Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Maciej »

Grzegorz TT pisze:Tych gałęzi to ja bym Maćku wikolem nie mazał.
1. Wychodzą zbyt grube
Masz racje przy małych drzewach trzeba uważać - grubasy. Albo mniej wikolu albo inna metoda "korowania".
Grzegorz TT pisze:Tych gałęzi to ja bym Maćku wikolem nie mazał.
2. Wikol na nich przy drobnym przygnieceniu może odpryskiwać
Podczas odginania nie pryskał - miękki drut naddaje się ale gdyby był za sztywny ryzyko odprysków istnieje - cenna rada.
Grzegorz TT pisze:I jeszcze poczepiam się samej „konstrukcji”. Na sosnę taka ilość gałęzi byłaby ok. ale świerk ma ich znacznie więcej.
Warto dolutować poprzeczne druty żeby gałązek było więcej i nie pogrubiać samego pnia.
Tu dobór drzewa wcale nie jest prosty - robiąc świerk czy sosne łatwo "przeskoczyć" dobór drzewa własnie podczas montażu gałezi. W moim przypadku - począkujący jestem w tej dziedzinie - łatwiej bedzie wykonać sosny. Prototypowe drzewa dają jakieś efekty - terazpozostaje cwiczyć i doskonalić umiejętności. Siatka wydaje się być dobrym pomysłem, czas na watolinę ;)
Poniżej dwa prototypy :oops:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 lut 2007, 17:31 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

Tych gałęzi to ja bym Maćku wikolem nie mazał.
1. Wychodzą zbyt grube
2. Wikol na nich przy drobnym przygnieceniu może odpryskiwać
3. Robią się sztywne, a wskazane jest lekkie podgięcie ich do góry.
I jeszcze poczepiam się samej „konstrukcji”. Na sosnę taka ilość gałęzi byłaby ok. ale świerk ma ich znacznie więcej.
Warto dolutować poprzeczne druty żeby gałązek było więcej i nie pogrubiać samego pnia.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Maciej »

Moje pierwsze próby z drzewami iglastymi. Metoda czesko - grzesiowa :mrgreen:
Decha z nicmi i posypką - zaprawione lakieem do włosów - pierwszy raz to robię i powiem szczerze że jestem ciekaw twego doświadczenia. Fotka tego nie oddaje, ale już na nici kształtują się struktury igliwia. Ciekawy jestem jak będzie po zdjęciu ??
Obrazek
Druciane prototypy :P wygladały koszmarnie i już chciałem zaprzestać...
Obrazek
Co dalej? Wikol dobrze wymieszany nanosiłem pędzlem na szkielety :mrgreen:
Obrazek
Póżniej pokryty szkielet wikolem sypałem piaskiem nad kuwetą, to co spada wraca do pojemnika ;)
Obrazek
Sypanie piaskiem poetarzamy do całkowitego pokrycia szkieletu. Po wyschnięciu operację tą trzeba miejscami powtórzyć (na zdjęciu szkielety po pierwszym sypaniu)
Obrazek
To na razie tyle.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: ArturSchŁ »

Grzegorz TT pisze:Takie świerki rosną wyłącznie na skraju lasu, polany itp. . W zwartym lesie występuje efekt ogałacania się drzew od dołu.
Takie dwie fotki mi wpadły w rękę, może się przydadzą (to chyba co prawda sosna, ale...):
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 lip 2006, 12:58 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: whosho »

Wszystko jest na dobrej drodze... ciutkę kształt mógłbyć bardziej stożkowaty ale to drobiazg... Zauwazyłem też przy swoich probach że robią zbyt krótkie gałęzie - nie wiem czy ty też nie...
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

whosho pisze:... A testowałeś to już na czymś?
No - właśnie skończyłem :mrgreen:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 lip 2006, 21:28 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
britie
Posty: 53
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:06
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: britie »

Wygląda ciekawie,
ale lakier do włosów?
Mam wątliwości co do trwałości powstałej siateczki, szczególnie że przecież chwilę poźniej będzie cięta modelowana, miętoszona itd...

Sam używam do włosów taftu megamocnego i przy większym wietrze włosy mam rozwichrzone we wszystkie strony :) A w koncu meska fryzura to nic skomplikowanego, i jest dobrze jak przetrwa jeden dzień, więc fajnie gdyby drzewko postało parę miesiecy albo lat :)

Może lepiej zastosowac jakiś klej?
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

A wracając do problemów z Siliflorem -
Obrazek
Materiał: nić poliestrowa kolor 503, lakier do włosów Taft 4, mielona Faller Premium 171604
Obrazek
:mrgreen:
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: WM-MODEL »

JA kupuję :mrgreen: Ale MiniNatur.
Tak wygląda drzewko zrobione w 5 minut, bez kleju:
Obrazek

I ma jedną wielką zaletę: tego NIE można spieprzyć.

Władek
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: Kilkujadek »

WM-MODEL pisze: Przepis na drzewka iglaste: http://www.zababov.cz/index.php?id=136
Jednak uważam, że warto kupić Silflor'y, pomimo wysokiej ceny. Efekty są znakomite.
Tu jest np. porównanie drzewka wykonanego z listowia Mininatur (moje pierwsze drzewko :mrgreen: ) i drzewka z badziewia Heki...

Władek
O Heki nie powiem że jest badziewiem. Moim zdaniem nadaje się na sosnę w przeciwieństwie do mojego ulubionego materiału - Naturex'u, który jak widzę jest bardzo podobny do Miniatur :lol: .
Podam bardzo podobny link do "przepisu" na świerk - http://www.modellwerk.de/workshops_und_ ... -tanne.htm

Silflor poza tym że jest drogi, to i trudno dostępny. :/ Naszych młodszych kolegów raczej nie będzie na niego stać a chciałbym aby o klasie modelarskich umiejętności nie świadczyła wyłącznie zasobność portfela. Może ktoś zna podobny materiał o niższej cenie lub ma pomysł na zrobienie takowego ??
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: WM-MODEL »

makieciarz pisze:... wyślę mu to zdjęcie (jeśli można :P ) ...
Oczywiście ;)
ATPO, na woreczku z tym śmieciem nie było żadnego napisu, oprócz ceny.

Przepis na drzewka iglaste: http://www.zababov.cz/index.php?id=136
Jednak uważam, że warto kupić Silflor'y, pomimo wysokiej ceny. Efekty są znakomite.
Tu jest np. porównanie drzewka wykonanego z listowia Mininatur (moje pierwsze drzewko :mrgreen: ) i drzewka z badziewia Heki:

Obrazek

Władek
makieciarz
Posty: 627
Rejestracja: 14 kwie 2006, 09:52
Lokalizacja: Görlitz
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: makieciarz »

Włodek ta zilona sieczka wygląda mi na produkt POLAK-a który nie jest już dostępny, to była incydentalna produkcja, wyślę mu to zdjęcie (jeśli można :P ) i spytam czy ma zamiar "toto" jeszcze produkować.
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: WM-MODEL »

Spróbuj z tego zrobić te Twoje świerki :mrgreen:

jakieś naturalne, barwione zielsko, któregoś z polskich producentów, dw którego :P
Obrazek

albo z tego, kupiłem w Bohuminie ;) 30KCZ paczek.
Obrazek

Poprzyklejaj do gałązek, potem pobaw się we fryzjera.
Sam nie próbowałem.

Władek
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: miki »

Nie wypowiem się :mrgreen: bo nie mam zielonego pojęcia. Materiał na zielsko wydaje się jednak sprawą drugorzędną, świerki mają bardzo charakterystyczny układ gałęzi a próby jego "podrobienia" z dobrym efektem zakrawają na masochizm....ja się nie podejmuję. U mnie świerkom mówimy NIET
Ostatnio zmieniony 13 lip 2006, 16:28 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
pedro
Posty: 51
Rejestracja: 09 kwie 2006, 08:03
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński
Kontakt:

Re: Drzewa iglaste czyli górskie krajobrazy

Post autor: pedro »

Zgadzam się, ale na module nawet o szer.50 cm (bo taki buduje młody) taki skraj lasu będzie występował, Za tym skrajem będą już drzewa "odchudzone z gałęzi w dolnych partiach" ;) . 50 cm modułu, środkiem tor, a za torem zbocze do zalesienia. Tego zbocza wychodzi jakieś 20 cm szerokości. Na skraju lasu muszą być ładne dorodne świerki, a pod nimi ładne, duże prawdziwki (gdyby się dało zrobić je w skali) :mrgreen:

A ja w dalszym ciągu zadaję sobie i Wam koledzy pytanie:

Z czego zrobić igliwie ??

Na razie tylko Grzegorz TT coś doradził, a ja chciałbym poprzebierać w Waszych dobrych radach :)
Ostatnio zmieniony 13 lip 2006, 13:52 przez pedro, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość