Moduły - Marsal

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Misiek »

Domiss pisze: 08 paź 2022, 15:52szyny na końcach modułów powinny być lutowane do podłoża (albo do wbitego w dechę gwoździa mosiężnego, albo do podkładów z laminatu pokrytego miedzią) - inaczej prędzej lub później awaria się powtórzy.
To jest jakiś zabobon wynikający z czego?
Ilu z Was się to zdarzyło w przeciągu ostatnich 20lat i dlaczego?
Mi się to zdarzyło po raz pierwszy w zeszłym roku gdy:
- użyłem innych torów niż zawsze
- sąsiedni moduł z torami tymi co zawsze miał wystającą szynę poza swój obrys i po prostu wyrwał /wypchnął moją szynę z mocowań w podkładach.
Domiss pisze: 08 paź 2022, 15:52 Tym bardziej, że jak widzę koledzy nie używają gniazd bananków pod spodem, tylko zakładają wsuwki na szyny - to rozwiązanie aż się prosi o wyrwanie szyn z plastikowych podkładów przy skręcaniu lub rozkręcaniu modułów.
To jakiś wynalazek z ubiegłego wieku.
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Stacja początkowo była budowana z myślą o dworcu Klasdorf (Auhagen 13299), obecnie znajduje się tam dworzec Altmittweida (Auhagen 13231). Dla zachowania pomorskiego klimatu, docelowo być może na tej stacji pojawi się wycięty laserowo model dworca Nowy Dwór Gdański.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Domiss »

Ciekawa stacyjka, ale ta naprawa do kitu: szyny na końcach modułów powinny być lutowane do podłoża (albo do wbitego w dechę gwoździa mosiężnego, albo do podkładów z laminatu pokrytego miedzią) - inaczej prędzej lub później awaria się powtórzy. Tym bardziej, że jak widzę koledzy nie używają gniazd bananków pod spodem, tylko zakładają wsuwki na szyny - to rozwiązanie aż się prosi o wyrwanie szyn z plastikowych podkładów przy skręcaniu lub rozkręcaniu modułów.
Widać też, że początkowy pomysł użycia skrzynek niezależnie wziął trochę w łeb po uzupełnieniu zieleni i infrastruktury stacji - zapewne nadal da się to zrobić, tylko wyglądać będzie średnio. Sama stacyjka jednak bardzo ciekawa. Czy w rzeczywistości również są takie mijanki, na których żaden z torów nie idzie prosto przez stację jako główny, tylko oba idą na bok (pytam, bo nie wiem, zawsze mieszkałem przy liniach dwutorowych)?
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Do mojego warsztatu znów trafiła stacja Erniego.
Jest to lokalna mijanka na linii jednotorowej, zlokalizowana gdzieś w borach na Pomorzu. Pierwotnie wzorowana na stacji Kostroga na linii Lębork-Bytów.
Stacja składa się z trzech segmentów o wymiarach 900 x 500 mm. Na każdej z głowic zamontowany jest rozjazd symetryczny Tillig ABW 83380. Przełączanie zwrotu rozjazdów, jak i polaryzacja odbywa się mechanicznie za pomocą przełącznika dwupozycyjnego. Dodatkowo każdy z torów stacyjnych odcinany jest elektrycznie przełącznikiem, w taki sposób, aby możliwe było odłączenie napięcia od pozostawionego na torze taboru. W tym czasie ruch pociągów może odbywać się po drugim równoległym torze.
Dzięki zastosowaniu profili MP2S pomiędzy wewnętrznymi segmentami stacji, moduły mogą być użyte niezależnie od siebie – głowice jako rozwidlenie szlaku jednotorowego MP1 na szlak dwutorowy MP2S, a segment z dworcem może być samodzielnym modułem MP2S. Możliwa jest także łatwa rozbudowa stacji poprzez dodanie dowolnego modułu MP2S np. z magazynem.

Jesienią 2019 roku powstały skrzynki, zostały położone tory i wykonana elektryka.
Obrazek Obrazek

Dwa lata później stacja trafiła do mnie w celu dokonania napraw uszkodzeń po jednej z wystaw.
Każdy z modułów ma solidną skrzynię transportową.
Obrazek Obrazek

W ramach wykonanych napraw wymieniłem uszkodzony i na szybko naprawiony podczas imprezy przełącznik.
Obrazek Obrazek

Wymieniłem odcinek torów wyrwanych z podkładów na krawędzi modułu.
Obrazek

Obie głowice zostały wyczyszczone i pozytywnie przeszły testy przejezdności.
Obrazek Obrazek

Aktualnie (2022) stacja przeszła kolejny remont

Wymienione zostały uszkodzone przewody połączeń elektrycznych
Obrazek

Na przewodach do przełączników rozjazdów pojawiły się kostki połączeniowe w celu umożliwienia szybkiej wymiany przełączników podczas wystawy lub ich diagnozy.
Obrazek

Na całej stacji zostały wyczyszczone tory. Stacja przeszła testy przejezdności za pomocą wagonu pomiarowego Kres LVT.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na tą chwilę do poprawy pozostaje peron i starotorze na łączeniu dwóch segmentów.
Obrazek
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Nad kalenicą środkowego domku pojawiła się wiecha, a to oznacza ukończenie poważniejszych prac. Pozostała jedynie wykończeniówka.
Obrazek

Powstaje moduł z farmą. Gospodarstwo rolne jest wielobranżowe składa się z szklarni, winnicy, pola uprawnego oraz pastwiska dla krów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z dwóch niekompletnych domków Vero 13292 powstała stodoła oraz zadaszenie dla zwierząt.
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Powstaje kolejny moduł – osiedle domków w budowie. Jest to drugi, obok modułu ze składem budowlanym, moduł stanowiący podstawę pod korytka PCV – po jednej stronie są zabudowania, po drugiej miejsce na korytka PCV.

Domki to Faller 130246, pochodzące z demontażu. W miarę możliwości zostały rozłożone na części i ponownie sklejone. Podczas klejenia do modułu, krzywe podstawy zostały dociśnięte niezastąpionymi w tych sytuacjach zasilaczami Piko FZ1.

Obrazek Obrazek Obrazek
bankier
Posty: 465
Rejestracja: 21 kwie 2015, 14:06
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: bankier »

Całe rozwiązanie będzie zaprezentowane na 15-stym TT-Weekendzie w Rumi w dniach 30-31.08.2022.
Chyba ;) 15-ty TT-Weekend 28-31.07.2022 Rumia.
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Domiss pisze: 17 lip 2022, 19:32 Idziesz jak burza. Czy w tym układzie (ze strażnicą przejazdową) mieszczą Ci się tam nadal korytka zjazdowe?
Tak. Jest to rozwiązanie modułowe. Moduł przejściowy z budynkiem toromistrzów może być przyłączony jedynie do stacji technicznej ArturSchŁ (zarówno do nowej głowicy jak i bez niej), stanowi wyjście stacji na sttandardowy szlak mp2s.

Wersja maksymalna. Moduł przejściowy umożliwia wyjazd na korytka PCV. Korytka mam o długości 2m, dlatego za tym modułem kolejno dołączone będą dwa moduły 900 x 500 mm. Jeden z nich - skład budowlany - został zaprezentowany powyżej. Drugi z tych modułów jest obecnie wykańczany. Następnym modułem za nimi może być dowolny moduł mp2s, a więc także moduł z przejazdem kolejowym.

Wersja minimalna. Na module przejściowym wyjazd na korytka PCV zostaje zakryty zaślepką z kozłami oporowymi, a kolejnym modułem jest przejazd kolejowy.

Całe rozwiązanie będzie zaprezentowane na 15-stym TT-Weekendzie w Rumi w dniach 30-31.07.2022.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Domiss »

Idziesz jak burza. Czy w tym układzie (ze strażnicą przejazdową) mieszczą Ci się tam nadal korytka zjazdowe?
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Borczy pisze: 16 lip 2022, 20:50 Moduły będą obecne w Rumii? ;)
Tak :)
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2280
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Borczy »

Moduły będą obecne w Rumii? ;)
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Widok na całość łącznie z głowicą stacji i nastawnią.
Obrazek
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Moduł przejściowy doczekał się zmiany budynku nastawni tymczasowej na budynek toromistrzów. Pojawiła się zaślepka z kozłami oporowymi, kiedy to do stacji nie będą dołączane korytka zjazdowe.
Obrazek Obrazek Obrazek
Na spotkaniu modelarskim w Mokrem okazało się, że na module przejściowym tory są źle położone. Skutkowało to rozsprzęganiem się składów wjeżdżających i wyjeżdżających ze stacji. Pomiędzy czołami modułów powstało "siodło" czyli obniżenie wzdłużne torów. Tory zostały zdemontowane i ponownie ułożone.

Dorobiłem kolejny moduł 300 mm długości, zwężający się z 500 do 300 mm. Moduły szlakowe często mają mniejszą szerokość niż stacyjne i powstaje uskok na granicy modułów. Mała wstawka z przejazdem kolejowym zniweluje tą niedogodność.
Obrazek Obrazek Obrazek
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

W cyfrowym archiwum znalazłem kilka zdjęć z czasu powstawania modułu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pomysł z korytkami zjazdowymi powstał przed 11 TT-Weekendem w Rumi, kiedy to szukaliśmy sposobu na rozładowanie zakorkowanych stacji technicznych, jak miało to miejsce podczas 10 TT-Weekendu w Sopocie. Korytka kablowe PCV 60 x 60 x 2000 mm z przyklejonym wewnątrz torem posłużyły do zjeżdżania w nie składami i szybką ich podmianę, bez konieczności ręcznego ustawiania taboru na stacji.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciach załapał się również moduł przejściowy 300 x 500 mm z nastawnią. Moduł miał za zadanie „zwęzić” rozstaw między torami z 43 mm na szlakowe 36 mm oraz umożliwić podłączenie korytek zjazdowych do stacji technicznej.
Marsal
Posty: 145
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Po dwóch latach przerwy od imprez i spotkań modelarskich, powoli zaczyna się coś dziać. Zatem czas odkurzyć moduły. Wyciągnąłem mój pierwszy moduł – skład budowlany.
Obrazek Obrazek

Naprawiłem bramę wjazdową. Dokończyłem drogę z płyt YOMB.
Obrazek Obrazek

Na module pojawiło się życie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości