Lutownica

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: JarUs »

Jeśli ktoś na taką lub podobną stację lutowniczą proszę o opinię o tym przedmiocie.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Samowarek »

Skośnooka padła (z mojej winy) Chciałem zdjąć grot bo razem z grzałką przy lutowaniu latało to wszystko. Wyciągnięta została rurka z rękojeści i rozciągnięta została spiralka grzejna.Tego nie da się poskładać.W sumie lutownica spisywała się bardzo dobrze ale wykonanie do kitu. :cry: Przepraszam za trzy posty po kolei ale tak jakoś wyszło :/
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Samowarek »

Jeszcze dopisek.Obniżyłem napięcie do 9V lutownica nie zieje tak żarem i lutuje się o wiele lepiej. :mrgreen: Do czyszczenia grota używam salmiaku bardzo dobry.Eksperymenty przeprowadzam na montażu latarni "freda" :mrgreen:
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Samowarek »

Dzisiaj kupiłem za całe 15 złociszy lutownicę 8W/12V waga 40 gram. Chodzi na prąd stały lub zmienny żadna różnica, Była próba na diodach i blaszkach nieżle się zapowiada tylko szkoda że skośnooka ale może tak żle nie będzie. :/ :mrgreen:
Mikołaj
Posty: 226
Rejestracja: 07 paź 2008, 20:28
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Mikołaj »

Ja wybrałem wersję budżetową:
http://allegro.pl/listing.php/search?bu ... nge_view=1
Jestem zadowolony, nie mam problemów ani z blachami, ani z elektroniką.
Awatar użytkownika
Sudovia
Posty: 333
Rejestracja: 11 lip 2008, 21:28
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Sudovia »

Może sprecyzuję moje pytanie.Jakiej najlepiej mocy kupić stację(na potrzeby TT), o jakim zakresie temperatur, grotową czy grotową i hot air czyli 2w1?Wyświetlacze to bajer czy jednak przydatny element stacji?
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: cichonęk »

Witam, mam taką do amatorskich zastosowań w zupełności wystarcza. Kupiłem kilka wymiennych grotów, które służą mi już ponad rok. Lutuję blaszki, trochę elektroniki, nawet diody SMD. Oczywiście ta stacja lutownicza, to "chińszczyzna" ale u mnie się sprawdza i pomimo różnych opinii w internecie nie narzekam, a stosunek możliwości do ceny tego wyrobu jest moim zdanie wyjątkowo dobry- pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sudovia
Posty: 333
Rejestracja: 11 lip 2008, 21:28
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Sudovia »

Jako, że od ostatniego postu minęły prawie 4 lata, a i technika poszła przez ten okres do przodu, to jaką obecnie lutownicę lub stację byście koledzy polecili.
Zakres robót standardowy dla naszej skali (lutowanie blaszek, diód itp.). Wychodzi tyle fajnych rzeczy do montażu, że chyba najwyższy czas wziąć się do roboty.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2012, 13:04 przez Sudovia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbyszek Zajner
Posty: 581
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:49
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Zbyszek Zajner »

używam tej lutownicy od około 3 miesięcy i nie mogę powiedzieć, żeby była zła. Zalety wymienił Kolega Solar, wady, grube wymienne groty. Można je zeszlifować ale wtedy tracimy powłokę ochronną grota, której, według producenta nie powinniśmy ruszać. Ale jak lutować drobiazgi takim grubaśnym ustrojstwem. Generalnie jest to niezła, chińska stacyjka lutownicza. Dla amatorów lutowania wystarczająca.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: solar »

A ja zaopatrzyłem się w http://allegro.pl/item365547364_stacja_ ... sklep.html
Nie jest to szczyt techniki precyzyjnego lutowania ale jak narazie spisuje sie dobrze. Zaleą jej jest oczywiście cena i regulacja temperatury oraz - w miarę - lekka konstrukcja w odróżnieniu od innych transformatorowych lutownic pistoletowych, w których lutowanie przypomina trzymanie kilofa w ręku, co uniemożliwia dokładne lutowanie z uwagi na jej ciężar.
Co do Lutownic TOPEX'a to wolę się nie wypowiadać (wypowiedz Tete cyt: "... szajs" jest tu delikatnym okresleniem).
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: tete »

Ja po ostatnich "wypadkach" z lutownicą, o której wcześniej pisałem zakupiłem sobie coś takiego:
Obrazek
Jest to lutownica VELLEMAN (PISTOLETOWA LUTOWNICA ELEKTRYCZNA) VTSG130N.
Można ją kupić TUTAJ, ale ja kupiłem na allegro, bo z niewielką dopłatą można dostać także odsysacz, kalafonię i cynę CYNEL z topikiem.

Wczoraj lutowałem z jej pomocą i muszę przyznać że jest świetna. Trzyma temperaturę na niższej mocy i sygnalizuje nagrzew świecącą lampką. Po wciśnięciu przycisku "pistoletu" otrzymujemy większą moc z możliwością grzania od 30W w górę do 130W. Naprawdę EKSTRA narzędzie i śmiało polecam. Poręczne nieduże.

Żałuję, że od razu tego nie kupiłem. Oczywiście wszystkie przewody przylutowałem do szyn bez najmniejszego problemu.

Na allegro można kupić np. TUTAJ
Ostatnio zmieniony 08 maja 2008, 09:42 przez tete, łącznie zmieniany 3 razy.
tuchol
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: tuchol »

To ja się zapytam co polecacie do lutowania, drobnych elementów fototrawionych?
Mogę przeznaczyć ok 150 zeta i zastanawiam się nad lutownicą Ersa Multi-Pro (20W) lub nad tanią stacją np. Xytronic XY369. Wolałbym sprzęt firmowy, ale z kolei w stacji jest regulacja temperatury...
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: DBv »

Fakt, nie polecam tego sprzętu... Gdzieś takie coś mam w szafie i nawet próbowałem tego ozywając do lutowania kabli (bynajmniej nie związanych z modelami kolejowymi). Porażka... Jak tylko się rozgrzeje na tyle aby móc nadtopić cyne zaczyna śmierdzieć jakby się zaraz wszystko miało spalić... tragedia...
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: ArturSchŁ »

tete pisze:... korki tez wypadły.....
:shock:
No, tak, to nie ma zmiłuj ...
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: tete »

Strzeliło i błysnęło w obudowie.... pewnie transformator poszedł... :) korki tez wypadły.
Od tego "błysku" jeszcze widzę kilka jasnych pasów jak zamknę oczy :mrgreen: (podłużne otwory w obudowie).
Po tym zdarzeniu już nie zadziałała :>
słowem.... ładne cacko....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości