Moduły i stacja Manfreda

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: manfred »

czyli mogę coś w tym temacie myśleć?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: ArturSchŁ »

Spotkałem się z określeniem "pół obrotnica". Gdzieś na FTT było też zdjęcie takiej w Polsce.
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: manfred »

Witam! Znalazłem na ebayu tzw. obrotnicę segmentową, czy miała zastosowanie w realu na kolei w Polsce lub w części dawnych Prus lub DDR? W necie nie mogę znaleźć i formacji na ten temat a chciałbym coś takiego umieścić na kolejnym module który planuję a nie chce też robić czegoś co nie było zastosowane w realnej kolei. a tu link do oferty https://www.ebay.pl/itm/Modellbahn-Unio ... 4019441542
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: ArturSchŁ »

Wojtek_Kraków pisze:I dodajmy że nie chodzi o:
Chodzi o ISOPROPANOL - ALKOHOL ISOPROPYLOWY.

PS: po co tak szukać wystarczy spojrzeć na dowolne tory, np (tu Polanica):
polanica1.jpg
polanica2.jpg
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: Wojtek_Kraków »

ArturSchŁ pisze:
Domiss pisze:... może trochę kleju zostać...
Wystarczy IPA.
I dodajmy że nie chodzi o:

Obrazek

Dobrej niedzieli chłopaki
;)
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: Domiss »

manfred pisze:a tak naprawdę potrzebne jest malowanie torów?
Dużo zależy od definicji słowa "potrzebne" ;). Do tego, aby kolejka jechała nie jest nawet potrzebny tłuczeń ani trawa ani jakiekolwiek wystrój modułu. Dążymy jednak do odwzorowania realnego świata, gdzie tory wyglądają mniej więcej tak (nawet zaraz po położeniu): tory. (czyli raczej tak, jak w moim avatarze, niż jak nowe błyszczące wszędzie szyny). Im lepiej odwzorujesz pozostałe elementy na module, tym bardziej rażą niepomalowane tory ;).
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: manfred »

Trawa na bramie i bastionach zasiana, może jeszcze do jutra pojawi się kaponiera...
http://pokazywarka.pl/bfssgl/
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: manfred »

a tak naprawdę potrzebne jest malowanie torów?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: ArturSchŁ »

Domiss pisze:... może trochę kleju zostać...
Wystarczy IPA.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: Domiss »

ArturSchŁ pisze:A nie wystarczy główkę szyny (i wewnętrzne krawędzie) zabezpieczyć taśmą malarską albo inną klejącą ?
Po co SZLIFOWAĆ ??
Szlifować można czymś mało inwazyjnym, np. gąbką ścierną 220, nawet lekko zużytą (niekoniecznie od razu szlifierką kątową :P ). A po taśmie malarskiej lub innej klejącej też bym przeszlifował, bo może trochę kleju zostać... Tak czy siak równiejsze krawędzie główki szyny zostają po szlifowaniu i o wiele łatwiej jest pomalować, a z całą pewnością jest to metoda o wiele szybsza, łatwiej jest też przeszlifować w tunelu, niż kleić tam równo taśmę ;).
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: manfred »

Czy Ktoś z Was stosował trawę HEKI z kawałków? czy lepiej siać samodzielnie. Mam taki kawałek tej trawy (HEKI 1861 2,5 mm) i by pasował na pokrycie fortów ale zdaję się na opinię bardziej doświadczonych. (trawa jest na podłożu transparentnym)
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: ArturSchŁ »

Domiss pisze:Pomaluj szyny (...) główkę szyny trzeba potem przeszlifować.
A nie wystarczy główkę szyny (i wewnętrzne krawędzie) zabezpieczyć taśmą malarską albo inną klejącą ?
Po co SZLIFOWAĆ ??
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 463
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: Domiss »

Dobra robota. Pomaluj szyny (na rdzawo) póki masz jeszcze do nich jakiś dostęp, tym bardziej, że główkę szyny trzeba potem przeszlifować.
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: manfred »

Kolejny etap zakończony jeszcze pokryć bramę zielenią i jeszcze zbudować muszę kaponierę między bramami. Sprawdzałem wszystko jest przejezdne odległości zgodne z normami. http://pokazywarka.pl/ksq5sf/
manfred
Posty: 206
Rejestracja: 19 lis 2016, 13:23
Lokalizacja: hamburg/gdańsk
Kontakt:

Re: Moduły i stacja Manfreda

Post autor: manfred »

Wojtek_Kraków pisze:Fajnie że jest postęp prac.
To jakieś gotowe płytki (chodzi mi o portale) czy wycinasz w płytce z imitacją cegły? Jeśli to płytka z cegły to zdradź proszę producenta i numer.
Brakuje mi w tym portalu tylko sklepienia łukowego z cegieł.
To gotowe płytki Auhagena : TT 43658 i HO/TT 52212, i jeszcze jaśniejsza i z większą cegłą ale nie wiem jaki numer bo wyrzuciłem opakowanie (to ten większy portal) a także wykorzystałem elementy systemu auhagena BKS elementy okien i wypiłowałem strzelnice w podklejonej tekturze (3mm), pionowe ozdoby na dużym portalu wypiłowałem a reszta ozdobnych to podklejone z gotowców. sklepienie tuneli będzie z cegieł tektura auhagena , na zdjęciu widać tył. Mury oporowe przy bramie to też Auhagen ale cegły z takiego dziwnego materiału (nie wiem jak się nazywa)

Added in 34 minutes 47 seconds:
ArturSchŁ pisze:Bardzo fajny pomysł, ale ...
ten fort będzie na szlaku ?
:shock:
Uważam że może być, tunel jest wykonany z uwzględnieniem norm dla loków elektrycznych. Może być odbiciem linii bocznej. Oryginał to linia kolejowa 353 Poznań - Olsztyn przez Toruń Miasto. Mam nadzieję że wreszcie przyjdzie czas i moja wredna siostra zastąpi mnie w opiece nad Rodzicami w czasie któregoś ze Zlotów i będę mógł przyjechać.

Added in 25 minutes 4 seconds:
To odbicie do fortu jest segmentem przykręconym do krótkiego modułu, jeszcze muszę dorobić segment z profilem standardowym do podłączenia i chyba popełnię jako moduł most kolejowy wzorując się na tym z Torunia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości