Dworzec Kolejowy

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Jak widac prace przy dworcu utykaja ... co mnie nie cieszy, ale wrzucę nowe fotki jak tylko będzie chwilą.
Nie dlatego odświeżam wątek, mianowicie przyszła pora na dach więc pytanie do specjalistów... macie jakieś patenty na wykonanie rynny przy okapie ?
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

A potem dziwić sie, że są katastrofy budowlane. Tu sie gzymsikiem zasłoni i nie bedzie widać... 😉

No to czekam na dalsze postępy 👍
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Wojtek_Kraków pisze: 10 maja 2021, 22:46 Fajnie wygląda ale z lewej na winklu widać łączenie tektury na zakładkę. 🙁
Panie więcej tynku tam rzuć 😉
I tu cię zaskoczę :) właśnie w tym miejscu idzie taki gzyms narożny widoczny z prawej strony na dole zdjęcia :) wiec się tam zbtanio nie starałem bo nie będzie to widoczne :)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

Fajnie wygląda ale z lewej na winklu widać łączenie tektury na zakładkę. 🙁
Panie więcej tynku tam rzuć 😉
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Następny drobny fragment do przodu, jak zwykle wolny czas przy niedzieli.... piękna pogoda troszkę ten czas podebrała, no ale .... :D godzinkę wygospodarowałem, sporo elementów pomalowane, ale to klejenie to nie ma lekko. Ogólnie, osobiście jestem zadowolony z efektów tych prac zaczyna mi się to coraz bardziej podobać.
Załączniki
dworzec10_05.jpg
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Troszkę czasu już przeminęło :D a postępów zbyt wiele nie widać, jak zwykle czas działa na nasza niekorzyść ..... no ale cóż trzeba więc łapać wszystkie chwile wolne i pchać temat do przodu, można powiedzieć iż następny kawałeczek zbliża mnie do końca. Tak więc gzymsy pomalowane, okna parapety i inne drobiazgi również .... pora więc zabrać się za klejenie :D
Załączniki
Dworzec_pomalowany.jpg
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Witam ponownie :D
Korzystając z wolnej niedzieli ( w końcu ) udało się coś ruszyć w temacie dworca, tak więc została pomalowana elewacja, oraz okna i gzymsy do okien.
Oczywiście skoro malowanie to nie tylko elementy dworca :D
Dworzec_Malowanie.jpg
Dworzec_Malowanie_1.jpg
Chata_Zrąb_2.jpg

Chata wiejska w budowie nabrała atrakcyjności po dodaniu drewnianego koloru :) co postanowiłem pokazać tutaj.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2281
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Borczy »

Nie każdy kolor dobrze kryje. Być może ten odcień jest właśnie taki. Farby Vallejo mają to do siebie ,że szybko schną ale tylko powierzchniowo, na pyłosuchość trzeba poczekać kilka dni.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

zibi33 pisze: 21 lut 2021, 12:19Farby Vallejo bez rozcieńczania, ale jak widać kolor wyżej jest jednolity.
A i wszystko malowane jeden raz systemem punktowym.
Pomaluj drugi raz i zobacz.
Za pierwszym razem nie zawsze da się ładnie pokryć malowana powierzchnię. Zastanawia mnie tylko czemu ta powierzchnia się błyszczy? Mokra?
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Farby Vallejo bez rozcieńczania, ale jak widać kolor wyżej jest jednolity.
A i wszystko malowane jeden raz systemem punktowym.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2281
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Borczy »

Czy malujesz również akrylem? Czy dodałeś rozcieńczalnika?
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Chwila wolna przed porą obiadową więc postanowiłem pobawić się z kolorami na dworzec.... niestety przy okazji pojawił się drobny problem widoczny na zdjęciu, mianowicie przy malowaniu powstają dziwne plamy, całość była zagruntowana przed wilgocią lakierem akrylowym następnie psiknięta farbą podkładową szarą Valejo więc raczej nie wydaje mi się aby to była wina źle przygotowanego podłoża ? proszę o opinie w tym temacie .
Co do samego koloru to chyba ten z tymi plamami będzie możliwie najbliższy rzeczywistości, wolę uniknąć mieszania kolorów więc staram się dobrać jakiś z gotowych - ale sugestie chętnie posłucham :D
Choć po chwilowym przyglądnięciu się takiej elewacji nie wiem czy nie warto by było tak zostawić - nie będzie wyglądała na idealnie nową :D
Dodam tylko iż jest to dworzec testowy :D
Załączniki
ElewacjaC.jpg
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

Wzorniki mogły być.
Ten poniżej był opracowany około 100 lat temu (+/-)
Screenshot_20210119_170738_com.google.android.apps.docs.jpg

Czy Austriacy mieli wzorniki? Trudno powiedzieć - nie znam się więc mądrego udawał nie będę 😉
Oprócz wapna używano jeszcze kazeiny, oleju drzewnego i parafiny.
Jednak w przypadku tego konkretnego budynku chyba bym sie tak nie rozwodził i poprostu zrobił kolor zbliżony do tego co jest (piszę o Sanoku).
I tak pasuje taki budynek przybrudzic i wycieniować (naroza i wieksze płaszczyzny rozjaśnić a kąty pocieniować przed malowaniem)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: T_Domagalski »

Wojtek_Kraków pisze: 19 sty 2021, 10:52... dla mnie bardziej w kierunku ochry idzie kolor np z Mszany niż ten np na budynku Sanok.
Zgodziłbym się, gdyby dotyczyło to tylko barwy czystego pigmentu. Ewentualnie koloru farby olejnej z tym pigmentem, która jest na bazie przeźroczystego oleju (np. lnianego).
Ale w przypadku farb wapiennych lub kredowo-klejowych efekt będzie zupełnie inny. Ponieważ baza farby ma już swój własny kolor (biały), kolor wynikowy będzie zawsze jaśniejszy - pastelowy. W zależności od rodzaju i ilości pigmentu paleta uzyskiwanych barw może rozciągać się od kości słoniowej, przez żółty, piaskowy, aż do różnych odcieni beżowego. Ale nigdy nie będzie tak intensywny jak czysty pigment.

Zupełnie inną sprawą jest to, jak nazywano te kolory 100 lat temu. Czy ktoś bawił się w wyszczególnianie odcieni na projekcie (jak, skoro nie było wzorników?), czy też nazywano ogólnie te wszystkie kolory "ochra" (od nazwy użytego pigmentu), pozostawiając dobór najodpowiedniejszego odcienia mistrzom nadzorującym budowę?
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

Panowie zgadzam sie z wami w 100%
I tak jak napisał Tadeusz ochra ochrze nierowna.
Natomiast dla mnie bardziej w kierunku ochry idzie kolor np z Mszany niż ten np na budynku Sanok.

Dom w ktorym mieszkam należał kiedyś do kobiety, która była konserwatorem zabytków (gdzieś jeszcze na ogrodzie poniewierał się kawałek Barbakanu).
W garażu znalazłem masę próbników kolorów tynku. Wśród nich było "kilka", które były zakwalifikowane jako żółta ochra😉
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości