, przerabianie i takie różne niespodzianki.To duży szlak więc lepiej pobawić się wcześniej torami i mieć mniej pracy póżniej.Pięknie to wszystko zaczyna wyglądać,oby tak dalej.Powodzenia w dalszych pracach. :lol:
Awatar użytkownika
darg
Posty: 103
Rejestracja: 29 lip 2008, 13:09
Lokalizacja: Bysław / Tuchola
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: darg »

Cze.
Przykręciłem nogi i widać makietę TUCHEL 1883 w stanie surowym otwartym.
Obrazek Obrazek

Proszę o uwagi!!!
Wyznaczyłem położenie toru szlakowego i mogę zabierać się do przyklejania korka i torów. CDN...
Darek
Ostatnio zmieniony 31 sty 2012, 19:06 przez darg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10305
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: ArturSchŁ »

Uwaga na silniczki BTTB !! Gdy są zabrudzone ich pobór prądu może przekroczyć 1 A. Przed cyfryzacją warto je i układ napędowy, doprowadzić do stanu 'zadowalającego'.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2012, 08:51 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
cichonęk
Posty: 485
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: cichonęk »

Witam, ostatnio zakupiłem te dekodery tylko z wtykiem 6-pin (ten na aukcji jest z przewodami przyłączeniowymi do lokomotyw bez gniazda NEM651). Myślę, że do BR56 w sam raz, cena wraz z przesyłką przystępna, a sprzedawcą jest sklep Świat Modeli z Rybnika (gwarancja, rachunek, etc.). Problemem może być współpraca starego trójpolowego silnika BTTB z dekoderem, ja po wielu doświadczeniach zrezygnowałem ostatecznie z "cyfryzacji" starego taboru BTTB i jeżdżę nim tylko w analogu - pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 sty 2012, 19:57 przez cichonęk, łącznie zmieniany 2 razy.
gonzoTTom
Posty: 309
Rejestracja: 06 kwie 2011, 17:25
Lokalizacja: Bergstadt Tarnowitz
Kontakt:

Re: makieta z I epoki

Post autor: gonzoTTom »

Może dekodery są lepsze, ale ogólne zasady podobne.
Nieocenione strona ArturSchŁ: Instalacja DCC w 02220
Dotyczy oczywiście BR81 i BR92.
Jest tam również opis ROCO BR80 bez gniazda dekodera.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości