Makieta modułowa à la "TV"

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: ArturSchŁ »

Za Jackiem Fedorowiczem: "jak zżynać, to od najlepszych".

Zabawa perspektywą, jako kolejne 0,3 PLN w dyskusji:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zobaczcie fotkę z góry (na ostatniej stronie) na ten "telewizor", a właściwie "pocztówkę", jak prostymi środkami technicznymi i artyzmem autora dokonano tego DZIEŁA.
:mrgreen:
[Źródło: Modell Eisenbahner - Modellbahn Schule 35 - Unterbau, s.48-56]
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: JarUs »

PiotrZ pisze:Tu chyba nie chodzi o prognozę, a o przegląd trendów w prezentacji makiet.
... raczej, czy ten trend do budowy makiet "TV" utrzyma się i czy będzie wzrost zainteresowania widowni w przyszłości ??
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: Misiek »

Obrazek

Obrazek

ArturSchŁ pisze:
to takie „życie” makiety à la "TV" można porównać do życia na SOR
Nie mogę odnaleźć na YT filmiku z "obrazkiem", chyba francuski, gdzie mamy na pierwszym planie spalinowy wagon osobowy (chyba) H0, który znika nam na prawo, by za chwilę pojawić się w połowie głębokości w N, przejeżdża na lewo, by po chwili ponownie, gdzieś w oddali, taki malutki, odjechał na prawo.
Przepiękny trik z perspektywą, bo cała makieta miała chyba z pół metra głębokości, ale wrażenie mamy głębokiej przestrzeni.
http://forum.modelarstwo.info/threads/s ... ost-484428

Przy czym jest tam pięć skal.
dziecko an pierwszym planie też się bawi kolejką.

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... qwGI_5VPCA

A, jeszcze taki telewizor znalazłem.
http://forum.modelarstwo.info/attachmen ... pg.333203/
PiotrZ
Posty: 676
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: PiotrZ »

JarUs pisze: Trochę szkoda, ze nikt nie pokusił się o prognozę na przyszłość. Mielibyśmy dopełnienie tematu oraz wskazówkę na przyszłość.
Tu chyba nie chodzi o prognozę, a o przegląd trendów w prezentacji makiet. Kiedyś były tylko torty, potem pojawiły się makiety modułowe, a obecnie widać wiele ich wariacji.
Poniżej zdjęcia z Targów HOBBY 2018. Wszystko to makiety H0, a tło jest stosowane również w tortach :) .
Dla makiet modułowych stosowane jest:
- samo tło
- tło + oświetlenie na stelażu
- tło + oświetlenie + maskownica oświetlenia
Załączniki
tort z tłem.JPG
makieta i tło.JPG
Okunin.JPG
Karnin H0.JPG
Karnin H0+.JPG
Karnin H0 (szczegół).JPG
Międzychód.JPG
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: T_Domagalski »

ArturSchŁ pisze:Nie prawda.
Jak widać na zdjęciach, "telewizory"są połączone ze sobą i przejezdne...
Ale to już nie są typowe "telewizory", tylko coś zmierzającego w kierunku makiety modułowej.
Typowa makieta w stylu "telewizor" spełnia te same funkcje co domowy odbiornik TV - siedzisz/stoisz w jednym miejscu, a urządzenie serwuje ci sekwencyjnie odpowiednie treści... :mrgreen: Nie musisz biegać od TV do TV aby zobaczyć ciąg dalszy filmu, w którym aktorzy przeszli z jednego pomieszczenia do drugiego... :lol:
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: oelka »

ArturSchŁ pisze:Nie mogę odnaleźć na YT filmiku z "obrazkiem", chyba francuski, gdzie mamy na pierwszym planie spalinowy wagon osobowy (chyba) H0, który znika nam na prawo, by za chwilę pojawić się w połowie głębokości w N, przejeżdża na lewo, by po chwili ponownie, gdzieś w oddali, taki malutki, odjechał na prawo.
Przepiękny trik z perspektywą, bo cała makieta miała chyba z pół metra głębokości, ale wrażenie mamy głębokiej przestrzeni.
Polecam taki SOR.
Ale to już nie modelarstwo lecz działalność w rodzaju prestydigitatora w cyrku.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: ArturSchŁ »

to takie „życie” makiety à la "TV" można porównać do życia na SOR
Nie mogę odnaleźć na YT filmiku z "obrazkiem", chyba francuski, gdzie mamy na pierwszym planie spalinowy wagon osobowy (chyba) H0, który znika nam na prawo, by za chwilę pojawić się w połowie głębokości w N, przejeżdża na lewo, by po chwili ponownie, gdzieś w oddali, taki malutki, odjechał na prawo.
Przepiękny trik z perspektywą, bo cała makieta miała chyba z pół metra głębokości, ale wrażenie mamy głębokiej przestrzeni.
Polecam taki SOR.
:mrgreen:
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2183
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: oelka »

ArturSchŁ pisze:Zwróćcie uwagę, oglądając filmy z kanału PMMH0, że tam NIE MA odgrodzeń, że autor rozmawia z publicznością stojąc pośród nich. Inna sprawa, ze nikt nie dotyka eksponatów, może dlatego, że są one na wysokości oczu oglądającego.
Na imprezach ogólnodostępnych gdzie przychodzą rodzice z dziećmi jako podstawowa grupa zwiedzających, pokazywanie modułów gdzie główka szyny jest na wysokości 1,5 czy 1,7m mija się z celem. To się zasadniczo stosuje na zamkniętych imprezach.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: JarUs »

ArturSchŁ pisze:
JarUs pisze:...realizować rozkład, „gubić/nadrabiać czas”, „szukać maszynisty” itd. – a tego nie ma na makiecie modułowej à la "TV".
Nie prawda.
Mam inne zdanie.
Wg mnie makieta modułowa à la "TV" jest jak obraz, ikona, dzieło sztuki do oglądania i podziwiania, ale „życia” takiego jak na makiecie modułowej np. sTTandardowej nie ma.
Jeśli piszesz, że coś można zrobić: przejazd, mijankę, manewry (o ile układ na to pozwala), to takie „życie” makiety à la "TV" można porównać do życia na SOR. ;)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: Wojtek_Kraków »

bankier pisze:A tak od d... strony ;) choć tym razem en face... taki mur przy torach bez grafitti? :shock:
Widać, że wczoraj odmalowany i jeszcze nie pobazgrali;)
bankier
Posty: 465
Rejestracja: 21 kwie 2015, 14:06
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: bankier »

A tak od d... strony ;) choć tym razem en face... taki mur przy torach bez grafitti? :shock:
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: ArturSchŁ »

JarUs pisze:...realizować rozkład, „gubić/nadrabiać czas”, „szukać maszynisty” itd. – a tego nie ma na makiecie modułowej à la "TV".
Nie prawda.
Jak widać na zdjeciach, "telewizory"są połączone ze sobą i przejezdne. Pomiędzy nimi można wstawiać zasłonięte stacje techniczne.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by ciąg modułów sTTandardowych na rogu ekspozycji połączyć z "telewizorem" i dalej kontynuować szlak.
No chyba, że taki TV jest formą zamkniętą i nie został pomyślany jako przejazdowy.

Inna sprawa, że przed takim "obrazkiem" warto się zatrzymać i poobserwować zaplanowane przez autora akcje. Mam tu na myśli np. stację paliw Waldka (WT), który może prowadzić ruch na swojej stacji paliw nawet w analogu, gdy tuż obok, na szlaku śmigają składy.
Obrazek
Moduły WT nie są TV, ale idea zabawy obok szlaku jest podobna.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: JarUs »

T_Domagalski pisze:Wg mnie ten wątek dotyczy tylko tego, czy taka forma prezentacji, tj. krótki odcinek makiety "opakowany" w ramkę, tło i listwę oświetleniową, może być ciekawa i przyciągająca widzów.
Tadeusz, pozostało mi tylko potwierdzić.
Choć w wątku pojawiały się wypowiedzi nieco odbiegające od sedna tematu, to go jedynie ubogacały. Trochę szkoda, ze nikt nie pokusił się o prognozę na przyszłość. Mielibyśmy dopełnienie tematu oraz wskazówkę na przyszłość.
Z mojej strony, - mógłbym doprowadzić swoje moduły stacji Waliły do takiej formy prezentacji, ale nie zrobię tego, bo nie widzę w tym sensu. Wolę podłączyć się ze swoją stacją do układu i bawić się ze wszystkimi. Im więcej modłów, im więcej ludzi przy makiecie tym lepiej - makieta "żyje" dla widzów …. realizować rozkład, „gubić/nadrabiać czas”, „szukać maszynisty” itd. – a tego nie ma na makiecie modułowej à la "TV".
ps. ... tak mi się zdaje, że wystawa Gliwicach potwierdziła mój tok myślenia ... nagrodą od publiczności ;)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1878
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: T_Domagalski »

ArturSchŁ pisze:Stoi to w pewnej sprzeczności ze spoTTkaniami Fremo czy sTTandardowymi, gdzie na dużej sali mamy esy-floresy torów [...]
Makiety z tłem i ew. oświetleniem nazywajmy skrzynkowymi w odróżnieniu od sTTanadardowych, które nie określają jednego kierunku prezentacji.
No tu żeś Arturze trochę pojechał. ;) Tak się składa, że na dwóch zdjęciach, które zamieściłeś jako przykłady makiet "skrzynkowych", znajdują się rasowe makiety modułowe. Jedną z nich jest sTTandardowe Kamionko... O ile wiem, to zaprezentowane w Warszawie Śniadowo też jest typową makietą modułową, tyle że z opcją instalacji tła i oświetlenia. Tak wiec nic nie stoi w sprzeczności.

Wg mnie ten wątek dotyczy tylko tego, czy taka forma prezentacji, tj. krótki odcinek makiety "opakowany" w ramkę, tło i listwę oświetleniową, może być ciekawa i przyciągająca widzów.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Makieta modułowa à la "TV"

Post autor: drlukasz »

ArturSchŁ pisze:Stoi to w pewnej sprzeczności ze spoTTkaniami Fremo czy sTTandardowymi, gdzie na dużej sali mamy esy-floresy torów:
dostępnych (dla obsługi) z każdej strony, jednak nie dla gawiedzi, która jest oddzielona barierkami(...)
Ale idea makiet "z tłem" nie stoi w żadnej sprzeczności z czymkolwiek. Jak na razie tego typu instalacja w Polsce istnieje w jednej jedynej sztuce, której ideą jest możliwość zaprezentowania ruchu na modelu stacji i kawałka szlaku. Nie oznacza to, że wykorzystywana stacja Kamionko nie może być użyta w innej formie.
Jeśli chodzi o oddzielanie się od gawiedzi. Niestety w naszym kraju jest konieczne. Nasze społeczeństwo nie ma jakiejkolwiek kultury technicznej i poszanowania dla instalacji/modeli/wkładu pracy. Zachowania w stylu "a czemu się nie zderzycie", albo "ja chcę takie" i wszechobecne "oglądanie" rękami (nie tylko przez dzieci) są powszechne.
ArturSchŁ pisze:Zwróćcie uwagę, oglądając filmy z kanału PMMH0, że tam NIE MA odgrodzeń, że autor rozmawia z publicznością stojąc pośród nich. Inna sprawa, ze nikt nie dotyka eksponatów, może dlatego, że są one na wysokości oczu oglądającego.
Ogrodzeń nie ma wyłącznie na zagranicznych pokazach. Nie widziałem jeszcze prezentacji PMMH0 w kraju bez barierek/taśmy
Chociażby Tczew 2018
W Gliwicach również, część "warsztatowa" była dostępna dla każdego (do linii stołów warsztatów), natomiast i Lewin i druga makieta (obie zabudowane w podobnym stylu jak i nasze Kamionko) oddzielone były od zwiedzających.
Kilka lat temu z makietą modułową wystawialiśmy się w Lipsku. Nie mieliśmy żadnego zabezpieczenia od strony oglądających, mimo to przez tych kilka dni na makiecie NIC nie zostało uszkodzone. NIC z ustawionych luzem pojazdów/elementów nie zginęło. Odwiedzający podchodzili, oglądali, rozmawialiśmy z nimi, pokazywaliśmy makietę, ale w zasadzie nie musieliśmy uważać, upominać nikogo żeby nie dotykać makiety. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego w Polsce, gdzie często gęsto nawet metalowe barierki nie są przeszkodą dla chcących coś dotknąć.
Zresztą - uczestnicy tegorocznej imprezy w Kaliszu - pamiętacie tego faceta z dzieciakiem na ręku?
ArturSchŁ pisze:Można polemizować czy budujemy makiety dla siebie, czy po to, by cieszyć się z nich razem z innymi oglądającymi.
Wiele razy już o tym rozmawialiśmy. Jeśli impreza jest z publiką, to niestety, ale oddzielenie oglądających od makiet jest koniecznością. I tak jesteśmy chyba jedyną grupą, która decyduje się na dopuszczenie oglądających do jazd.
Jak sam napisałeś - z "oglądającymi" możemy się cieszyć i bawić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości