MojeTT - mae

Nasz tabor TT i galeria jego zdjęć

Moderator: mod-Moja TT

Awatar użytkownika
przemcol
Posty: 434
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: przemcol »

przemcol pisze: 06 lut 2021, 23:07 Przymierzałeś loka do wagonu? Zderzaki nie są za wysoko?
Zapytałem o wysokość zderzaków tylko dlatego że po złożeniu lokomotywy z innego kitu, ale też na bazie Roco, okazało się że zderzaki powędrowały w kosmos. Musiałem skracać czopy na których są osadzone wózki. Co prawda wózki miałem w wersji ze "skrzydłami" i może to było przyczyną konieczności dopasowania czopów do wózków.
A jak mówi o normach to jeszcze trzeba pamiętać o tej https://www.morop.org/downloads/nem/de/nem358_d.pdf. ;)
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: JarUs »

T_Domagalski pisze: 07 lut 2021, 15:53 I tak najważniejsza jest wysokość zaczepów. To od niej zależy prawidłowe połączenie lokomotywy z resztą składu. !!
NEM 359
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: Domiss »

Akurat w tym modelu sprzęgi wypadają dokładnie na tej wysokości, na której były u dawcy (ludmiła roco) i nie ma żadnej sensownej możliwości regulacji tej wysokości. Wysokość zderzaków mogła się zmienić ze względu na inne wózki, ale na ostatnich zdjęciach jest dobrze. Czekam na kolejne zdjęcia po malowaniu ;).
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: T_Domagalski »

I tak najważniejsza jest wysokość zaczepów. To od niej zależy prawidłowe połączenie lokomotywy z resztą składu. !!
Zderzaki w modelu mają znaczenie tylko wizualne. Nie współpracują one ze sobą, więc nawet jak będą 1mm wyżej czy niżej, to niczym to nie grozi. A odnośnie samego wyglądu, to w realu zderzaki też wypadają nierzadko na różnych wysokościach - głównie za sprawą różnego stopnia ugięcia sprężyn/resorów oraz różnego stopnia zużycia obręczy kół.
Awatar użytkownika
przemcol
Posty: 434
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: przemcol »

mae pisze: 07 lut 2021, 07:56Wysokość wydaje się być ok, sami oceńcie
Wygląda że wszystko jest ok. ;)
andrzejc
Posty: 359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:04
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: andrzejc »

Ja bym posłużył się normą nem 303. Ona określa wysokość zderzaków od główki szyny.
Załączniki
nem303_d.pdf
(99.33 KiB) Pobrany 107 razy
mae
Posty: 196
Rejestracja: 12 mar 2018, 18:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: mae »

Wysokość wydaje się być ok, sami oceńcie:
IMG_20210206_204601881~2.jpg


Szpara nad zgarniaczem na zdjęciu KamilaW wygląda tak:

Obrazek

Odbłyśniki od Rangera.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: Ranger »

brovarek pisze: 06 lut 2021, 23:48 Chciałbym zapytać, czy w jednym oczku jest taki ładny odbłyśnik , czy tylko pomalowane farbą?
Jeśli odbłyśnik kto je robi, jeśli to nie tajemnica?
Fajna praca, dzięki za relację.
:idea: Podejrzewam, że to UMF.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: Domiss »

Wydaje mi się, że zderzaki mogą być za wysoko - trzeba przymierzyć aby się przekonać. U mnie jest tak: Obrazek
Podniesienie góry lokomotywy (jeśli jest) może wynikać z tego, że podwozie od Kamila jest projektowane pod nowsze wózki, w których zagłębienie na czop podwozia jest niżej/głębiej. Bobeczki z kulek do łożysk, choć zrobione perfekcyjnie, mogą pogarszać tę sytuację. Życzę jednak koledze, abyśmy się mylili ;), bo najwyższy czas ją pomalować.
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 861
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: brovarek »

Chciałbym zapytać, czy w jednym oczku jest taki ładny odbłyśnik , czy tylko pomalowane farbą?
Jeśli odbłyśnik kto je robi, jeśli to nie tajemnica?
Fajna praca, dzięki za relację.
Awatar użytkownika
przemcol
Posty: 434
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: przemcol »

Przymierzałeś loka do wagonu? Zderzaki nie są za wysoko?
mae
Posty: 196
Rejestracja: 12 mar 2018, 18:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: mae »

Dorobiłem "bobeczki" z kulek dołożysk.
IMG_20210206_134050460.jpg

Przygotowałem odbieraki - musiałem zeszlifować z każdej strony podstawy trochę metalu, założyć przygotowane mocowanie odbieraka z izolatorami. Mocowania trzymają się na odbieraku i nie będą klejone do budy modelu. Dzięki temu wymienię kiedyś odbieraki jak znajdą się jakieś jeszcze lepsze.
_MG_8807.JPG
_MG_8810.JPG
_MG_8811.JPG
_MG_8813.JPG
_MG_8814.JPG
_MG_8815.JPG

Wszystko próbnie poskładałem i zrobiłem zdjęcia żeby wychwycić problemy. Lokomotywa nabrała kształtów.
mae
Posty: 196
Rejestracja: 12 mar 2018, 18:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: mae »

Dzięki Domiss! Na taki wózek zdecydowanie łatwiej zakładać maskownice, te skrzydełka u mnie komplikowały ten proces. Nic no mam wózki jakie mam, dorobiłem sobie "bobeczki" tak jak było w moim dawcy i jakoś to wszystko złożę.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: Domiss »

Obiecane zdjęcia wozka:
IMG_20210130_220503_compress56.jpg
IMG_20210130_220454_compress4.jpg
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: MojeTT - mae

Post autor: Domiss »

W żadnej z moich Ludmił użytych jako dawcy do lokomotyw od Kamila nie było tych dodatkowych "bobeczków" po bokach. Co więcej, wygląda na to, że wózki różnią się konstrukcją. Konkretnie u mnie cała metalowa górna część wózka jest płaska od końca wózka do "kolumny" w której szczycie jest ślimak (ma oczywiście wgłębienie na plastikową czarną część wózka, ale nic nie wystaje wyżej). W tej płaskiej części jest wgłębienie na środkowy trzpień podwozia, który również występuje i wygląda podobnie (o ile nie tak samo).
W Twojej wersji na środku metalowej części wózka jest coś w rodzaju prostokąta zamocowanego "jak skrzydła samolotu górnopłatowego", w których jest wgłębienie. Wygląda na to, że wgłębienie u Ciebie jest za wysoko o wysokość tego prostokąta nad tylną częścią wózka. Postaram się później wrzucić tu zdjęcia, ale skoro coś już prawie poskładałem do testów jazdy przed malowaniem itp., to najpierw testy ;).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja TT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości