Trawa po raz n-ty.

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: Kilkujadek »

Tak się zastanawiam, na co i do czego przykleiły się trociny w połowie wysokości włókien trawy ?? Efekt ciekawy bo imituje chwasty. Dotychczas stosowałem inną technikę. Trawę spryskiwałem pod kątem klejem kontaktowym w aerozolu i posypywałem trocinami. Trociny kleiły się go górnych części włókien trawy.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:Czy możesz Tadziu pokazać efekt po wyschnięciu i zebraniu tego co się nie przykleiło ??
To jest już suche jak pieprz. :mrgreen: I dokładnie wyczesane z wszelkich resztek.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: Kilkujadek »

Czy możesz Tadziu pokazać efekt po wyschnięciu i zebraniu tego co się nie przykleiło ??
Dotychczas nie dodawałem trocin (gąbek) przy elektrosadzeniu. Może pora zmienić nawyki ;)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Trawa Polaka trochę inaczej...

Post autor: T_Domagalski »

Ponieważ wczoraj zakończyłem modernizację mojej elektrosadzary, to dzisiaj w celu jej przetestowania wykonałem kilka próbek:

Obrazek Obrazek Obrazek

Widoczne na zdjęciu próbki to różne warianty łączenia gąbki, trawy Polaka o różnych długościach, a także starych VERO-wskich wiórów, tylko przebarwionych na sensowniejszy kolor ;) . Ponieważ to są tylko próbki, więc spod trawy wyziera biały karton zamiast imitacji ziemi :/ . Kolory traw są też przypadkowe, bo korzystałem z resztek, zamiast otwierać nowe paczki. Niemniej próbki te i tak dają pojęcie, jakie przeróżne efekty można uzyskać, stosując elektrosadzenie połączone z innymi technikami.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2009, 08:37 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: trucker »

Szkoda , że na torze nie ma wagonu , byłby układ odniesienia, ale i tak to kolejny krok w trudnej sztuce wysiewania realistycznej trawy, co w naszej skali nie jest łatwe.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: miki »

Sadzarą (bo sadzarka to mało powiedziane :mrgreen: ) Grześka:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Efekt kęp uzyskujemy sadząc na sucho - bez lania wody - na placek wikolu. Trzeba machać sitem w górę i w dół, aż wszystko co się rozsypie po okolicy przylepi się gdzie trzeba. Z niewiadomych przyczyn działa najlepiej gdy masa jest wsadzona po przeciwnej stronie toru :shock: Aha, najkrótsza trawa to jakiś Faller, średnia to Busch, długa Polak.
Ostatnio zmieniony 06 mar 2009, 15:50 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: trucker »

Trawa wysiewana metodą kolegi Bujager,a z tą różnicą , że nie stosuję folii tylko od razu odpowiedni papier pełniący funkcję maty. Odpowiedniej wielkości krople wikolu trawka POLAK,a puk puk i gotowe. Na przedstawionym zdjęciu jest trawa 6mm ,4,5mm,2mm i1mm. Kępy zrobione są z 8206, z2mm słomkowej i 1mm ciemnej końcowa cyfra oznaczenia pewnie 7. Na kolejnym module zastosuje nieco jaśniejszą 8305, bo dotychczas mieszałem 8306 z8304,to jeśli chodzi o trawy wysokie. W trawach niskich też spróbuję 8205 .Mam pewien pomysł na 8210 ,ale puki nie zrobię prototypu nie chcę zapeszyć. Te duże kępy suchej trawy to8409 wsadzane ręcznie.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: tete »

trucker pisze:Można bez wyrywania.
...a jakieś szczegóły trucker? Co to za trawa i jak sadzona? Wygląda obiecująco, choć fotka z tej perspektywy nie pokazuje zbytnio szczegółów.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2009, 09:51 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: trucker »

Można bez wyrywania.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 mar 2009, 08:41 przez trucker, łącznie zmieniany 2 razy.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: tete »

T_Domagalski pisze:...Możesz robić łagodne przejścia w kolorystyce trawy. Możesz regulować gęstością "zasiewów". Możesz "dosadzać" także pojedyncze kępy trawy w innym odcieniu, np. suchej trawy.
Znalazłem na forum Martela informację (bardzo krótką, ale jasną i zrozumiałą) dotyczącą sadzenia trawy:

...klej do tapet na to piasek obficie. Poczekałem aż zacznie przesiąkać i wtedy trawa delikatnie. ... efekt:
Obrazek

Trawa najprawdopodobniej jest z tych sypanych, podnoszona elektrosadzarką, ale podejrzewam, że efekt można uzyskać i bez tego sprzętu wyrywając odpowiednie kępki z odpowiedniej maty trawiastej. Może zainteresuje kogoś taka technika siania trawy - wygląda bardzo realistycznie.

Fotka oraz cytat pochodzą z postu autorstwa użytkownika o nicku Felix ze wspomnianego forum.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2009, 12:22 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: Kilkujadek »

ad. pkt 2
To co nazywamy powszechnie trawą w rzeczywistości jest mieszanką traw i chwastów.
Samą trawę można spotkać tylko na wypielęgnowanych trawnikach, polach golfowych itp.
Na makiecie warto zastosować kilka kolorów i dlugości "traw" oraz coś co nam te chwasty będzie imitowalo. Mogą być to trociny, posypki gąbkowe itp.
Awatar użytkownika
mencin
Posty: 210
Rejestracja: 12 lis 2007, 14:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: mencin »

Dzieki :)
Poczytalem troche o "wibracyjnej" metodzie siania bez elektrosadzarki i juz sie nie boje sypanej :)

mencin
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trawa po raz n-ty.

Post autor: T_Domagalski »

mencin pisze:1. W czym lepsza od mat trawiastych jest trawa "sypana".
2. Czy sypane dziela sie na elektrostatyczne i "jakies zwykle"?
3. Moja makieta jest niewielka - 149x110 cm, z czego jakies 30% bedzie pokryte trawa, oplaca mi sie walczyc z trawami sypanymi?
Ad 1. Trawą sypaną zapełnisz dowolnie skomplikowany kształt terenu - rowy, nasypy, itp. Możesz robić łagodne przejścia w kolorystyce trawy. Możesz regulować gęstością "zasiewów". Możesz "dosadzać" także pojedyncze kępy trawy w innym odcieniu, np. suchej trawy.
Ad 2. W zasadzie każda sypana trawa jest elektrostatyczna. Nie znam innej - musiałaby być metalowa.... :D
Ad 3. Skoro opłaca sie walczyć na modułach 30x60 cm to na tak wielkiej makiecie tym bardziej.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2007, 13:26 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mencin
Posty: 210
Rejestracja: 12 lis 2007, 14:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Trawa po raz n-ty.

Post autor: mencin »

Witajcie,
Makieta zaprojektowana, plyta kupiona, tory i nasypy zamowione, napedy zwrotnic w drodze, czas zaplanowac nastepny krok, a mianowicie zielen na makiecie.

Szukalem odpowiedzi na kilka moich watpliwosci, ale nie znalazlem odpowiedzi na kilka niezadanych wprost pytan, a mianowicie:
1. W czym lepsza od mat trawiastych jest trawa "sypana".
2. Czy sypane dziela sie na elektrostatyczne i "jakies zwykle"?
3. Moja makieta jest niewielka - 149x110 cm, z czego jakies 30% bedzie pokryte trawa, oplaca mi sie walczyc z trawami sypanymi?

mencin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości