Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dalsze prace...

Post autor: T_Domagalski »

Przez Święta prace nad modułami nieco posunęły sie do przodu.
Moduł MN1-MN1 ma już przykręcone i przyklejone torowisko. W module MN1-MG1 podwyższyłem nieco jedną ze ścian bocznych, aby wzniesienie było nieco bardziej wyraźne. Wykonałem to poprzez naklejenie Wikolem czterech warstw kartonu 2mm, co razem z klejem dało w sumie aż 1cm.
Skrzynki są już na tyle gotowe, ze można je było skręcić i... podziwiać ;) :

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 sty 2009, 17:10 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
KrzyszTTof
Posty: 1418
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: KrzyszTTof »

Fantomas pisze: Jakby jeszcze Tadeusz posadził trawę i niską zieleń (właściwie wygląda to na młode drzewka) między szynami...
... to było by bardzo realistycznie i klimatycznie ;)
Ostatnio zmieniony 20 lis 2008, 12:31 przez KrzyszTTof, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Fantomas
Posty: 705
Rejestracja: 21 kwie 2006, 15:54
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Fantomas »

KrzyszTTof pisze: Na linii Bytów - Korzybie, z której pochodzi zdjecie...
Jakby jeszcze Tadeusz posadził trawę i niską zieleń (właściwie wygląda to na młode drzewka) między szynami...
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

GrzegorzTT pisze:Takie rozwiązanie zastosowałem u siebie na moście.
Ja akurat miałem na myśli, jak to mogło być rozwiązane w rzeczywistości... :roll:

A wracając do tematu budowanych modułów - powstaje kolejna skrzynka: :D

Obrazek Obrazek Obrazek

W założeniu będzie to moduł z torem na nasypie oraz wiaduktem nad lokalną drogą. Konstrukcja tego modułu jest podobna do poprzednich, z kosmetycznymi różnicami. Ze względu na niewielką wysokość ścian bocznych, zdecydowałem się je wykonać z desek grubości aż 20mm, żeby zapewnić odpowiednią sztywność. Ściany boczne nie są jeszcze ostatecznie przycięte do planowanego kształtu terenu. Musiałem też inaczej podeprzeć listwę podtorza ze względu na planowany pośrodku wiadukt.

Obecnie stan zaawansowania prac nad łukiem wygląda następująco:
MG1-MG1 / MG1-MN1 / MN1-MN1 / MN1-MG1
(pogrubienie - moduł istniejący, kolor - w budowie)
Ostatnio zmieniony 20 lis 2008, 07:40 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Paweł Basiński »

T_Domagalski pisze:Jak zapewne niektórzy pamiętają z Radomia, mój pierwszy moduł był wyposażony w trzecią szynę, typową dla tak ciasnych łuków (patrz zdjęcia). Docelowo wszystkie łuki z tego kompletu będą w nią wyposażone.
A chyba pamiętam jak Tadzio szlifował tą szynę papierkiem ściernym w Radomiu coby jej wysokość obniżyć :)

I chyba była z rozklepanego kawałka drutu miedzianego 8)

pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony 18 lis 2008, 14:40 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

gemol pisze:
Jak zapewne niektórzy pamiętają z Radomia, mój pierwszy moduł był wyposażony w trzecią szynę, typową dla tak ciasnych łuków (patrz zdjęcia). Docelowo wszystkie łuki z tego kompletu będą w nią wyposażone.
Tadziu, tylko niższe i ciut większy odstęp od szyny zasadniczej. :mrgreen:
Na szerokość było OK, bo mierzyłem do starych plastikowych kół BTTB i przechodziły bez problemu.
Tylko na wysokość nie do końca pasiło, ale skąd mogłem wiedzieć, że niektóre modele czołgają się brzuchami po podkładach... :/
Ostatnio zmieniony 24 lis 2008, 12:07 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 3 razy.
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

tmp

Post autor: gemol »

Jak zapewne niektórzy pamiętają z Radomia, mój pierwszy moduł był wyposażony w trzecią szynę, typową dla tak ciasnych łuków (patrz zdjęcia). Docelowo wszystkie łuki z tego kompletu będą w nią wyposażone.
Tadziu, tylko niższe i ciut większy odstęp od szyny zasadniczej. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 24 lis 2008, 11:58 przez gemol, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

PiotrZ pisze:Już myślałem, że po prostu nie wypada robić mniej niż R1200. Twoje moduły napawają mnie optymizmem...
sTTandard dopuszcza łuki o minimalnym promieniu R=900mm, tak więc te moduły jak najbardziej mieszczą się w normie.
Moim zamierzeniem jest odtworzenie klimatu górskiej linii kolejowej, jaka prowadzi np. do Szklarskiej Poręby. Występują tam łuki 90 - 180° o promieniach rzędu R=200m. Poniżej kilka fotek mojego autorstwa przedstawiających te "tortowe" ;) łuki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z doborem promienia łuku swoich modułów miałem niezły zgryz - teoretycznie łuki R=200m powinny mieć w TT ok. r=1500mm. :roll:
Ja jednak zdecydowałem się na r=900mm z dwóch powodów:
:arrow: Promienie z zakresu r=1500-1800mm są już "zarezerwowane" przez budowniczych łuków nizinnych, które w rzeczywistości mają R>=500m, a więc są ponad 2x większe.
:arrow: W rozjazdach EW3 łuk R=190m jest odwzorowany łukiem r~960mm, stąd najbliższe sTTandardowe "oczko" to właśnie r=900mm.

Jak zapewne niektórzy pamiętają z Radomia, mój pierwszy moduł był wyposażony w trzecią szynę, typową dla tak ciasnych łuków (patrz zdjęcia). Docelowo wszystkie łuki z tego kompletu będą w nią wyposażone.

(Dyskusja o trzeciej szynie przeniesiona do wątku http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=4629)
Ostatnio zmieniony 19 cze 2009, 22:49 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Mariusz »

Buduj Piotrze. Nasze przemyślenia są cały czas aktualne. Trzeba tylko dogadac szczegóły.
Tadeuszu, co będzie na tym łuku ?? W jakim krajobrazie będzie tor przebiegał ??
PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: PiotrZ »

Twoje skrzynki, a własciwie pierwsza z trzech, mają konstrukcję dobrze mi znaną :)
Też stosuję materiały "znalezione w piwnicy", czasami tylko dokupuję kawałek sklejki, sam wycinam profile czołowe oraz borykam się z nieregularnymi kątami boków. W dodatku promień łuku R900 oznacza, że... nadal można budować sTTandardowe moduły z minimalnym promieniem ;) Już myślałem, że po prostu nie wypada robić mniej niż R1200. Twoje moduły napawają mnie optymizmem i chyba jeszcze zrobię jakieś moduły :D
Powodzenia przy budowie!
PiotrZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Cały moduł został wykonany z różnego rodzaju odpadów, podobnie z resztą jak i poprzedni moduł... :mrgreen:
Ściany czołowe i boczne są wycięte z płyty drewnianej, pochodzącej ze zniszczonej, przedwojennej szafy. Środkowe zesztywnienie modułu zostało przycięte z kawałka zwykłej deski sosnowej. Jedynie podtorze zostało wycięte z porządnej sklejki 9mm, choć ta też pochodziła z jakichś resztek... :lol:
Mimo tego moduł nie powinien się paczyć, podobnie jak poprzedni. Głównie dlatego, że wszystkie użyte materiały były sezonowane i to nawet wiele lat.

Obecnie moduł jest już skręcony i sklejony Wikolem. Prezentuje się następująco:

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, 07:55 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Zachęcony pozytywnymi doświadczeniami z moim pierwszym modułem łukowym 45°, zaprezentowanym ostatnio w Sosnowcu, postanowiłem dorobić do niego dalsze moduły. Docelowo ma powstać zestaw czterech modułów, dających w sumie kompletny łuk 180° / R=900mm, wyposażonych w następujące profile:
MG1-MG1 / MG1-MN1 / MN1-MN1 / MN1-MG1
(pogrubienie - moduł istniejący)

Obecnie rozpocząłem prace nad ostatnim z powyższej listy modułem.
Konstrukcja modułu jest wykonana jako pięciokątna skrzynka z masywnym usztywnieniem pośrodku. Rozwiązanie to sprawdziło sie już przy wcześniejszym module. Co prawda, wymaga sporo pracy podczas przycinania desek pod różnymi kątami, ale w rezultacie daje solidną i wytrzymałą skrzynkę.
Prawidłowe złożenie skrzynki ułatwił mi rozrysowany na dużym kartonie szablon w skali 1:1:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 lis 2008, 14:21 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości