BR52, Ty2, Tillig

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
PiotrZ
Posty: 676
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

BR52/Ty2 - fakty i mity

Post autor: PiotrZ »

Korzystając z wolnego weekendu przeprowadziłem testy ruchowe parowozu Ty2 (Tillig 501017).
Na mojej stacyjce „Porąbka Zdrój” odwiecznym problemem był przejazd parowozów typu BR52 po rozjazdach zwykłych EW1 i łukowych IBW. Trudne warunki jazdy w „Porąbce” wynikają z tego, że wjazd na każdy z 3-ch rozjazdów odbywa się zawsze z łuku co powoduje, że długie lokomotywy mocno „napierają” na zewnętrzny tok szynowy zwrotnicy. Pomimo że minimalny promień łuku dla tego parowozu wynosi 310mm, a rozjazdy mają odgałęzienia o teoretycznym promieniu 353mm, to na zloTTach bardzo często dochodziło do wykolejenia przedniego wózka tocznego przy jeździe „na ostrze”.

Po zakupie fabrycznie nowej Ty2 postanowiłem zrobić testy ruchowe w zaciszu domowym. Jeździłem po „Porąbce” w obu kierunkach i z obracaniem parowozu. Okazało się, że przejazd po rozjazdach EW1 nie stanowi problemu nawet podczas jazdy z dużą prędkością (patrz film poniżej). Do wykolejeń dochodziło tylko na zwrotnicy łukowej IBW przy jeździe po łuku wewnętrznym kominem na przód. Koło wózka unosiło się tam w 2 punktach: na początku iglicy i na złączu ruchomej i stałej części iglicy. Ilustrują to zdjęcia.
Obrazek Obrazek

Po podpiłowaniu iglicy w tych 2 drażliwych punktach, wykolejenia więcej się nie powtórzyły.
Obrazek Obrazek

Filmik Testy Ty2

Wniosek jest taki, że parowozy typu BR52 można spokojnie eksploatować na prawidłowo zmontowanych (przez producenta) rozjazdach. Jeśli modele były rozbierane lub modyfikowane (np. używane dotychczas spolszczone wersje BR52/Ty2), to własności biegowe przedniego wózka tocznego mogą być gorsze i powodować wykolejenia.

Dla osób o silnych nerwach ;) przedstawiam jeszcze film z testów mojej Ty2 na torach rurkowych!. Niestety w tym przypadku nie udało mi się przejechać całej trasy bez wykolejenia.
Test Ty2 na rurkach
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: golab »

dudek120 pisze:Czy ja mam omamy? Ten Ty2 z kabaretu Tey też moim zdaniem ma "Y" pisane wielką literą, tylko mniejszą od "T", jak w Tilligowej loce.
i nie ma bandaży :D
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: krzysztof »

jeżeli chodzi o pechową literę "y", to wygląda na to, że na oryginalnych tabliczkach była pewna dowolność w jej pisaniu (odlewie, wykuciu?) - przecież nie było komputerów, szablonów itp. spójrz proszę na jedną z pierwszych fotek tego wątku: http://www.google.pl/imgres?q=oznaczeni ... 29,r:2,s:0

jak napisał wcześniej Kolega cichonek to jedynie żółte tabliczki i dzwon położyły sprawę...
ale to moje zdanie.
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: dudek120 »

Czyli mam rozumieć, że Tillig nie popełnił błędu? Człowiek cały czas dowiaduje się czegoś nowego... .
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1737
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: krzysztof »

dudek120 pisze:Czy ja mam omamy?
nie... tak jest i to nie tylko na tej loce.
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: dudek120 »

Czy ja mam omamy? Ten Ty2 z kabaretu Tey też moim zdaniem ma "Y" pisane wielką literą, tylko mniejszą od "T", jak w Tilligowej loce.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Marcin »

Klasyka, ten Ty2 zakończył żywot na szopie w Poznaniu.
gonzoTTom
Posty: 308
Rejestracja: 06 kwie 2011, 17:25
Lokalizacja: Bergstadt Tarnowitz
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: gonzoTTom »

Może nie na miejscu, ale trochę w temacie i na wesoło.
Ty2 983 Kabaret TEY - "Na przejeździe"
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Scio »

No to trzeba zaczekać do września :(
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Marcin »

maciej_kolej pisze:Moja grudziądzka TY 2 64 stoi na stacji Toruń Kluczyki :cry: w opłakanym stanie...
Twój parowóz za czasów świetności miał tender Floridsdorf....
Obrazek
Tylko taką fote posiadam.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2012, 13:11 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
cichonęk
Posty: 484
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: cichonęk »

Nie mam takiego zdjęcia ale może w tej pozycji będzie coś ciekawego.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Scio »

cichonęk pisze:Przeglądając w wolnych chwilach książkę B. Pokropińskiego "Parowozy normalnotorowe produkcji polskiej" natrafiłem na takie zdjęcie: Obrazek
Ciekawe jak wyglądała z tyłu?
Ostatnio zmieniony 02 sty 2012, 13:10 przez Scio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Maciej »

Moja grudziądzka TY 2 64 stoi na stacji Toruń Kluczyki :cry: w opłakanym stanie...
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Mariusz »

Nie na temat, ale skoro parowóz i Bydgoszcz, to dziś jest na Wschodzie/Bielawach Pu29-3 a na stacji SN52-38 i 3 wagoniki ze skansenu w Kościerzynie w drodze do Wawy.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: BR52, Ty2, Tillig

Post autor: Scio »

Szkoda takiego pięknego parowozu. Może mógłbyś go sfotografować i wrzucić na forum, żeby zobaczyć co i jak się zmieniło.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2011, 23:41 przez Scio, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Parowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości