Makieta otwierana 180x120

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: womo »

Odkupię, mi pasują daj numer konta na pw :mrgreen:
Moim zdaniem są lepsze od 15, ale co kto lubi i czego potrzebuje. Na pewno w scramie znalazłem zwrotnice z których swoje składałem po wydrukowaniu. O wiele lepiej dla mnie wyglądają długie niż te krótkie.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: ArturSchŁ »

Oj nie marudź.
:mrgreen:
Jesteś mądrzejszy o tą wiedzę, którą właśnie nabyłeś.

"Najgorsze jest pierwsze 10 lat,
...potem już z górki."
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

womo pisze:Z 12
No i fail :(
12-stopniowa jest:
- dłuższa o jakieś 7 podkładów od IBW - no niby można obciąć, ale....
- iglica jest o tyleż dłuższa od IBW - no niby też można dociąć, ale....
- zagięta zwrotnica nie pasuje kątem zasadniczy/zwrotny do IBW.

Żałuję że jednak nie kupiłem 15-stek. ;(
IMG_20180420_175232.jpg
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Wojtek_Kraków »

Możesz sobie też w corelu albo innym graficznym programie zrobić szablon jak mają iść podkłady oraz jak ma być wygięta każda szyna
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: womo »

Z 12
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Dzięki za podpowiedź. Kurcze chyba skuszę się na próby.
Z jakiej BW robiłeś IBW? Z 12, czy 15 stopniowej?
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: womo »

Składa je się lepiej niż EW1. Nic nie trzeba zaklepywać. Jedyny problem to pierwszy raz wygięcie końcówki zwrotnicy . Sam spierniczyłem dwa pierwsze. Ale bez problemu dremelem zeszlifowałem szynę i zrobiłem takie same elementy.
Robisz sobie wydruk IBW. Przyklejasz do płyty mdf. Przykrecasz podkład i powoli sobie przycinasz i szlifujesz szyny. Ja zazwyczaj obcinam z 1mm zapasem i wykańcza pilnikiem. Tillig nie robi ich idealnie i samemu lepiej je poprawić. Potem przyklejam szyny kropelką do podkładów. Jak złapią to lutuje przewody i na makietę.
W sumie to jak składanie toru flex po 3 sztuce :mrgreen:
Trudne jak nie spróbujesz ...
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Rozważałem taką opcję, ale obawiam się montażu i prawidłowego dogięcia szyn do właściwej geometrii zbliżonej do IBW.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: womo »

Artur ma rację. Wyginasz jak chcesz. Przycinasz szyny do takiego kąta jaki potrzebujesz. Nawet jak coś popsujesz można samemu dorobić element z kawałka szyny.
I są o milion razy lepsze niż ew1...
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: ArturSchŁ »

Jeśli weźmiesz rozjazdy BW Bausatz (art.: 83420, 83421) to sobie wygniesz jak Flex'a do łukowych, zrobisz metalowe krzyżownice i dzielone, polaryzowane iglice.
;)

Z tych"Y" można złożyć rozjazd prosty lewy/prawy lub łukowy lewy czy prawy, no i oczywiście symetryczny "Y" też. :mrgreen:

Zobacz TU.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2280
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Borczy »

Witek, ja myślę, żebyś robił z tego co masz. Ja bym ich zbojkotował i nie kupił :> .... i tak będzie super wyglądało.
Przypomnij sobie "rurki" na moim torcie :D
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

Tak oto Tillig zrobił mnie w (...)
Od 2 miesięcy kompletuję tory i wyczekuję zapowiadanych na I kwartał 2018 zwrotnic łukowych IBW z metalową krzyżownicą a tu się okazuje - jak raczyli mi odpowiedzieć na zapytanie - że wypust nowych zwrotnic planowany jest na listopad 2018 :evil:
Tym sposobem mam część zwrotnic metalowych (EW1) i część plastikowych (IBW). No.... chyba, że zapomnę o makiecie do zimy :(
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Domiss »

wicy pisze: Z mikrodziurką drut chyba przekłada się przeciwsobnie tzn. w przeciwną stronę ruchu serwa.
Tak właśnie jest. Co do efektu dźwigni, to powinien działać, ale albo większy ruch serwa powoduje mniejszy ruch zwrotnicy i siła jest większa, albo mały ruch serwa powoduje większy ruch zwrotnicy i siła jest mniejsza - wszystko zależy od proporcji długości drucika po obu stronach dziurki. Tak naprawdę bardziej liczy się przekładnia serwa (ile siły trzeba, aby ją ruszyć ze stanu spoczynku) i sprężystość drucika (ja przesuwam troszkę dalej niż trzeba i drucik jest wygięty w delikatny łuk i dodatkowo dociska - z dziurką to może być łatwiejsze, bo mniej zależy od sztywności połączenia drucika z orczykiem serwa).
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: wicy »

No właśnie nie zrobiłem żadnej mikrodziurki (tylko spora dziura pod torami) i działa. Nie chce mi się robić testów z dziurką :( Dlatego pytam, czy jej stosowanie cokolwiek ułatwi/poprawia.
Normalnie - tj. w dużej dziurze - drut przekłada się z jednej strony na drugą, zgodnie z obrotem orczyka. Z mikrodziurką drut chyba przekłada się przeciwsobnie tzn. w przeciwną stronę ruchu serwa. Gdzieś wyczytałem, że taka mikrodziurka powoduje efekt dźwigni i odpowiednio umiejscowiona na długości pręta, może zwiększyć docisk iglic, czyli wspomóc siłę serwa.

Nie wiem, czy ktoś to testował empirycznie?

Sterowanie polaryzacją robię dokładnie na takich samych przekaźnikach ;)
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Makieta otwierana 180x120

Post autor: Domiss »

Mikro dziurka służy jako podparcie dla dźwigni (w obie strony). Robiłem podobne próby mocując serwo w ceowniku, w którym była mikro dziurka, a w podtorzu znacznie większa i działało bardzo fajnie. Nawet wykombinowałem przełączanie polaryzacji poprzez przekaźnik (coś w tym stylu: https://botland.com.pl/przekazniki/8463 ... ka-5v.html ) sterowany oczywiście programowo tym samym mikroprocesorem, co serwo (środkowy styk przekaźnika do zwrotnicy, lewy i prawy do lewej i prawej szyny, przełączenie przy środkowym (neutralnym) położeniu serwa).
Prób eksploatacyjnych (jeszcze) nie prowadziłem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości