Napędy Conrad i DR4018

Digikeijs DR5000

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 9971
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Napędy Conrad i DR4018

Post autor: ArturSchŁ »

Każdy, kto chce sterować Conradami z dekodera Digikeijs DR4018 zapewne zapoznał się z filmikiem YT:

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=lsjz9L5r6_w ,
jednak zastosowane, zgodnie z Digikejs, moduły DR4101 powalają ceną.

Na wejście POWER dekodera można podać napięcie stałe lub zmienne:
power.jpg


jednak na wyjściu dekodera otrzymujemy napięcie wyprostowane (zapewne przepuszczone przez mostek Graetza) z plusem na zaciskach "C".
Dla większości przypadków, taka sytuacja nie jest problemem, ale Conrad zastosował rozwiązanie, które wymaga podłączenia silnika raz PLUS do MINUS, a w drugą stronę MINUS do PLUS. Uzyskujemy taką sytuację zasilając Conrady z napięcia zmiennego poprzez (dolutowane) diody prostownicze. Jednak w przypadku dekodera Digikejs dostajemy 2 razy tą samą polaryzację, co powoduje, że dekoder przerzuca tylko w jedną stronę i nie wraca.

Jeśli dekoder dla 8 rozjazdów kosztuje ok. 43 EUR co jest w miarę ekonomiczne, to dodatkowe 8 * 26EUR całkowicie zaburza ekonomię rozwiązania (z ok 25 zł / rozjazd na ok. 55 zł / rozjazd).

Rozwiązanie tego problemu jest dziecinnie proste, wystarczy zastosować po 2 miniaturowe 12V przekaźniki na rozjazd. Można je zakupić na Allegro już za trochę więcej niż 1 zł/szt. Użyłem przekaźników ST-SH-112L na 12V:
fot.jpg
st-sh-112t.jpgPodłączamy po jednym przekaźniku na wyjście "1" i "2" dekodera, a styki wykonawcze do zmiennego i w ten sposób możemy podać na Conrada napięcie w przeciwnych kierunkach (o przeciwnej polaryzacji). Przekaźniki łączymy jak na rys. poniżej:
polacz.jpg

a napęd Conrada tak jak np. przedstawił GbbKolejka: TU.
Ilustracja 4b.jpg


Przekaźniki pełnią funkcję przycisków PB1/PB2 z rysunku "a". Dekoder, po podaniu polecenia przerzucenia rozjazdu, podaje na zaciskach wyjściowych ("1" albo "2") napięcie przez ok. 2 sekundy co wystarczy do przestawienia napędu, po czym napięcie zanika. Oczywiście można dekoder przeprogramować do realizowania innego scenariusza, np. podawania zasilania cały czas (jak dla LED czy żaróweczki).

[dodane] Po uruchomieniu:

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=gpYNoGXAYXM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Digikeijs”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości