Sterowanie sygnalizatorami

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Wicio »

Dlaczego ryzykowna?
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

Tymczasem przetestowałem serwo.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=F238ZcqF93Q[/youtube]
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=F238ZcqF93Q

Aczkolwiek praca z serwem jest trochę ryzykowna.
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: mareks »

No to ten czujnik jest do du....
Ty potrzebujesz czegos takiego jak ELEKTRONICZNY OBWÓD NAKŁADANY (EON) i zliczanie osi :)
Można to byłoby zrealizować np. na takim układzie :
Czesc nadawcza generujaca impulsy o określonej czestotliwosci : 555 (jako multiwibrator ) sterujaca Led'em
Odbiornik wykrywający ta czestotliwosc : 74123 (lub wersja CMOS ) i sterowac tym wejcie uC
Takie układy musisz mieć na wjezdzie i wyjeździe i porownac ilośc impulsow.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: wicy »

Czujnik to prosty moduł, led nadawcza sterowania sygnałem ciągłym.
Reakcja na pierwsze zbocze nie była problemem. Problem jest taki, że interesuje mnie właśnie reszta sygnałów bo chcę określić czy coś na czujnik najechało i czy z niego zjechało. Czujnik ma dać dwa sygnały do "centralki".
To drugie da się zrealizować wyłącznie przy użyciu timeouta, czyli zbadaniu stanu po upływie określonego czasu. Lub inaczej - tak jak piszesz - złapanie tylko pierwszego impulsu, zasygnalizowaniu go a drugi sygnał zwolnienia wysłać po ustalonym czasie już nie badając stanów. Ma to tę wadę, że długi skład jadący wolno może zostać wykryty kilka razy.
Zapewne są implementacje czujników IR z odpowiednio dobraną odległością pomiaru, kątami między diodami, częstotliwością nośnej, zliczające wyłącznie i bezbłędnie same osie, na podstawie pomiarów ustalające typ wagonu i wykrywające koniec składu. Mnie się coś takiego nie udało na modułowych chińskich czujnikach, a większa inżynierię już nie chce mi się bawić.
Jeśli komuś się to udało jak najmniejszym kosztem, chętnie poczytam o szczegółach projektu.
mareks
Posty: 221
Rejestracja: 04 gru 2012, 09:33
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: mareks »

1)Nadajnik (led) sterujesz sygnalem ciaglym czy impulsowo (czestotliwoscia) ?
2)Musisz zareagować na zbocze a nie na stan i zapamietywac pierwsze zbocze a reszta impulsow nie interesuje Ciebie
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: wicy »

Odpuściłem sobie testy czujników IR z powodu problemów z programowaniem i wykrywaniem stanów. Czujniki sieja mi stanami w zależności od kształtu podwozia. Jedyne co umiem zrobić to wykryć najazd na czujnik. Zjazdu już wykryć nie potrafię bez zamienienia czujnika w czujnik czasowy (który odpuszcza po odliczonym czasie).
W takim stanie rzeczy na pierwsze miejsce wysuwają się czujniki PIR, które nie są wrażliwe na światło - do stosowania na torach stacyjnych, gdzie istotne jest wykrycie taboru bez poboru prądu i czujniki prądowe w pozostałych miejscach.
Przy okazji zabaw z czujnikami rozkminiłem bluetooth i 16 bitowe ekspandery, więc korzyść jakaś jest ;) Teraz na 4 kabelkach można obsłużyć (teoretycznie) 24 semafory 5-komorowe ;)
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

No i właśnie dlatego spróbowałem.
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Wicio »

W przypadku "bramki" a właściwie bariery podczerwieni nie ma znaczenia jakiego koloru jest obiekt, strumień światła tak czy inaczej zostaje przerwany.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

Wypatroszyłem "nonejma" z diody podczerwonej i zamontowałem j na kabelku, tworząc "bramkę" podczerwieni.
W tej konfiguracji działa (jak dla mnie) o wiele lepiej i nawet nie jest zbyt wrażliwe na poziom oświetlenia zewnętrznego.
Czarny wagonik.... doskonale czarna dziura - w poprzedniej konfiguracji czujnik nie łapał żadnego z testowanych czarnych wagoników.
https://youtu.be/5rAPkfCqYPw

Chwilę wcześniej testowałem ten układ w tradycyjny sposób, tzn dioda IR na kabelku i na zasadzie odbicia -> można pewnie i odbiornik wyciągnąć na druciku i powtykać pod makietą.
W tej cenie (c.a. 5zł) jest to dość ekonomiczny moduł wykrywający.

Ciekawe czy da się podpiąć do tego elementy SMD :D
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Wicio »

Starałem się umieszczać je tak aby były zlicowane z podkładami, ewentualnie mogą gdzieś wystawać do 1 mm.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: JarUs »

Czy fototranzystor i dioda IR wystają ponad podkłady ?
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Wicio »

Zastosowane elementy:
fototranzystor http://www.tme.eu/pl/details/ll-304ptd4 ... cky-light/
dioda IR http://www.tme.eu/pl/details/tsal4400/e ... ir/vishay/
Można znaleźć tańszą diodę ale ta ma dopuszczalny prąd ciągły 100mA (w impulsie 200mA) i nie ma potrzeby stosowania zasilania impulsami jak przy diodach o znacznie niższym prądzie dopuszczalnym.
czujnik1.jpg
Na schemacie prąd diody ustala rezystor 330R, w układzie zmontowanym zastosowałem 200R co przy 5V zasilania daje około 18mA.
Taki prąd wystarcza do poprawnej pracy czujnika. Zwiększenie zasięgu działania i czułości powinno odbyć się przez zwiększenie prądu płynącego przez diodę, czyli zwiększenie ilości emitowanego światła. Dzięki temu nie zmieniamy wrażliwości fototranzystora na zewnętrzne warunki oświetleniowe. W tym układzie fototranzystor jest relatywnie mało czuły.
Wzajemne ustawienie diody i fototranzystora powinno być mniej więcej takie jak na zdjęciu (czujnik testowy, którym ustalałem wartości elementów).
W układzie docelowym na fototranzystor założony jest odcinek koszulki termokurczliwej, jest on konieczny aby dioda nie świeciła bokiem na fototranzystor. Sposób osłonięcia fototranzystora może być dowolny, byle był on odseparowany optycznie od diody.
Rezystory czujnika mam umieszczone na płytce sterownika na module (zaleta rozwiązania dedykowanego, czyli w tym wypadku sterownika zrobionego samodzielnie według potrzeb).
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Misiek »

Wicio pisze:Czujnik zbudowany jest z diody nadawczej i fototranzystora IR w obudowach 3mm. (...)
Jak ktoś będzie zainteresowany to zapodam więcej szczegółów.
Wiciu, to mógłbyś więcej szczegółów?
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: Wicio »

Istotna jest sprawa kosztów, czujnik na ASC kosztuje kilkanaście PLN, tymczasem mój 1,00 PLN. Przy kilku sztukach może nie ma to większego znaczenia ale przy 23 już tak.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sterowanie sygnalizatorami

Post autor: wicy »

Misiek pisze:Czujnik prądowy - jak się ma jego podłączenie do "zabobonów" Fremo z niepodłączaniem peryferiów do magistrali?
Czujnik ASC712 to zintegrowany liniowy czujnik prądu oparty o efekt Halla. Nie pobiera prądu z torów. Jest odizolowany galwanicznie od złącza pomiarowego a izolacja to "2.1 kVRMS minimum isolation voltage from pins 1-4 to pins 5-8", czyli między złączem pomiarowym a resztą scalaka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości