Zarysy makiety w głowie :)

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: whosho »

Osobiście zalecałbym inne rozwiązanie.
Po pierwsze FZ1 to nie jest "niezbędnik" na makiecie. Do zasilania rozjazdów spokojnie wystarczy przciętny zasilacz sieciowy 12V / 1A. Na przyklad taki:
Obrazek LINK

A odnośnie schematu podłączenia to tez można w bardziej "kulturalny" sposób. Zaraz przy napędzie łączymy ze sobą 2 brązowe przewody ( razem z diodami ! ), i do "pulpitu" wyprowadzamy dalej już tylko 2 przewody. Łaczymy to do zasilacza poprzez przełącznik "dwusekcyjny, 2x przełączny" . Pozwoli to na zasilanie napędu napięciem o zmiennej polaryzacji, zależnie od pozycji przełącznika.

Można wykorzystać przełącznik 3 położeniowy. Wtedy środkowe położenie odcina napięcie od napędu.
Obrazek
Bartosz Ł.
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: Bartosz Ł. »

Aha, więc czy na tych rozjazdach, jest miejsce na te 2 kable polaryzacyjne, czy też trzeba lutować? i z rysunku wypatrzyłem, że jeden rozjazd zajmuje 2 wtyki w klawiaturze sterowniczej. Czy tak jest naprawdę, czy "tylko na rysunku :)"?
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: solar »

Zajrzyj TU lub skorzystaj z poniższego rysunku:
Obrazek
Zdjęcia akcesorii pochodzą z: http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/
Jeżeli tabor przejeżdżający przez rozjazd będzie robił zwarcie przepnij (zamień miejscami) niebieskie kabelki przy rozjeździe. Tak to wygląda przy np. EW2.
Pozdrawiam
Solar
Ostatnio zmieniony 10 maja 2009, 09:56 przez solar, łącznie zmieniany 1 raz.
Bartosz Ł.
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: Bartosz Ł. »

Jeszcze mi się przypomniała jedna rzecz. Zapragnąłem zaoszczędzić sobie trochę pieniędzy :D i skuszę się jednak na te napędy podmakietowe. Tylko jak to u mnie bywa, nastąpił problem :oops: Niewiem jak i gdzie podłączyć te sześć a właściwie trzy kable. Wiem, że dwa brązowe połączyć bezpośrednio z zasilaczem 16V, a czerownym złączyc wszystkie napędy za pomocą listw połączeniowych, i cały obwód zakończyć na zasilaczu. I teraz zaczynają się schody :( Niewiem gdzie załączyć obydwa niebieskie kable polaryzacyjne oraz ostatni ze wszystkich-żółty. Czytałem TO, lecz nic o tym tam nie pisze. Więc proszę o odpowiedź, co zrobić z pozostałymi trzeba kablami (gdzie i do czego je podłączyć).

Pozdrawiam, Bartosz.
Bartosz Ł.
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: Bartosz Ł. »

Witam ponownie! :)
Klamka zapadła. Wszystkie zamówienia narazie odwołałem. Doszedłem do wniosku, że tory przy stacji będą takie:
Obrazek
Potrzebuję teraz waszych opinii, aby dowiedzieć czy wszystkie zwrotnice są w dobrym miejscu, oraz proszę, aby ktoś pokazał mi na moim rysunku, gdzie powinny być umiejscowione semafory, bo w tej sprawie jestem ZIELONY :oops:
Ostatnio zmieniony 10 maja 2009, 09:55 przez Bartosz Ł., łącznie zmieniany 1 raz.
Bartosz Ł.
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: Bartosz Ł. »

No niestety napędy już kupiłem w liczbie 12 sztuk przedwczoraj, są to napędy widoczne, namakietowe. Mi się one podobają dlatego decyzja padła na nie. Ale bardzo dziękuję wszystkim za rady, bo bez tego miałbym guzik z pętelką :D
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2009, 11:59 przez Bartosz Ł., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: solar »

Reasumując:
Makieta ma być ~ 120x210 cm
Program do wykonania projektu: TT-Cad
Tory: Flex podkłady i szyny
Rozjazdy: Ja osobiście polecam na Twoją makietę EW2 do samodzielnego montażu możesz je kształtować jako EW2 prawy/lewy (jeżeli wybierzesz taką drogę dobrze jest zakupić po sztuce oryginalnych - złożonych - jako wzorzec).
Napędy: używam 20 szt. Conrad'ów i przy dobrym ustawieniu nie ma z nimi problemów (mają na tyle siły aby spokojnie działać)
Sterowanie: Roco lub Lenz (tu już nie mogę narzucić)
To takim moim skromnym - nie koniecznie mądrym - zdaniem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10315
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: ArturSchŁ »

To zależy czy chcesz z nich sprężyny kręcić czy tylko ułożyć torowisko !!
:lol:

Wyginanie łuków to pikuś, gorzej z nanizaniem szyn na podkłady -mówię o składaniu flexów (BAUSATZ) samemu - to wymaga cierpliwości i płaskiego podłoża.
:)
Bartosz Ł.
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: Bartosz Ł. »

Ok, czyli zastosuję EW1. Mam jeszcze pytanie, jak to jest z flex'ami? Czy łatwo sie je wygina, czy trzeba włożyć w nie dość siły?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10315
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: ArturSchŁ »

KamilW pisze:... nie przestawią rozjazdu bo nie mają tyle siły.
Chyba ważniejsze jest to, że rozjazdy EW2/3 wymagają od mechanizmu wyjść polaryzujących elementy rozjazdu, których w/w mechanizmy nie posiadają.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: KamilW »

Witam, przyłącze się do tematu.
Jeśli chodzi o początki z DCC to proponuję zakup jakiegoś zestawu startowego Tilliga lub Roco, jest tam wszystko co potrzebne żeby zabawę z cyfrą zacząć (Roco nie daje torów).
Co do sterowania makietą to nie odcinaj prądu do semaforów, to właśnie one tworzą tak ważny klimat na makiecie, bez nich sporo urody pójdzie się paść na zieloną łączke.
Jeśli chodzi o podłączenia elektryczne to nie taki diabeł straszny, na pewno każdy tutaj ci pomoże jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości.
Co do rozjazdów, napędy które pokazaliście absolutnie nie nadają się do rozjazdów EW2 i EW3, nie da się ich zamontować a pozatym nie przestawią rozjazdu bo nie mają tyle siły. Ze swojej jednak strony polecam stosować rozjazdy minimum EW2, nawet na makiecie.
Pawelec
Posty: 484
Rejestracja: 05 kwie 2007, 22:25
Lokalizacja: Sz-n Śródmieście/Podjuchy
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: Pawelec »

Z tych, które wymieniłeś to pasuje dobrze do zwrotnic EW1, z pozostałymi mogą być trudności, a wręcz są nie zalecane
Awatar użytkownika
Fantomas
Posty: 705
Rejestracja: 21 kwie 2006, 15:54
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: Fantomas »

Bartosz Ł. pisze:Jeśli do EW1 pasuje, to pasuje do pozostałych EW2 i EW3?
Nie, bo jak napisał ArturSch, nie mają one "uszek".
Bartosz Ł.
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2009, 22:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: Bartosz Ł. »

Jeśli do EW1 pasuje, to pasuje do pozostałych EW2 i EW3?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10315
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Zarysy makiety w głowie :)

Post autor: ArturSchŁ »

Bartosz Ł. pisze:O ten napęd mi chodziło: http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=1458
Jest to napęd elektromechaniczny boczny.
Obrazek
Pasuje tylko do rozjazdów posiadających "uszka" do przykręcenia napędów: EW1, IBW i DKW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości