Moja kolekcja TT

Nasz tabor TT i galeria jego zdjęć

Moderator: mod-Moja TT

ODPOWIEDZ
Aspire_1805
Posty: 8
Rejestracja: 21 gru 2020, 12:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: Aspire_1805 »

Borczy pisze: 08 sty 2021, 21:11 Przyznam się ,że nie znam osobiście nikogo kto zrobił downgrade jeśli chodzi o skalę :), w drugą stronę tak ale to tym bardziej cieszy :>
Prawdopodobnie będzie nas więcej bo skala H0 jest fajna jeśli ma się do dyspozycji gigantyczny salon. Jeśli ktoś chce się dobrze bawić na małej powierzchni przy jednoczesnym zachowaniu sprawnego wzroku to wybór jest tylko jeden :D
Aspire_1805
Posty: 8
Rejestracja: 21 gru 2020, 12:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: Aspire_1805 »

Witam,

Cieszy mnie niezmiernie zainteresowanie moim wątkiem :) Muszę przeprosić wszystkich tu obecnych za mój brak aktywności w ostatnim czasie. Pisałem inżynierkę stąd jedyne z czym udało mi się pójść do przodu w modelarstwie to kilka drzewek i pół wagonu SDV :P Sytuacja się stabilizuje, niedługo obrona także częściej będę się pojawiał na forum i wrzucę na pewno postępy z prac nad makietą i kolejne zdjęcia taboru.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 980
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: wlodar »

Ja dokładnie wiem o co Ci chodzi, bo ja miałem kiedyś dokładnie ten sam dylemat. I skończyło się rozebraniem starej makiety, odzyskaniem czego się da i budową nowej. :)
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 755
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: piottrw »

Chodzi o zachowanie starej geometrii bttb. A nowe niech se robią. Zwłaszcza że rurkowe podkłady do promienia 286 mm robią. To były by 4 formy podkładów do zastąpienia rurkowych zwrotnic.
Ale to i tak po ptakach, bo zrobiłem ttorcika na modelowych ;)
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 980
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: wlodar »

Niby fakt, ale geometria w torach BTTB była wybitnie zabawkowa (kąty 22,5 st) i te nowe znacznie lepiej wyglądają, szczególnie rozjazdy EW3. Aż prosi się o anglika do nich (12 st).
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 755
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: piottrw »

Te fleksy h0 robił pilz i były z takiego żółtego metalu, mosiądz ?
Pilza kupił Tillig. A rurki do TT były jeszcze w 2000 r dostępne w katalogu Tilliga.
Dla mnie jedynie szkoda że nie zachowano w modelowych torach, a zwłaszcza zwrotnicach geometrii bttb Nie musiałbym rozwalać makiety zrobionej na rurkach :cry:
Darek.W
Posty: 131
Rejestracja: 09 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: Darek.W »

Flexy HO widziałem po raz pierwszy w sklepie w 1974 lub 1975 roku .
Oczywiście byłem zachwycony takim "wynalazkiem".
Żal ,że nie było do TT.
Sklep oczywiście w Polsce.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: T_Domagalski »

et22 pisze: 09 sty 2021, 17:31 Tory modelowe w katalogu Piko występują już w 1964 r, (najstarszy jaki znalazłem, może były i wcześniej)...
Tak, też mam ten katalog. ;) Ale te tory były jak Yeti. Może szły tylko na eksport do RFN? W każdym razie "demoludy" jeździły tylko na blaszanych wypraskach imitujących szyny.
Sorry, Aspire_1805. Zrobiliśmy ci śmietnik... :>
et22
Posty: 533
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: et22 »

Tory modelowe w katalogu Piko występują już w 1964 r, (najstarszy jaki znalazłem, może były i wcześniej), były firmowane przez Pilz'a. Czy były ogólnodostępne to nie wiem, ale w katalogu były, jak też i odpowiednie rozjazdy, w tym anglik. Także tory U to nie do lat 80-tych na pewno.

I przepraszam za paskudzenie w temacie, ale musiałem :)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: T_Domagalski »

ArturSchŁ pisze: 09 sty 2021, 10:23...kartonowe podkłady torów (nie pytajcie o rok :shock: ).
To ja ci podpowiem - przełom lat 60 i 70-tych ubiegłego wieku... :lol: :mrgreen:
W tamtych latach TT-tka była bardziej precyzyjna w detalach od H0. Chyba jedynym modelem wywołującym zazdrość u TT-tkowiczów był PIKOwski BR52 z tendrem kondensacyjnym. Reszta była po prostu większą kolejką do zabawy. ;)
Co do torów, to chyba aż do lat 80-tych zarówno TT jak i H0 jeździło na U-rurkach. Te wspomniane przez ciebie na podkładach z preszpanu (utwardzony karton) wyglądały makabrycznie, dużo gorzej niż rurki TT Zeuke.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: ArturSchŁ »

Borczy pisze: 08 sty 2021, 21:11... nie znam osobiście nikogo kto zrobił downgrade jeśli chodzi o skalę...
Ej, coś kręcisz/marudzisz !! Jest nas więcej !! ;)
Też zaczynałem od H0 (prezent pod choinkę), później dopiero przesiadłem się na TT gdy stwierdziłem, że okrąg torów mieści mi się na stole (startówka ze Shinkansenem) i nie muszę na kolanach, na dywanie ....
:mrgreen:

PS: PIKO miało jeszcze wtedy kartonowe podkłady torów (nie pytajcie o rok :shock: ).
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: zibi33 »

Tylko się cieszyć że przybywa miłośników naszej skali, choć posiadam troszkę zbiorów H0 to jednak bardziej podoba mi się TT. Może powodem jest że wiecznie brakowało miejsca na torowisko H0 ława za wąska, ze stołu trzeba było szybko się składać :D. Nawet trzymając w ręku takie same modele BR118 w H0,TT i N to jakoś 1:120 przykuwa uwagę. Jak to pan Leszek Lewiński powiedział w jednym z filmików nie ważne kim jesteś, zbieraczem, makieciarzem, czy innym pasjonatem. Ważne aby cieszyć się i dobrze bawić bo to w końcu jest nasze hobby :D Tak więc życzę ci przyjemnej zabawy na nowym szlaku TTtkowym :D
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moja kolekcja TT

Post autor: Borczy »

Przyznam się ,że nie znam osobiście nikogo kto zrobił downgrade jeśli chodzi o skalę :), w drugą stronę tak ale to tym bardziej cieszy :>
Aspire_1805
Posty: 8
Rejestracja: 21 gru 2020, 12:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Moja kolekcja TT

Post autor: Aspire_1805 »

Witam, przygodę z TT dopiero zaczynam po 10 latach obcowania z H0. Póki co rozkładam podłogówkę ale w planach mam budowę makiety tylko jeszcze nie wiem kiedy. W załącznikach prezentuję świąteczne zakupy zestaw startowy Tillig z fikcyjną lokomotywą su-49, wagonem krytym z przesuwnymi ścianami i platformą res. Dodatkowo postanowiłem skorzystać z promocji i za jednym zamachem nabyć S200 w malowaniu STK od firmy MTB :mrgreen:
IMG_20210108_175705.jpg
IMG_20210108_175823.jpg
IMG_20210108_175947.jpg
IMG_20210108_180024_1.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moja TT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości