Obsługa adresów przez centralkę

Co wybrać? Czy można podłączyć jedno z drugim?

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: gbbsoft »

ciekma pisze:Kupiłem części do tego ale nie wiem czy warto to robić.
No to czekamy na wyniki pierwszych testów po złożeniu... 8)
Ostatnio zmieniony 27 mar 2008, 15:06 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
ciekma
Posty: 75
Rejestracja: 20 sty 2007, 02:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: ciekma »

Na początek wystarczy zainwestować w Miniboxa, który potem (po zainwestowaniu w Digitraxa) można używać w domu lub jako rezerwę.

Przy okazji, czy MS-SH można wykorzystywać jako centralkę (czy są do tego jakieś programy)?
http://freenet-homepage.de/Stefan-Haack/ms-sh_e.htm - pisze że może być master Loconetu ale używany jest do kalibracji FREDów.
Kupiłem części do tego ale nie wiem czy warto to robić.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: gbbsoft »

WM-MODEL pisze:Pytasz się o LocoNet'owe hand-made produkty?
MiniBox ok. 250 zł, FRED 100-130 zł, SPAX (booster 2A) ok. 80 zł.
FREDI -młodszy brat FREDa dostępny tylko dla FREMO -ludków za 29,50 ojro ;)
W sumie: jeden MiniBox (do 8 loków powinno przez pewien czas starczyć), po jednym Spax'ie na stację (a nawet na kilka stacji), no i maksymalnie 8 FREDÓW. Można to rozłożyć na kilka osób... :D

PS. A może lepiej od razu w centralkę Twin Center zainwestować? Lub od razu w Digitrax - tańsze i wydajniejsze... (zestaw z DB150 - max 350$ czyli 700zł - http://www.digitrax.com/prd_seb_adv_set.php ) i do tego Fredy.
:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 27 mar 2008, 15:05 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1643
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: Misiek »

Paweł Basiński pisze:Swoją drogą - zna ktoś koszty takich urządzeń?
Jeśli chodzi o ceny urządzeń w stylu MiniBox (Loconet), FRED/FREDI to dyskusja toczyła się swego czasu tutaj:
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php?t=427
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: WM-MODEL »

Paweł Basiński pisze:...obce elementy na makiecie
Najtańszy sposób to... imprezowa dyscyplina :lol: :lol: :lol:
Paweł Basiński pisze:...zna ktoś koszty takich urządzeń ?
Pytasz się o LocoNet'owe hand-made produkty?
MiniBox ok. 250 zł, FRED 100-130 zł, SPAX (booster 2A) ok. 80 zł.
FREDI -młodszy brat FREDa dostępny tylko dla FREMO -ludków za 29,50 ojro ;)
Ostatnio zmieniony 27 mar 2008, 15:05 przez WM-MODEL, łącznie zmieniany 2 razy.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: Paweł Basiński »

ArturSch pisze:No dobrze, a ILE TO BĘDZIE KOSZTOWAŁO zwykłego śmiertelnika ??
Wątek założyłem z kilku powodów:
- znajomy się zaciekawił tym tematem i zadał mi takie pytanie :idea:
- sam byłem ciekawy :roll:
- czytałem jakiś wątek i temat się pojawił - znaczy się obce elementy na makiecie :mrgreen:

No cóż - kto powiedział, że modelarstwo jest tanie...
W każdym razie ja w żaden sposób nie próbuję czegoś narzucić - po prostu czysta ciekawość ;)

Swoją drogą - zna ktoś koszty takich urządzeń?

pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony 27 mar 2008, 15:04 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10277
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: ArturSchŁ »

Paweł Basiński pisze:A czy chodziło Wam po głowie zastosowanie właśnie takich wynalazków na imprezach typu Sosnowiec czy Radom?
No dobrze, a ILE TO BĘDZIE KOSZTOWAŁO zwykłego śmiertelnika ??
Bo mamy, co mamy. Wiadomo Roco, Lenze itd....
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: WM-MODEL »

drlukasz pisze:Minibox z założenia powstał do współpracy z FREDem...
Nie tak do końca ;)
MB opracowano jako tanią i szeroko dostępną centralkę domową, nie każdego stać zakupić fabryczną centralkę, wykorzystywaną w zasadzie jedynie w domu a raczej rzadko w domu jednorazowo jeździ więcej niż 8 lokomotyw na makiecie.
Zakładając że aktywne "spotkaniowo" FREMO -ludki mają FREDa do większości lokomotyw, MB wykorzystuje tzw. dynamiczne sterowanie slotami, tzn. nawet podłączając FREDa z adresem niezapisanej w MB lokomotywy umożliwia to sterowanie. Dla wybrednych pozostaje np. DT-400 Digitraxa, wtedy można zmieniać sobie adresy do woli.
drlukasz pisze:...umożliwia sterowanie...
Umie jeszcze wiele więcej http://norma.martel.pl/viewtopic.php?t=721
Paweł Basiński pisze:...jak wyeliminować dzikich lokatorów na makiecie?
Raczej nie za pomoca centralki a manipulatora. Takim "eliminatorem" jest FRED, mogą jeździć na makiecie TYLKO te lokomotywy których adresy zapisane są w pamięci FREDów używanych na spotkaniu.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2008, 18:25 przez WM-MODEL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: gbbsoft »

drlukasz pisze:można więc założyć, że funkcja ograniczenia się do określonych adresów jest możliwa.
Oczywiście, że jest możliwa. Trzeba ją zawrzec w oprogramowaniu centralki.
Wystarczy w oprogramowaniu na prośbe o dane dla danej lokomotywy, gdy nie jest ona na "białej liście" :mrgreen: odpowiedzieć tak, jakby było brak wolnych slotów, zamiast zwracać numer pierwszego wolnego slotu. Ale zauważ, że oficjalnie wg protokołu manipulator może spytać o dowolny adres lokomotywy i centralka zakłada ten adres w kolejnym wolnym slocie.

Jak ktoś to chce zrobić w XPressNet, to mozna sobie przerobić źródła do DDW i dodac taką funkcjonalność... :mrgreen:
Paweł Basiński pisze:Właśnie dokładnie o tą sprawę mi chodziło - jak wyeliminować dzikich lokatorów na makiecie? :)
W Roco, Lenz, ECoS i tego typu centralkach się nie da, bo nie do tego są projektowane.
Dokładnie trzeba zrobić to co kilka osób od pewnego czasu proponuje: przejść na Loconet.
Bo to system specjalizowany do takich zastosowań.
Paweł Basiński pisze:A czy chodziło Wam po głowie zastosowanie właśnie takich wynalazków na imprezach typu Sosnowiec czy Radom?
Z tego co słyszałem wszyscy o tym myślą... Nawet mała dyskusja była: http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=43746 ... ght=#43744
:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 26 mar 2008, 18:25 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: Paweł Basiński »

drlukasz pisze:Tak. I to wyjaśnia powód stosowania sprzętu zgodnego z Loconetem na większych imprezach...
Właśnie dokładnie o tą sprawę mi chodziło - jak wyeliminować dzikich lokatorów na makiecie? :)

Wielkie dzięki!

A czy chodziło Wam po głowie zastosowanie właśnie takich wynalazków na imprezach typu Sosnowiec czy Radom?

pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniony 26 mar 2008, 18:24 przez Paweł Basiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: drlukasz »

http://www.digitrax.com/ftp/loconetpersonaledition.pdf
Opis (bardzo skrótowy) Loconetu.
Strona 6 i 7 zawierają informację nt. zasad sterowania, wybierania adresu do jazdy. Sterownik może zgłosić żądanie przydzielenia slotu dla określonego adresu, jednakże, całością zawiaduje centrala (master) która ten slot przydzieli (albo i nie) - można więc założyć, że funkcja ograniczenia się do określonych adresów jest możliwa.

Minibox z założenia powstał do współpracy z FREDem i pochodnymi, które nie umożliwiają niczego więcej niż sterowanie lokomotywą - na potrzeby zorganizowanej, bezproblemowej jazdy na spotkaniach są one rozwiązaniami idealnymi. Tym nie mniej jest to pełna centralka zgodna z Loconetem, obsługująca pełny zestaw komend i dowolny sterownik zgodny z LN.
Zresztą co więcej ma umieć?
Umożliwia sterowanie, programuje (z odczytem wartości CV, jeśli posiada wbudowany tzw. ACKdetector), jest miniboosterem (do 600mA).
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: gbbsoft »

Ciekawe...

Właśnie chciałem dopisać, że skoro można zmieniać oprogramowanie w niektórych centralkach, to można coś takiego sobie napisać. Ale widać juz jest...
:D

PS. Trochę inaczej zrozumiałem pytanie: czy można w centralce, która obsługuje dowolne adresy, ograniczyć tą uniwersalnośc. A ty podałęś przykłąd centralki, w której ograniczenie wynika z prostoty, bo więcej ona nie umie. Ciekawe o co tak naprawdę autor chciał spytać?

W centralkach Loconet ograniczenie w używanych adresach wynika raczej z ograniczenia Fredów, a nie oprogramowania centralki czy protokołu. Jakbyś do takiej centralki podłączył manipulator, w którym możesz wskazać dowolny adres, to centralka tego nie odrzuci... (no chyba, że jest to tak prosta centralka, że niektórych poleceń protokołu po prostu nie obsługuje) Czy nie tak jest?
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: drlukasz »

Tak.

Centrale zgodne z Loconetem, np. http://home.no.net/paolsen/mj/minibox/minibox_en.html

Na centrali wpisuje się adresy dekoderów które będą obsługiwane, następnie, te konkretne adresy przejmuje się manipulatorami (FRED, FREDI, inne loconetowe) od centralki. I tylko lokomotywy wpisane w centralkę mogą jeździć...

I to wyjaśnia powód stosowania sprzętu zgodnego z Loconetem na większych imprezach...
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: gbbsoft »

Nie.

A co z pozostałymi adresami? :shock:
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Obsługa adresów przez centralkę

Post autor: Paweł Basiński »

Może mnie ktoś oświecić w temacie DCC :roll:

Czy można tak zaprogramować centralkę ( czy są takie możliwości w ogóle ), aby określić, że tylko konkretne adresy będą obsługiwane i tylko te lokomotywy będą mogły poruszać się po makiecie?

pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porównania / Łączenie różnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość