Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

trucker pisze:Mam pewną wątpliwość związaną z wykorzystanym gruzem .Tak przyklejony na zboczu pod dużymi fragmentami skał nie ma racji bytu. U podnóża tak, lepiej w to miejsce wkleić odpowiednio większy kawałek.
Mówimy tu o zapełnianiu szczelin o szerokości 1-1,5 mm. I tak zawsze najpierw zasypuję je grubszymi frakcjami a dopiero na samym końcu - miałem węglowym.
Poza tym, takie szczeliny i tak na końcu najczęściej będą wypełnione jakąś roślinnością, więc nie będzie ich prawie widać. Ale na wypadek, gdyby miało coś prześwitywać, to wolę je zasypać i nadać jakąś fakturę obłym kroplom Wikolu, który w nich zostaje...

I jeszcze jedno. Zdjęcia zostały wykonane przed ostatecznym wymieceniem resztek pyłu i drobin... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 01 cze 2009, 23:12 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Kilkujadek »

T_Domagalski pisze:To nie rów jest za wąski tylko torowisko za szerokie, jak na te realia. :roll:
Wyrycie w litej skale...zaś ściany przekopu były pozostawiane niemal pionowe.
Lity granit nie uległby takiej erozji. Ale więcej się już nie czepiam. Wiem jak trudno zrobić skały i lepszych o ile mi wiadomo, nikt z nas nie wykonał ;)
Ostatnio zmieniony 02 cze 2009, 08:46 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: trucker »

Choć za górami nie przepadam to nawet stan surowy modułu robi wrażenie. Nie gniewam się zwykłe spostrzeżenie człowieka z nizin , który kiedyś słyszał o Newton,e.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2009, 19:56 przez trucker, łącznie zmieniany 2 razy.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Kilkujadek »

trucker pisze:Mam pewną wątpliwość związaną z wykorzystanym gruzem .Tak przyklejony na zboczu pod dużymi fragmentami skał nie ma racji bytu.
Nie gniewaj się ale to jest dylemat osoby która po za kiepską znajomością gór, ma nikłe doświadczenie z modelarstwem.
Wysoce prawdopodobne jest, że w miarę postępów pac nad zielenią duża część tego gruzu zniknie lub będzie widoczna jedynie na zdjęciach makro. Podobnie jak w naturze - erozja ;)
Ostatnio zmieniony 28 cze 2009, 19:55 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:Chyba trochę za mocno rów zasypałeś...
To nie rów jest za wąski tylko torowisko za szerokie, jak na te realia. :roll:
Wyrycie w litej skale takiego nawet niewielkiego przekopu nie było łatwe, szczególnie 100 lat temu, więc stosowano pewne uproszczenia. Torowisko nie miało w takich miejscach ław, rowy były jedynie wąskimi korytkami wykutymi w skale, zaś ściany przekopu były pozostawiane niemal pionowe. Wszystko po to, żeby ograniczyć ilość materiału, który trzeba było usunąć.
W niektórych miejscach można było niemal dotknąć bardziej odstające skały ręką wystawioną z okna jadącego pociągu !!
ArturSch pisze:Pozwolisz, że go sobie "ukradnę"
A po co się tu produkuję z tą całą relacją? :mrgreen:
trucker pisze:Czy węgiel będzie malowany
Tak, oczywiście będzie malowany. Najpierw pójdzie na niego szary podkład. Potem czarna, brązowa i zielona olejna nawierzchniowa. Na koniec pastele i takie tam...
Ostatnio zmieniony 01 cze 2009, 22:46 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: trucker »

Czy węgiel będzie malowany, bo w Sudetach chyba nie ma tak czarnego granitu. Mam pewną wątpliwość związaną z wykorzystanym gruzem. Tak przyklejony na zboczu pod dużymi fragmentami skał nie ma racji bytu. U podnóża tak, lepiej w to miejsce wkleić odpowiednio większy kawałek.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2009, 08:41 przez trucker, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10303
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: ArturSchŁ »

Bardzo mi się spodobał Twój pomysł z węglem. Pozwolisz, że go sobie "ukradnę" ??
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Kilkujadek »

Chyba trochę za mocno rów zasypałeś, a reszta fiu-fiu.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Kolejnym etapem prac nad modułem górzystym było "obsadzenie" go skałami.
Ponieważ odtwarzam klimaty sudeckich linii kolejowych, więc moim zamierzeniem było umieszczenie na module typowych dla tych rejonów granitowych formacji skalnych:

Obrazek

Efektem moich prac są więc ostrokrawędziste ściany skalne, jakie powstałe w wyniku przebicia linii kolejowej przez skalne wzgórze oraz duże głazy i formacje skalne, znajdujące się na szczycie i zboczach tego wzgórza:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Materiałem, użytym do wykonania imitacji skał jest... węgiel. Duże bryły węgla potłukłem młotkiem na mniejsze bryłki, starannie zbierając wszystkie mniejsze odpryski i "gruz". Większe kawałki, po wcześniejszym dopasowaniu, wklejałem na Wikol we wgłębienia wykonane w piance. Mniejsze kawałki przyklejałem powierzchniowo, na grubą warstwę Wikolu. Aby uzyskać wrażenie ściany skalnej, wolne przestrzenie między kawałkami węgla starannie wypełniłem drobnymi odłamkami i miałem, jaki powstał w trakcie tłuczenia brył węgla.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2009, 18:55 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Moduły zapiankowane. Nadmiar pianki (szczególnie od spodu) zostanie wycięty nożem:

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 maja 2009, 16:38 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Scio pisze:Możesz zdradzić jakich roślin użyłeś?
Przeróżnych...
To z lewej to krzewinka, jaką sadzi się czasem jako roślina ozdobna - w lecie posiada ona drobne, zielono-rude listki.
Te na środku to drzewa wykonane z korzeni. To duże zostało wykonane z trzech odpowiednio poprzycinanych korzeni małych klonów, dodatkowo zagęszczonych gałązkami i drucikami. To mniejsze na dole to też korzeń, ale jakiejś innej roślinki. Oczywiście też dodatkowo zagęszczone.
Ciemne po prawej to drzewko z roślinki zwanej nawłoć późna. Akurat to drzewko jest dość rachityczne, ale normalnie można z nawłoci sporządzić całkiem bujne okazy.
Zaś na samym końcu to zwykły druciak...
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: Scio »

Możesz zdradzić jakich roślin użyłeś?
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

KamilW pisze:A tak z ciekawości jaka ilość drzew będzie potrzebna dla obsadzenia kompletu modułów?
Sporo - myślę, że na te dwa moduły trafi około 30 drzew różnej wielkości.
Oprócz pokazywanych już wcześniej świerków (których zrobiłem już do tej pory kilkanaście sztuk), będą także drzewa liściaste, wykonane najróżniejszymi technikami. Poniżej kilka przykładów:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2009, 15:34 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: KamilW »

A tak z ciekawości jaka ilość drzew będzie potrzebna dla obsadzenia kompletu modułów?
Powiem Ci, że podziwiam twoje prace ale sam jeszcze nie dorosłem żeby coś takiego zrobić. Wielki szacunek...
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sTTandardowe - łuk 180° / R=900mm

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:...taki nasyp/teren łatwiej wykroić ze styropianu, a i wetknąć coś w to można. Plusem siatki jest lepszy dostęp do otworów w profilu ale dalej same wady.
Kwestia gustu i doświadczenia...
Tekturowy nasyp robi się praktycznie tak samo szybko, jak styropianowy. Za to, jak zauważyłeś, jest pusty w środku, co ułatwia podłączenie elektryki i późniejszy dostęp do śrub. To istotna zaleta, bo już mieliśmy na zlocie dwa moduły, które nie dało się skręcić z powodu braku możliwości włożenia śruby... :/
Brak możliwości wtykania czegokolwiek w nasyp nie jest aż takim problemem - w rzeczywistości skarpy nasypów porastają zwykle tylko pomniejsze krzaczory, które klei się powierzchniowo, a nie wielkie drzewa, wymagające wtykania.

Natomiast siatka będzie jeszcze wypełniona od spodu pianką montażową - da to bardzo sztywną i trwałą "skorupę", w którą można wtykać do woli. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 8 gości