Rozjad EW1

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: gemol »

W zamierzchłych czasach miałem podobny problem z EW1 /do montażu, nie gotowy/. W moim przypadku belka była cała, ale złamał się trzpień mocujący do nie iglicę. Dało się to naprawić bez odklejania rozjazdu od makiety, ale wymagało trochę kombinowania. Iglica w punkcie obrotu była wciśnięta w podkłady bez zaklepywania od dołu, więc szczypcami dało się ją wyciągnąć z podkładów i po rozpięciu i rozsunięciu szyn obie iglice z belką wyjąć z rozjazdu, a po naprawie złożyć do kupy. Spróbuj, może da radę.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
romanpumas
Posty: 1217
Rejestracja: 09 sty 2009, 21:46
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: romanpumas »

Dzięki za porady.No to zaje...ie.Będą narazie pociągi jeżdzić po tym torze w jedną stronę.
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: manfred »

Właśnie oglądałem EW1 ta belka jest bardzo delikatna nity aby włożyć w otworki trzeba trochę opilowac i powiny jeszcze służyć ale to na wymontowanym rozjeździe jak Tadeusz pisał. Dziwię się co za pomysł aby zaklepywać te nity.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1892
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: T_Domagalski »

romanpumas pisze: 24 wrz 2021, 10:26Ta belka nie ma czasami jakiś mocowań do tych szyn?
Jeśli tak to jak rozwiązać ich przymocowanie?
manfred pisze: 24 wrz 2021, 11:15W niej są dwa małe otworki na bardzo delikatne wąsy...
Delikatne wąsy to są w EW2 i lepszych. A na zdjęciu jest EW1. W EW1 iglice są mocowane do tej beleczki za pomocą nitów.

@romanpumas, obawiam się, że naprawa tego rozjazdu będzie wymagała jego wymontowania z makiety, żeby dostać się do tych nitów.
Z drugiej strony te nity są raczej jednorazowe, więc nie ma gwarancji, że uda ci się je po wymianie belki w pełni zregenerować. Sensownym rozwiązaniem może się więc okazać zakup nowego rozjazdu....
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: manfred »

Szyny są montowane do tej belki. W niej są dwa małe otworki na bardzo delikatne wąsy. Mam stary rozjazd IBW który ma taką belkę mogę sprezentować.
romanpumas
Posty: 1217
Rejestracja: 09 sty 2009, 21:46
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: romanpumas »

Rozjazd ten jest w tunelu i nie zaglądał bym gdyby nie często wagony miały wózki wykolejone.Używany jest często a mechanizm jest conrada.Te wąsy w tunelu w niczym nie przeszkadzaja więc zostały.
Ta belka nie ma czasami jakiś mocowań do tych szyn?
Jeśli tak to jak rozwiązać ich przymocowanie?
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: Domiss »

Na pewno warto zrobić to z materiału, który ma już odpowiedni kolor. Farba użyta w tym miejscu prędzej lub później się zetrze przynajmniej w okolicach szyn. Laminat więc niestety raczej odpada ;). Mnie bardziej ciekawi za to, jakim cudem doszło do takiego uszkodzenia? Czy w trakcie montażu coś było robione mocno na siłę, czy winne jest raczej rozwiązanie napędu tej zwrotnicy? A może problem był w skazie materiału tej beleczki (wtedy powinno być to wyraźnie widać na przełomie pęknięcia w postaci np. pustej przestrzeni po bąbelku powietrza)? Czy ta zwrotnica była po prostu bardzo intensywnie i długo użytkowana, co by mogło oznaczać, że wszyscy wcześniej lub później mogą spodziewać się podobnych efektów (raczej nie, bo chyba było by więcej podobnych wpisów, ale ...)?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: ArturSchŁ »

wicy pisze: 23 wrz 2021, 20:54... z jakiejś starej karty kredytowej
...raczej z c.brązowego plastiku (np skrajne podkłady od flexa) lub nawet czarnego.
No i skrócić, po co wystają te wąsy do napędu z boku ?
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rozjad EW1

Post autor: wicy »

Wytnij sobie z plastiku ;) Ja wyciąłem z jakiejś starej karty kredytowej :D
-----------------------
Pozdrawiam, Witek
romanpumas
Posty: 1217
Rejestracja: 09 sty 2009, 21:46
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Rozjad EW1

Post autor: romanpumas »

Witam.
Wymieniał ktoś w rozjeździe tą belkę co wchodzi cienki drucik od mechanizmu.Pękła na dwa kawałki.Rozjazd mam już przyklejony do korka.Jakieś podpowiedzi?
Załączniki
20210603_200650.jpeg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości