Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Dział poświęcony prawdziwej Kolei i wszystkiemu co z nią związane czyli tabor, newsy, ciekawostki, itd.

Moderator: mod-Kolej w skali 1:1

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aviaTTor
Posty: 655
Rejestracja: 06 kwie 2008, 16:24
Lokalizacja: czestochowa
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: aviaTTor »

Misiek moze i tak.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1648
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: Misiek »

aviaTTor pisze: 09 lut 2021, 17:17 Misiek napisałem o tym co mówili starsi mieszkańcy, ale widzę, że duża radość komuś wbić szpilkę...
Wyluzuj!

Ja mam generalnie szacunek do wspomnień, ale czasem gra słów bywa zabawna ;-) Nie sądzisz?
Awatar użytkownika
miano
Posty: 611
Rejestracja: 04 maja 2006, 13:56
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: miano »

https://www.kolej.one.pl/~halski/przejs ... ovice.html

Powyższe nie uwzględnia odbudowy odcinka do Tłumaczowa przez poznańską firmę prowadzącą kamieniołom

PS: Warto poczytać też inne opisy z tej strony
Awatar użytkownika
aviaTTor
Posty: 655
Rejestracja: 06 kwie 2008, 16:24
Lokalizacja: czestochowa
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: aviaTTor »

A generalnie pracowałem przy reaktywacji linii Ścinawka-Tłumaczów, która funkcjonuje teraz jako bocznica kaminiolomu, w sumie 2 lata także poznałem sporo miejscowych ludzi, którzy opowiadali stare dzieje
Awatar użytkownika
aviaTTor
Posty: 655
Rejestracja: 06 kwie 2008, 16:24
Lokalizacja: czestochowa
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: aviaTTor »

Misiek napisałem o tym co mówili starsi mieszkańcy, ale widzę, że duża radość komuś wbić szpilkę...
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 427
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: Ciora »

Czytałem kiedyś artykuł, że w roku 1946 było bardzo blisko wojny między PL a Czechosłowacją. Między innymi o Kotlinę Kłodzką, ale też Śląsk Cieszyński. Czesi chcieli go w całości, do Kotliny rościli sobie prawo jeszcze na podstawie jakichś historycznych podziałów sprzed rozbiorôw. CS chciała wykorzystać trudną sytuację i słabość Polski po II wojnie. Sowieci faktycznie ingerowali (tylko politycznie, nie militarnie), bo nie chcieli wojny we własnym obozie, państw socjalistycznych, które niby się kochają.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1648
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: Misiek »

aviaTTor pisze: 09 lut 2021, 14:57 Pracowałem tam, z tego co opowiadano Czesi mieli pociąg pancerny zamierzali odbić Kłodzko więc Polacy rozebrali tory
Pracowałeś wtedy kiedy Czesi wjechali tym pociągiem? ;-)

Z książeczki o "kolei w Kotlinie Kłodzkiej" wynika, że Czesi faktycznie wjechali ale na odsiecz Polakom przyleciał jakiś ważny oficer radziecki i spoliczkował dowódcę poc.panc, tłumacząc mu tym samym niestosowność zachowania. Pociąg się wycofał.

Ile w tym prawdy, trudno stwierdzić
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: Mariusz »

Szkoda tych lokalnych połączeń, ze Ścinawki do Otovic, z Kudowy do Nachodu. Będąc na urlopie w Polanicy zjeździłem całe pogranicze autem i jest co zwiedzać, wszędzie jakieś resztki kolei, zamków, pałaców, kościółków z Wambierzycami na czele, mam na myśli Bazylikę i hotel z filmu "Wielki Szu". Kaplicę czaszek i ruchomą szopkę. Godne zwiedzenia są również Lądek i Stronie, tam stacje kolejowe doczekały się nowych adaptacji. Ciekawe są tam też pałace z łącznikami nad ziemią między budynkami. Kłodzko i Bystrzyca, oraz Bardo też urzekają zabytkami i położeniem nad Nysą. Piękna okolica i nie dziwi że Czesi mieli na ten powiat apetyt.
Awatar użytkownika
aviaTTor
Posty: 655
Rejestracja: 06 kwie 2008, 16:24
Lokalizacja: czestochowa
Kontakt:

Re: Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: aviaTTor »

Pracowałem tam, z tego co opowiadano Czesi mieli pociąg pancerny zamierzali odbić Kłodzko więc Polacy rozebrali tory
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Trasa Broumov - Ścinawka Średnia (Mittelsteine)

Post autor: ArturSchŁ »

FILM: :arrow: https://vod.idnes.cz/a/2102/03/VF210203 ... e_vrja.mp4

"7. 2. 2021
W jubileuszowej 40. części Extinct Trails wyruszymy na północ wschodnich Czech. Spójrzmy na tor, który zbudowały przeciwko sobie firmy austriackie i pruskie, po którym transportowano głównie węgiel. Jednak gdy ziemie pruskie dostały się do Polski po drugiej wojnie światowej, ruch przez granicę ustał, bo Polacy sądzili, że szlak ten będzie wykorzystywany przez Czechosłowaków do zajęcia Kłodzka. Udamy się na 2-godzinną trasę między Broumovem a Střední Stěnava."
(Google translate).

[Źródło: tv.idnes.cz , za Deltax CZ @FB]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolej w skali 1:1”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości