Ekspozycja taboru - gabloty

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Slawek77 »

U nas na giełdzie raz byli jacyś chłopaki za gablotkami wykonane z plexy, gablotki bardzo fajne lecz moim zdaniem cena była zaporowa.
Ale nie ma co się dziwić plexy jest drogie, lecz taka gablotka z plexy daje pewność że za 10 czy 20 lat tabor nie zmieni koloru a napisy nie wyblakną.
Choć nie wiem czy to prawda ale podobno plexy po 5 latach robi się matowa.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Wojtek_Kraków »

Kiedyś robiłem u nich wycenę.
Z maila wydaje się że znają się goście na rzeczy.
Ujmą w projekcie też zachcianki zamawiającego.
Ale jak z wykonaniem tego nie wiem. Jaką dużą planujesz gablotkę?
bankier
Posty: 465
Rejestracja: 21 kwie 2015, 14:06
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: bankier »

Czy możecie polecić firmę wykonującą przyzwoitej jakości gablotki do prezentacji taboru? Ja trafiłem na taką:

http://gablociarnia.pl/galeria

być może ktoś z Was korzystał z jej usług?

ps. dziś coś mnie tknęło i z żalem spojrzałem na pudełka skrywające tabor na który mogę popatrzeć od wielkiego dzwonu ;)
Awatar użytkownika
winner_xp
Posty: 394
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Miastko/Dzika północ
Kontakt:

Gablota TT/H0

Post autor: winner_xp »

Hej, fajna gablota na aukcji pozdrawiam ;)
GABLOTA:
6364447646.jpg
6364447646_1.jpg
6364447646_2.jpg
6364447646_3.jpg
Długość 193cm, wysokość 40cm, głębokość 11cm, szerokość półki szklanej 8cm, wysokość pomiędzy półkami 8-8,5 cm.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Mariusz »

Te rowki to dobry pomysł.
Kiedyś widziałem podobne rozwiązanie, ale jednak z torem na półce. Półeczkę wyjmowało się z pociągiem i w odpowiednim miejscu po położeniu jej na makiecie, pociąg wjeżdżał na stację.
Szyby były chyba otwierane nie suwane. Nie mam zdjęcia, a właściciela dawno już nie ma wśród nas.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2011, 10:58 przez Mariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: golab »

Dzięki koledze Bizon (a właściwie dzięki jego Tacie, któremu chciałem także tą drogą podziękować :) ), część mojego taboru także znajdzie miejsce w gablotach.

jedna z gablot ma długość 125 cm - dopasowana do składu Stadteexpress, druga 95 cm - dopasowana do składu Karwendellexpress, wysokość 60 cm, wykonane z drewna, oszklenie to plexi 4mm. Prześwit między półkami umożliwa włożenie modelu także w pudełku. Zamiast torów półeczki mają frezowane rowki na odpowiedniej szerokości. Wykonanie naprawdę jest super.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 lis 2011, 15:36 przez golab, łącznie zmieniany 1 raz.
adrian pander
Posty: 422
Rejestracja: 17 sty 2011, 23:13
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Zdjęcia gablot

Post autor: adrian pander »

Oto obiecane zdjęcia:
Plastikowa prowadnica:
Obrazek
Nacięcie na szybę (starsza wersja):
Obrazek
Płytsza 10 półka - gruba płyta wiórowa:
Obrazek
Gablota w przedpokoju:
Obrazek
Gablota w drzwiach:
Obrazek
Dwie gabloty nad kanapą:
Obrazek
Widok gabloty trochę zniekształcony przez obiektyw:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 mar 2011, 22:22 przez adrian pander, łącznie zmieniany 1 raz.
adrian pander
Posty: 422
Rejestracja: 17 sty 2011, 23:13
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Gabloty

Post autor: adrian pander »

Witam!
Ja od wielu lat przechowuje swoje "zbiory" w gablotkach według własnego pomysłu. Czytając wasze wypowiedzi postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie.
Posiadam obecnie 5 (10 półkowych) dużych gablot o wymiarach 1,2-1,3 x 1 metr i są one wykonane z kolorowych płyt wiórowych - meblowych, półki i obramowanie. Tył gabloty wykonany jest z białej płyty pilśniowej w półkach 2-8 (od tyłu mam powbijane gwoździe w poszczególne półki w celu usztywnienia konstrukcji i wyeliminowania zjawiska ugięcia się półek) i białej płyty wiórowej w półkach 1 i 10 jako wzmocnienie konstrukcji, która również służy do przykręcenia gabloty do ściany.
Wszystkie gabloty mam osłonięte pojedynczą wysuwaną szybą o grubości 3 lub 4 mm (ta jest lepsza - stabilniejsza przy wysuwaniu i myciu, ale niestety cięższa). Ostatnią wyposażyłem w plastikowe prowadnice - polecam to rozwiązanie, oraz w przyklejane uszczelki na bokach w postaci szczoteczki - również polecam nie przedostaje się kurz.
Tabor stoi na torowisku, obecnie zmieniam na cięte z metra modelowe tory na nasypie: styrostone, oraz NOCH 99165.
Gabloty umieściłem w różnych dostępnych miejscach: w pokoju nad kanapę 2 szt., we wnęce po nieczynnych drzwiach również w pokoju, jedną mam w przedpokoju, a ostatnią w drugim pokoju.
Zrobię zdjęcia i zamieszczę.
Cena materiału jednej gablotki to około 200 zł (szyba jest droga).
Płyty można pozyskać z odpadów u stolarza gdyż szerokość poszczególnych listew z płyt nie przekracza 7 cm. Należy pamiętać o obklejeniu listew taśmą najlepiej przy użyciu żelazka. Taką gablotę może wykonać każdy z Was, gdyż wykonanie poszczególnych listew można zlecić stolarzowi lub w supermarkecie typu OBI lub Castorama, a samemu jedynie poskręcać i na koniec zawieźć do szklarza aby dociął szybę.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany to opiszę więcej szczegółów.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: ŁukaszTT »

Ja już o swojej gablotce pisałem w "Moja TT", jednak skoro powstał odpowiedni temat to się powtórzę i podam może więcej szczegółów. Wnętrze gablotki ma wymiary 85x50, co pozwala na wstawienie składu złożonego z lokomotywy z 3ma Mwagenami (dłuższych składów na makiecie nie przewiduję, więc widziałem sensu robić dłuższej gabloty), do tego dochodzi sosnowa ramka o grubości niecałych 2cm. Wg. mnie wygląda to całkiem schludnie, sami oceńcie:
Obrazek Obrazek
(nie wiem dlaczego na zdjęciu z modelami szkło na półkach wygląda na wygięte, w rzeczywistości ugina się minimalnie (1mm max.), jednak przy dłuższej gablocie półki powinny być z grubszego szkła)

Tył gabloty to lakierowana na biało płyta pilśniowa, taka jaką mamy na tyłach szaf itp. Szkło 4mm zwykłe, przyznam szczerze, że przy jej budowie nie pomyślałem o promieniach UV, jednak na szczęście tam gdzie znalazłem na nią miejsce nadmiar promieni słonecznych jej nie grozi ;) Do tego jeszcze dochodzą plastikowe prowadnice w cenie 1zł za 10cm na allegro (komplet góra+dół). Stolarka kosztowała mnie 120zł, a wizyta u szklarza 100zł, dokupiłem jeszcze za 20zł fajne uchwyty "na palec ", jednak, żeby je zamontować trzeba w szkle zrobić otwory ø26mm, co w Zielonej Górze jest z tego co się póki co dowiedziałem niemożliwe :/ Na szczęście szyby chodzą na tyle lekko, że może się obejść bez uchwytów. Podsumowując - koszt całej gablotki zamknął się w 250zł. :)

Pozdrawiam,
Łukasz
Ostatnio zmieniony 15 sty 2011, 18:48 przez ŁukaszTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: womo »

Nie wiem czy masz dzieci, ale ja musialem zrezygnowac ze stojacych gablot bo za szybko sie z nimi mijala dzieciarnia podczas bieganiny po domu. Plusem jest to ze w poziomie te szyby sa dlugie i przydatne :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 14 sty 2011, 14:05 przez womo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: BarTTmań »

Ano właśnie - i tu jest problem. Regały, czy witryny o standardowej szerokości 80 cm, to zdecydowanie za mało do ekspozycji składu (zwłaszcza osobowego)...
tetryk1955
Posty: 232
Rejestracja: 27 paź 2008, 16:21
Lokalizacja: gliwice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: tetryk1955 »

Zwróć uwagę na to że gabloty drewniane, jakiekolwiek by nie były, przytłaczają nasze filigrany. Optycznie model w gablocie typu rura lub w gablocie ze szkła lub plexi czyli w takiej której nie widac , jest elementem dominującym. W drewnianej jest zawsze wpierw szafa a dopiero potem widzimy że coś tam jest w środku. Gotowca raczej nie kupisz (też jestem na tym etapie), jeśli gdzieś będziesz zamawiał, to staraj się żeby zawartość gabloty w gablocie była jak najmniejsza (szkło, metal, plexi). To co proponuje ernie jest OK tylko że skladu w tym nie wyeksponujesz. Gdyby to było poziome... . Oczywiście, jeden lubi na wznak, drugi wspak ;)
Ostatnio zmieniony 14 sty 2011, 10:04 przez tetryk1955, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: golab »

Oglądałem tuby wierz mi - nie raz. Jako, ze moje modele raczej nie jeżdżą, a stoją i mają cieszyć oko, taka forma ekspozycji jak już pisałem zupełnie do mnie nie przemawia. Po prostu - mam inne oczekiwania. Mam sporo wagonów pojedynczych, nie pasujących do żadnego składu, jakoś sobie nie wyobrażam opróżniania całej tuby, aby dostać się do np 4 wagonu ... Dlatego pytałem wyłącznie o gabloty.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2011, 08:46 przez golab, łącznie zmieniany 1 raz.
tetryk1955
Posty: 232
Rejestracja: 27 paź 2008, 16:21
Lokalizacja: gliwice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: tetryk1955 »

http://forum.modelarstwo.info/viewtopic ... 53&start=5
Spójrz na stronę 3, a reszty lepiej nie oglądaj bo zrezygnujesz z modelarstwa kolejowego i znajdziesz sobie inne, pożyteczne hobby.
Moim zdaniem takie rury z plexi TO jest TO!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot], MISIEK_TT i 8 gości