Ekspozycja taboru - gabloty

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Gablotka TT [zrób to sam]

Post autor: ArturSchŁ »

Wojtek_Kraków pisze:... jeśli nie będzie zabezpieczony to będzie umożliwiał dostawanie się kurzu do środka.
Można na zewnętrznej "szybie" przykleić pasek ze szczoteczką, który wypełni przestrzeń pomiędzy "szybami".
Takie paski, choć szerokości 5-7 mm można dostać, z metra, do mebli. Są jednostronnie klejące.
Bardziej ambitnie to z filcu pociąć na 1 mm szerokości i takie cóś wkleić.
Zawsze jednak będzie widoczne, a może widzieliście takie uszczelki z miękkiego przezroczystego plastiku/gumy ? Może do armatury łazienkowej ?
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gablotka TT [zrób to sam]

Post autor: Wojtek_Kraków »

PiotrZ pisze:W końcu i ja zbudowałem sobie gablotkę do kolejek. Gablotka ma długość 2m. Mieszczą się w niej całe pociągi, a nie pojedyncze wagony czy lokomotywy. W gablotce jest 7 półek w odstępach ok. 7cm.
W trakcie projektowania przeglądałem markety budowlane w poszukiwaniu odpowiednich materiałów i natrafiłem w Cast’ramie na aluminiowy „profil schodowy wąski” 25x10mm, który ma wyrzeźbione 2 rowki o rozstawie 12mm :idea: . Wykorzystałem go zamiast torowiska. Profile są dostępne w odcinkach 1m i 2m.

Konstrukcję nośną gablotki stanowi płyta meblowa 20mm, która jest jej tylną ścianą. Do niej umocowałem małe kątowniki (po 4 szt. na półkę). Profile „torowe” są przykręcone do tych kątowników. Dopełnienie każdej półeczki od strony ściany stanowi płaskownik aluminiowy o szer. 15mm (grubość 2mm, dł. 2m). Płaskowniki są przyklejone do kątowników.
„Szybę” stanowią 2 płyty plexi 50x100cm (grub. 2mm). Wstawia się je pomiędzy profile typu U, umocowane do górnej i dolnej ramy.

Wymiary zewnętrzne gablotki to 204 x 53 x 8 cm
Budowa i wygląd gablotki TT

Koszty:
- płyta meblowa z cięciem i oklejeniem = 59zł
- profile „torowe” 7szt x 2m = 130zł
- płaskowniki alu 7szt x 2m = 95zł
- kątowniki 28szt = 53zł
- profile U = 34zł
- „szyby” 2szt. = 65zł
- wkręty, kołki, złączki, itp. = 25zł
RAZEM materiały = 461zł. Montaż samodzielnie za darmo 8)
Pomysł i wykonanie super.

Powiedz mi tylko na ile ona jest szczelna przed kurzem?
Bo z tego co widzę to plexa jest przesuwana.
Żeby się nie rysowała wzajemnie musi być między jedną a druga odstęp, który jeśli nie będzie zabezpieczony to będzie umożliwiał dostawanie się kurzu do środka.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1648
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Misiek »

A ile waży całość gabloty netto?
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Niejeden+ »

"„Szybę” stanowią 2 płyty plexi 50x100cm (grub. 2mm). "

Added in 1 minute 35 seconds:
Niejeden+ pisze:"„Szybę” stanowią 2 płyty plexi 50x100cm (grub. 2mm). "
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: golab »

wrzuć zbliżenie na prowadnice szyb. Szyby są szklane ?
PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: PiotrZ »

Uważajcie przy zakupach tych profili "torowych".
Ja je kupiłem w Cast'ramie z rowkami 12mm. One są firmy Cezar, ale w Leroju widziałem profile innej firmy o identycznych wymiarach zewnętrznych, ale z rowkami 10mm.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Slawek77 »

Gablotka rewelacja no i te profile !!
Profile sam nacinałeś czy już takie gotowe kupiłeś pod tory ?

To jest tak ja się nie czyta tylko ogląda zdjęcia ;) wybacz !!

https://www.google.pl/search?q=profil+s ... raix7feWmM:

Patent rewelacja, jak pozwolisz to wykorzystam go w mojej gablotce ;)
Awatar użytkownika
daraśekp
Posty: 981
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: daraśekp »

Gratuluję pomysłu i wykonania Piotr...i pomyśleć, że pewnie nie jeden z nas patrzył na te profile... :mrgreen:
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: wicy »

Gablotka miodzio, ale ten profil to prawdziwy hit !!
PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Gablotka TT [zrób to sam]

Post autor: PiotrZ »

W końcu i ja zbudowałem sobie gablotkę do kolejek. Gablotka ma długość 2m. Mieszczą się w niej całe pociągi, a nie pojedyncze wagony czy lokomotywy. W gablotce jest 7 półek w odstępach ok. 7cm.
W trakcie projektowania przeglądałem markety budowlane w poszukiwaniu odpowiednich materiałów i natrafiłem w Cast’ramie na aluminiowy „profil schodowy wąski” 25x10mm, który ma wyrzeźbione 2 rowki o rozstawie 12mm :idea: . Wykorzystałem go zamiast torowiska. Profile są dostępne w odcinkach 1m i 2m.

Konstrukcję nośną gablotki stanowi płyta meblowa 20mm, która jest jej tylną ścianą. Do niej umocowałem małe kątowniki (po 4 szt. na półkę). Profile „torowe” są przykręcone do tych kątowników. Dopełnienie każdej półeczki od strony ściany stanowi płaskownik aluminiowy o szer. 15mm (grubość 2mm, dł. 2m). Płaskowniki są przyklejone do kątowników.
„Szybę” stanowią 2 płyty plexi 50x100cm (grub. 2mm). Wstawia się je pomiędzy profile typu U, umocowane do górnej i dolnej ramy.

Wymiary zewnętrzne gablotki to 204 x 53 x 8 cm
Budowa i wygląd gablotki TT

Koszty:
- płyta meblowa z cięciem i oklejeniem = 59zł
- profile „torowe” 7szt x 2m = 130zł
- płaskowniki alu 7szt x 2m = 95zł
- kątowniki 28szt = 53zł
- profile U = 34zł
- „szyby” 2szt. = 65zł
- wkręty, kołki, złączki, itp. = 25zł
RAZEM materiały = 461zł. Montaż samodzielnie za darmo 8)
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: golab »

Ja zamawiałem u kolegi o nicku Bizoniasty, wykonywał ją jego ojciec z litego drewna. Łączenie krawędzi na "jaskółke" czy jakoś tak - bez użycia wkrętów czy konfirmatów. Mogę szczerze polecić. Do tego plexi 4 mm jako szyba. Półeczki mam frezowane na szerokość toru, dzięki czemu tabor stoi idealnie.

BTW - mniejszą mam na sprzedaż
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: womo »

Zrób sam :D
Mnie moja kosztowała 1000 zł. Szkło hartowane 6 mm bo dzieciaki biegają i jeszcze żadnemu nie udało się jej nawet zarysować.
Wygląda na dużą, ale to złudzenie. Jak już wyjmiesz modele z pudełka to potem denerwują cię te które się nie zmieściły za szybę i dalej tkwią w kartonach :oops:
Ja już od dawna kombinuję gdzie by tu wcisnąć jeszcze jedną ;)
Załączniki
961bea0195b09b1cgen.jpg
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Slawek77 »

Ja w mojej gablotce mam szybę z plexy i jakoś nie przyciąga kurzu a gablotka wiś gdzie maszynę mam.
Od 4 miesięcy nie czyściłem szyby i nie ma żadnego kurzu, jedynie co na szybie się osadza to dym z mojego nałogu :)

Co do rys to się zgodzę w 100%
Nie wyobrażam sobie mieć taką wielką szybę z szkła przy dzieciach, jedna nie uwaga i tragedia !!!! a Ci co mają dzieci wiedzą o tym najlepiej że nie wiadomo co dziecku wpadnie do głowy ;)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: Wojtek_Kraków »

Moim zdaniem plexa ma dwa zasadnicze minusy:
- bardzo łatwo się rysuje, choćby przy przecieraniu z szmatką z kurzu. Wystarczy czw jakaś twardsza drobinka będzie na szmatce
- bardzo łatwo się elektryzuje a prez to przyciąga kurz.

Wracając do gablociarni poprosiłem ich o wycenę zrobienia gabloty. O ile pamiętam wymiary miały być: długość 1.2m , głębokość na 17cm, 10 półek co 9 cm,
Wersja z przesuwanymi drzwiczkami wyszłaby wtedy ok 530zł, uchylane do góry (lepsze bo szczelniejsze) 730. Ale to było na początku roku.

Plan miałem taki że na jednej półce zrobię dwa tory do ekspozycji. Jeden wyżej drugi niżej.
bankier
Posty: 465
Rejestracja: 21 kwie 2015, 14:06
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Ekspozycja taboru - gabloty

Post autor: bankier »

Na dokładne pomiary przyjdzie czas jutro... ;) Gwoli ścisłości pleksa odpada - całość musi pasować do wystroju wnętrza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości