Wagon kolei piaskowych 15W

UniqueModelFactory - www.eaos.pl

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: Ranger »

T_Domagalski pisze: 23 wrz 2022, 09:58
Ranger pisze: 22 wrz 2022, 11:32 Pomimo sceptycznego podejścia Tadeusza...
Oj, tam, od razu sceptycznego... ;)
Po prostu nigdy w życiu nie spotkałem tych wagonów na torach, więc chciałem wyciągnąć trochę informacji.
Powiem Ci, ze ja miałem możliwość obcowania z tym wagonem na stacji w Lublinie. Stad możliwość wykonania dokładnych pomiarów.
Stal sobie jeden i był z niego zrobiony wagon pomiarowy, taki odważnik na kołach.

Prostym sposobem mogę ten model tak przerobić poprzez nadstawkę do środka.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: T_Domagalski »

Ranger pisze: 22 wrz 2022, 11:32 Pomimo sceptycznego podejścia Tadeusza...
Oj, tam, od razu sceptycznego... ;)
Po prostu nigdy w życiu nie spotkałem tych wagonów na torach, więc chciałem wyciągnąć trochę informacji.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: Ranger »

Pomimo sceptycznego podejścia Tadeusza zamówienia spływają.
Do końca serii zostało 14 wagonów. Robimy 60 na raz.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: Ranger »

Druk na poczet matek własnie się robi.
15W.jpg
ArturoW
Posty: 147
Rejestracja: 20 maja 2017, 07:01
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: ArturoW »

Witam!

to dla mnie wstępnie te 10-12 szt.
pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: womo »

Ranger pisze: 15 wrz 2022, 09:10

Będziemy drukować kalki do wszystkich malowań ze zdjęć wiec tak, będzie można zrobić sobie kolorowy skład.
Super :D To dla mnie 5 sztuk poproszę.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: Ranger »

Dobre wieści.
Dzięki zamówieniu dużego sklepu modelarskiego model w TT również powstanie.
W tym tygodniu wydrukuję zatem matki.
Możecie wiec składać zamówienia na wagoniki.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: T_Domagalski »

oelka pisze: 15 wrz 2022, 01:12Znalazłem miejsce gdzie składy z piaskiem mogły wjeżdżać na sieć PKP.
W zagłębiu rybnickim kopalnia Marcel uruchomiła szyb podsadzkowy w Marklowicach. Aby tam dotrzeć z piaskiem z Boguszowic trzeba było przejechać przez stacje PKP Rybnik Towarowy i Wodzisław Śląski.

Do czasu zbudowania magistrali Kotlarnia - Boguszowice PMP PW praktykowało interwencyjne dostawy piasku do kopalni rybnickich z Kotlarni. Pociąg piaskowy z Kotlarni wjeżdżał na stacje PKP Niedobczyce, skąd był odbierany przez lokomotywę PTKiGK.
Dzięki, Krzysztofie, za rzeczową odpowiedź.
Czyli dobrze mi się wydawało, że poza szczególnymi przypadkami wagony te nie jeździły po sieci PKP.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: Ranger »

womo pisze: 15 wrz 2022, 02:26 Źle zapytałem :lol:
Czy będzie możliwość zrobienia sobie różnych malowań i będą do tych malowań odpowiednie kalki? Kompletnie nie znam się na kolei piaskowej. Ale po podglądaniu zdjęć w necie chciałbym sobie złożyć pięć wagonów w różnych kolorach. Jakie kalki przewidujesz do nich, i czy da się złożyć z nich pstrokaty skład? Żółty, niebieski, zielony, czerwony i tlenkowy?
Przepraszam za dziwne pytanie :D

Jak da się to poproszę 5 kompletów z kołami.
Będziemy drukować kalki do wszystkich malowań ze zdjęć wiec tak, będzie można zrobić sobie kolorowy skład.
Awatar użytkownika
aviaTTor
Posty: 655
Rejestracja: 06 kwie 2008, 16:24
Lokalizacja: czestochowa
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: aviaTTor »

Dla mnie 4 szt z kołami,malowanie najstarsze to np.z Ty 51,najlepiej różne numery...
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2022, 09:10 przez aviaTTor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: womo »

Źle zapytałem :lol:
Czy będzie możliwość zrobienia sobie różnych malowań i będą do tych malowań odpowiednie kalki? Kompletnie nie znam się na kolei piaskowej. Ale po podglądaniu zdjęć w necie chciałbym sobie złożyć pięć wagonów w różnych kolorach. Jakie kalki przewidujesz do nich, i czy da się złożyć z nich pstrokaty skład? Żółty, niebieski, zielony, czerwony i tlenkowy?
Przepraszam za dziwne pytanie :D

Jak da się to poproszę 5 kompletów z kołami.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: Ranger »

womo pisze: 15 wrz 2022, 01:20 A kalki do nich będą jakie?
Wszystkie potrzebne.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: womo »

A kalki do nich będą jakie?
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: oelka »

T_Domagalski pisze: 14 wrz 2022, 09:44 A czy te wagony w czasie normalnej eksploatacji opuszczały(ją) sieć kolei piaskowych? Nie mówię o podsyłach do ZNTK celem napraw.
To były raczej niezbyt częste sytuacje.
Znalazłem miejsce gdzie składy z piaskiem mogły wjeżdżać na sieć PKP.
W zagłębiu rybnickim kopalnia Marcel uruchomiła szyb podsadzkowy w Marklowicach. Aby tam dotrzeć z piaskiem z Boguszowic trzeba było przejechać przez stacje PKP Rybnik Towarowy i Wodzisław Śląski.

Do czasu zbudowania magistrali Kotlarnia - Boguszowice PMP PW praktykowało interwencyjne dostawy piasku do kopalni rybnickich z Kotlarni. Pociąg piaskowy z Kotlarni wjeżdżał na stacje PKP Niedobczyce, skąd był odbierany przez lokomotywę PTKiGK.
Krzysztof Olszak
skalatt.info
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Wagon kolei piaskowych 15W

Post autor: Ranger »

T_Domagalski pisze: 14 wrz 2022, 21:28
Ranger pisze: 14 wrz 2022, 17:47A dlaczego miały by nie? Ktoś potrzebował piasku to dostawał w tych wagonach.
Ja pytam poważnie.
Te wagony można rozładowywać tylko na dedykowanych estakadach z prowadnicami podnoszącymi pudło wagonu za rolki. O ile wiem, to takie estakady (nieliczne już) posiadają tylko kopalnie. Stąd moje wątpliwości, czy te wagony można uświadczyć gdziekolwiek indziej.
Jak ktoś potrzebuje piasku (np. na budowę autostrady) to raczej zamawia go w dumpcar-ach, z których można wysypać zawartość na dowolny plac.
No to poważnie.
Wagony te jak piszesz były rozładowywane na specjalnie skonstruowanych mostach i pomostach.
Nie dyskwalifikuje ich to z ruchu na torach PKP.
Dla mnie jazda nimi z zwartym składzie obok wagonów "normalnych" na pewno będzie bardziej wiarygodna niż jazda elektrykiem bez drutu.

Dodaję wrzutkę z sąsiedniego forum:

Jeśli dziś koleje piaskowe funkcjonowałyby w formie ze swojej świetności przyćmiłaby dzisiejszych prywatnych przewoźników. Przeszło 3000 wagonów do przewozu piasku w 4 kopalniach, których zasięg ograniczał się do naszego regionu budzi podziw do dziś. Zdaję sobie sprawę, że 15W we wszystkich swoich odmianach, czy 22W, to modele dość niszowe. Dlatego w ankiecie umieściłem również pytanie w kwestii wagonów 401V. Nie piszę tutaj konkretnie o żadnej z odmian wagonu 401V, bo należałoby wybrać taki, który będzie najprostszym do adaptacji na największą ilość przewoźników. Wagony piaskowe do dziś lub niedawna eksploatowała spora ilość przewoźników:

- przede wszystkim PMP-PW i kopalnie piasku: KPP Kotlarnia, KPP Szczakowa, KPP Kuźnica Warężyńska, KPP Maczki-Bór. Poniżej Ty51-136 prowadzi załadunek piasku na polu Ortowice KPP Kotlarnia, lata 80-te.
07.jpg

- Kopalnia Piasku Kotlarnia, będąca pozostałością po jednym z zakładów PMP-PW i wozi piasek do dziś na skład piasku budowlanego - most Wojciech.
WojciechWItek.jpg

- DB Schenker, który wyrósł na fundamentach Kopalni Piasku Szczakowa, która jak dobrze wszyscy miłośnicy kolei wiedzą woziła piasek BR232, M62, TEM2... dziś DB wozi piasek tylko TEM2 i sporadycznie T448p na dwa mosty rozładunkowe. Jeszcze wcześniej 2E, czy 3E.
0T448p-096.jpg

- CTL powstały na bazie KPP Maczki-Bór do dziś wożą piasek na szyby Witczak, Agata i Wentylacyjny KWK Wujek.
TEM2-021.jpg

- o dziwo nawet PKP Cargo Service woził piasek na szyb Witczak KWK Bobrek-Centrum, a i odpady na Haldex. Przewozy odbywały się różnymi lokomotywami, bo ST44, SM42 w tym 6Dg, SM31, TEM2. Poniżej ST44-1204 na stacji Zygmunt August w 2012 roku.
05.jpg

Jest też kwestia PTKiGK Zabrze, PTKiGK Rybnik... i wielu innych epizodów, jak choćby Pol-Miedź Trans, która transportowała piasek ze swojego pola w Oborze na mosty swoich kopalń. Możliwości modelarzy dla wagonów 401V są ogromne, jednak należy też pamiętać o przedmiotowych 15W, bo i one znajdowały się niemal w każdym zakątku górnośląskiego przemysłu.
15W_046.jpg
Załączniki
TEM2-001wojciechczek.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „UMF”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości