Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Co wybrać? Czy można podłączyć jedno z drugim?

Moderator: mod-Elektryka i DCC

Sebaaa
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2008, 17:49
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: Sebaaa »

Dzięki za odpowiedzi, będzie to set Roco, gdy oczywiście będzie znów dostępny w sklepach, poczekam.
Jeszcze chciałem się upewnić: do sterowania zwrotnicami należy dokupić dekodery urządzeń, do Roco tylko
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=9986

czy możemy dać również taki

http://modelarski.com.pl/L11100+LS100+d ... p3823.html

chyba że obowiązuje zasada, że mając sterowanie z Roco, to cały osprzęt również z Roco, czy jest większa doeolność.
A potem jak to wszysto podłączyć z multiMausem aby tym sterować, albo są jakieś inne czary np. zwykły przełącznik on-of.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: gbbsoft »

ArturSch pisze:Więc pytanie brzmi czy lepiej zakupić multiMausa czy Compacta.
Oj... To bardzo ciężkie pytanie... MultiMouse jest chyba lepszy, gdyby nie ten fatalny booster w czarnej skrzynce... W grudniu obiecują wersję Pro z nową centralką - ciekawe co to będzie... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 28 paź 2008, 11:14 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: ArturSchŁ »

Sebaaa pisze:... miałem na myśli set z Tiliga w którym znajduje się urządzenie do sterowania cyfrowego Compact, chyba że to nie jest Lenz.
No właśnie. Tillig oferuje sety cyfrowe Lenz'a razem ze swoim taborem. Czyli wracamy do punktu wyjścia. Mamy Set cyfrowy Roco z multiMausem lub set cyfrowy Tilliga z Compactem Lenz'a.
Więc pytanie brzmi czy lepiej zakupić multiMausa czy Compacta.
Moim zdaniem odpowiedż jest prosta wybieramy nowszy i tańszy Roco.
Sebaaa pisze:Do starej BTTB (...) można bez problemu wpiąć dekoder
Oczywiście, przykładowo: 02220, 02510, 02531, 02621 czy 02630.
gbbsoft pisze:Set Roco: centralka + manipulator + zasilacz + lokomotywa + wagony + tory
Bez TORÓW.
:)
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: gbbsoft »

Sebaaa pisze: "Tylko Lenz nie robi "setów" takich jak "Roco"... I jest dużo droższy..."
Set Roco: centralka + manipulator + zasilacz + lokomotywa + wagony + tory
Set Lenz: centralka + manipulator (nie ma ani zasilacza ani wagonów ani lokomtoywy ani torów)

Set Lenza to nie Set Tilliga. Rzeczywiście w zestawie Tilliga jest Compact produkcji Lenz.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2008, 09:33 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Sebaaa
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2008, 17:49
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: Sebaaa »

Dzięki serdeczne za oddzew na moje pytanka, ale jak to zwykle bywa czym więcej informacji tym więcej rodzi się nowych pytań.
1. Kolega "gbbsoft" napisał
"Tylko Lenz nie robi "setów" takich jak "Roco"... I jest dużo droższy...", co przez to rozumiesz, że nie robi "takich", to znaczy jakich. Może ja się źle wyraziłem, ponieważ jako drugi set obok Roco miałem na myśli set z Tiliga w którym znajduje się urządzenie do sterowania cyfrowego Compact, chyba że to nie jest Lenz. A w moim poprzednim pytaniu o to który lepiej kupić miałem na myśli właśnie te dwie obcje, różnica w cenie wynosi 200 zł na korzyść Roco
2. Do starej BTTB żeby się silnik nie wydymił można bez problemu wpiąć dekoder i będzie to działać. Jeśli tak to jaki, są jakieś wytyczne.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: gbbsoft »

naszej praktyki wynika, że MOŻNA uszkodzić loka analogowego zasilanego z tzw adresu "0"
Z mojego też... W Bielsku-Białym na mojej makiecie spalił się jeden silnik...
ArturSch pisze:Kto to wymyślił ??
Świat lubi kompatybilność i w zamierzchłych czasach była to ważna funkcjonalność...
Ostatnio zmieniony 27 paź 2008, 21:48 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: ArturSchŁ »

Sebaaa pisze:... można sterować jednym lokiem bez dekodera
ZAPOMNIJ !!
Przy cenie dekodera rzędu 80 zł (lub mniej) nie warto ryzykować spalenia silniczka.

Z naszej praktyki wynika, że MOŻNA uszkodzić loka analogowego zasilanego z tzw adresu "0" !!
Kto to wymyślił ??
:|
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: gbbsoft »

Sebaaa pisze:1. Na początek polecacie zakup seta cyfrowego, tylko który z waszego doświadczenia jest pewniejsz Lenz czy Roco, bo czytając opisy to dla laika takiego jak ja oba są podobne, a Roco tańsze.
2. Każdym można sterować jednym lokiem bez dekodera, ale moje obawy dotyczą tego, iż stary lok BTTB z lat '80 się nie spali, ponieważ tamte zasilane były maksymalnie 12V, a DCC ma chyba 14V.
3. Czy za pomocą takiego seta da się sterować również zwrotnicami, jeśli nie co należy dokupić i jak to podłączyć jedno z drugim.
ad1. Tylko Lenz nie robi "setów" takich jak "Roco"... I jest dużo droższy...
ad2. Roco nie można. Obawy masz słuszne.
ad3. Trzeba dokupić "dekodery urządzeń". Po 1 na jakieś 3-4 rozjazdy (w zależności od producenta) (Tylko z Roco musisz mieć MultiMousa, bo do LokMouse to musiałbyś dokupić "klawiaturkę")
Ostatnio zmieniony 27 paź 2008, 19:56 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Sebaaa
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2008, 17:49
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: Sebaaa »

Cześć. Jestem tu nowy, ale forum czytam dość regularnie od roku. Dzieki temu forum zachorowałem na DCC, ale wciąż bardzo mało wiem, a czy więcej czytam tym większy mętlik w głowie.
Planuję małą makietkę, jakieś 4 loki, 6-8 zwrotnic, trochę torów, nic specjalnego i oczywiście DCC, dlatego mam parę nurtujących mnie pytań.
1. Na początek polecacie zakup seta cyfrowego, tylko który z waszego doświadczenia jest pewniejsz Lenz czy Roco, bo czytając opisy to dla laika takiego jak ja oba są podobne, a Roco tańsze.
2. Każdym można sterować jednym lokiem bez dekodera, ale moje obawy dotyczą tego, iż stary lok BTTB z lat '80 się nie spali, ponieważ tamte zasilane były maksymalnie 12V, a DCC ma chyba 14V.
3. Czy za pomocą takiego seta da się sterować również zwrotnicami, jeśli nie co należy dokupić i jak to podłączyć jedno z drugim.
4. Ostatnie pytanie (w tym poście) dotyczące napędów zwrotnic, które są lepsze, pewniejsze w działaniu: podmakietowe Conrada, czy Tiliga ten jeśli dobrze myślę to łączymy z boku zwrotnicy. Ja przymierzam się do tych z Tiliga.

Pozdrawiam wszystkich, sorki jeśli pytania i moje rozterki są błache i słabo sprecyzowane, ale DCC to dla mnie ciągle wielka zagadka.
osik
Posty: 26
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: osik »

Nic tylko dopisać się do listy ;)
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: solar »

Ja od ponad tygodnia jestem w grupie c), ale do grupy d) mi jescze duużżo brakuje !! Na początek zaopatrzyłem się w zestaw Roco multiMaus + centralka + trafo.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: gbbsoft »

Absolutnie masz rację. ;)
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2008, 08:51 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: Marcin »

Kupując zestaw Roco z ludmiłą wychodze tylko z takiego założenia. Zaczynam z DCC i coś na początek musi być. Nie planuję makiety sterowanej komputerem więc podstawowe segmenty typu mysz, wzmacniacz, rozgałęzienie uważam za wystarczające i chyba najprostsze. Jest to chyba taka pigułka DCC. ;)
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: gbbsoft »

osik pisze:Jaki zestaw na początek możecie polecić ??
Z obserwacji wynika, że zestaw zdecydowanie się bardziej opłaca... niż mozolne kompletowanie... szczególnie na początku...
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2008, 08:50 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
eg_ptmkż
Posty: 1677
Rejestracja: 16 kwie 2006, 11:24
Lokalizacja: tt@ptmkz.pl
Kontakt:

Re: Zestaw DCC, czy mozolne kompletowanie?

Post autor: eg_ptmkż »

Ja b.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2008, 08:50 przez eg_ptmkż, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porównania / Łączenie różnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości