Wąskotorówki w Warszawie

Dział poświęcony prawdziwej Kolei i wszystkiemu co z nią związane czyli tabor, newsy, ciekawostki, itd.

Moderator: mod-Kolej w skali 1:1

ODPOWIEDZ
Krzysztof F
Posty: 195
Rejestracja: 19 lip 2007, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kolejka grójecka

Post autor: Krzysztof F »

Ostatnio zmieniony 05 sty 2010, 17:26 przez Krzysztof F, łącznie zmieniany 1 raz.
Kylogram
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2007, 23:59
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: Kylogram »

Prezentuję trzy zdjęcia dawnego taboru Grójeckiej KD. Więcej fotogramów znajduje się w siedzibie Piaseczyńskiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej na stacji Piaseczno Wąsk. Może znawcy taboru podpiszą zdjęcia?

Obrazek
Zdj. 1.

Obrazek
Zdj. 2.

Obrazek
Zdj. 3.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2007, 13:16 przez Kylogram, łącznie zmieniany 1 raz.
Kylogram
Posty: 27
Rejestracja: 21 sie 2007, 23:59
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: Kylogram »

No i mamy takiego newsa w temacie wąskotorówek: link.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: miki »

:idea: :idea: :idea:
@Oelka: Dopiero teraz przypomniałem sobie o innej wąskotorówce w Pruszkowie, choć w czasach jej istnienia Pruszków to to nie był. Chodzi o kolejkę kopalni gliny i cegielni Hozera na Zbikowie. Po kopalni zostały "Glinki Hozerowskie", głebokie na 35 m, po cegielni nic a po kolejce w stronę dzisiejszej stacji mostek nad Utratą (nadzwyczaj solidnej konstrukcji, ZTCP są w nim jeszcze szyny !! ) w ciągu ulicy Mostowej (no własnie !!) , przy której to mieści się "moja" podstawówka czyli Sz.P.nr 9 niegdyś im Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej :mrgreen: :mrgreen: . Oczywiście glinki były ulubionym miejscem "zrywy z lekcji"
ATSW wiele cegieł, z których zbudowana jest moja rodzinna kamienica (rocznik 1909) na Żbikowie nosi wyciśniętą sygnaturę "E.Hozer Pruszków" albo "Pruszków"[/i]

Aha !!!Szyny prawdopodobnie po którejś z w/w kolejek można było jeszcze kilka lat temy znaleźć ( nie wiem jak teraz) w charakterze elementów barierek na moście linii WKD nad Mrówką między przystankami Nowa Wieś i Kanie Helenowskie.

A juz kompletnie z innej beczki: na stacji Nurzec (przepiękna wieża wodna 1906!!) na nieużywanym torze nr1 leżą szyny "Krupp 1943"
Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 973
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: Witek M. »

oelka pisze: [...] A to byla normalnotorowa bocznica z Warszawy Gdanskiej. [...] Do dzis przy nastawni WGB (na przeciwko Miedzyparkowej) jest brama przez ktora byl wyprowadzony tor kolejowy. [...]
Juz nie ma tej bramy, tak jak i calego betonowego ogrodzenia po poludniowej stronie torow na most przy Cytadeli. Wlasnie stawiaja na jego miejscu badziewny plotek z drutu...
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: gbbsoft »

oelka pisze:do 1974 roku
Miałem 4 lata i jeszcze coś z tamtych czasów pamiętam... :mrgreen:

Pamiętam, jak zatrzymywali ruch na Wisłostradzie (albo na czymś co było tam, gdzie teraz Wisłostrada), były zapory, które opuszczano i pociąg przejezdzał znad Wisły do elektrociepłowni...

PS. Czy jest jakaś strona ze zdjęciami na ten tamat w necie?
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: miki »

oelka pisze:......moj ostatni obiekt zainteresowan w Komorowie i Pruszkowie, skasowana przed 1927 rokiem, przed uruchomieniem EKD.....
Ze względu na "pochodzenie" byłbym ciekaw ustaleń.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2184
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: oelka »

ArturSch pisze:Dla mnie zawsze kojarzyły się one z "głęboką prowincją" i ...kampanią buraczaną.
A takie typowo cukrownicze tez byly: Jozefow kolo Ozarowa, czy Leszno na trasie do Sochaczewa. Waskotorowki to temat rzeka, poza tymi publicznymi i najbardziej znanymi: W mrokach dziejow gina powoli rozne koleje konne: te lepiej poznane jak miedzy Wawrem a Stara Milosna, czy w Mrozach za Minskiem Maz. funkcjonujaca z trakcja konna do lat 60. XX wieku, ale tez moj ostatni obiekt zainteresowan w Komorowie i Pruszkowie, skasowana przed 1927 rokiem, przed uruchomieniem EKD.
Byla linia waskotorowa na poligonie w okolicach Zielonki, byly liczne kolejki cegielniane, koleje dowozace drewno do tartakow na terenie obecnej Puszczy Kampinowskiej...
Biala plama sa dotychczas waskotorowki wykorzystane przez Niemcow do odgruzowania Getta, po wojnie pracowaly przy budowie Trasy WZ, czy odbudowie Starego Miasta.
miki pisze:Chyba najciekawszą pozostałością po kolejce jabłonowskiej (oprócz budynków dworców, m.in. w Otwocku) jest most na Świdrze na granicy Józefowa i Otwocka. Obecnie służy głównie do popisowych skoków do rzeki. W tym roku były dwa przypadki - na "dynię" i na nogi. Efekty : tetraplegia i otwarte złamanie obu kończyn dolnych. Dla niewtajemniczonych: most ma parę ładnych metrów wysokości a Świder też parę ale cm głębokości.
Fakt, o moscie zapomnialem wspomniec.
Most mial szczescie nie byc zniszczony podczas obu wojen. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja betonowa. Do czasu modernizacji ul. Mrowczej w Wawrze, a dokladniej miedzy Aninem a Miedzeszynem pamiatek po Kolei jablonowskiej bylo calkiem sporo: resztki przepustow, nasypow, wyraznie widoczne rownie stacyjne.
gbbsoft pisze:A ja pamiętam z (wczesnego) dzieciństwa kolejkę wożącą węgiel z nad brzegu Wisły do elektrociepłowni Powiśle. Czy może jakieś wieści na ten temat?
A to byla normalnotorowa bocznica z Warszawy Gdanskiej. Istniala gdzies od lat poczatku lat 20. XX wieku do 1974 roku. Do dzis przy nastawni WGB (na przeciwko Miedzyparkowej) jest brama przez ktora byl wyprowadzony tor kolejowy. Przecinal po skosie skrzyzowanie Buczka (ob. Slonimskiego) i Miedzyparkowej, dalej wzdluz Szymanowskiej schodzil na dol kolo fortu Traugutta przecinal Wybrzeze Gdanskie, przy skrzyzowaniu z Sanguszki i dalej schodzil nad Wisle tak, jak jest poprowadzona obecnie sciezka rowerowa.
Zreszta te bocznice tez mam przyjemnosc pamietac lacznie z dwuosiowymi weglarkami stojacymi w okolicach pomnika Syreny i Mostu Srednicowego.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 23 lis 2007, 17:45 przez oelka, łącznie zmieniany 2 razy.
Marek Sz
Posty: 42
Rejestracja: 10 cze 2006, 14:58
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: Marek Sz »

oelka pisze: W okresie przed I wojna swiatowa, na odcineku od Belwederskiej do Klonowej, ze wzgledu na dosc stromy podjazd w 1902 roku zabudowano w torze zembatke systemu Abta i odcinek ten obslugiwano lokomotywa parowa z napedem zebatym zakupiona w SLM Winterthur. Byla to jedyna kolej z napedem zebatkowym w Polsce.
To już jest kwestia dyskusyjna, bo zębatkę miała też Kolej Sowiogórska, która znajdowała się na obecnych ziemiach polskich.

pozdr
Marek
Krzysztof F
Posty: 195
Rejestracja: 19 lip 2007, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Punkt przyznany :)

Post autor: Krzysztof F »

ArturSch pisze:Autora wątku proszę o przyznanie punktu ...
Punkt przyznany :)
Ostatnio zmieniony 23 lis 2007, 15:24 przez Krzysztof F, łącznie zmieniany 3 razy.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: miki »

Chyba najciekawszą pozostałością po kolejce jabłonowskiej (oprócz budynków dworców, m.in. w Otwocku) jest most na Świdrze na granicy Józefowa i Otwocka. Obecnie służy głównie do popisowych skoków do rzeki. W tym roku były dwa przypadki - na "dynię" i na nogi. Efekty : tetraplegia i otwarte złamanie obu kończyn dolnych. Dla niewtajemniczonych: most ma parę ładnych metrów wysokości a Świder też parę ale cm głębokości.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: Marcin »

No pewnie Arturze. Ja pamiętam czasy gdy można było jeszcze resztki (ślady) pooglądać.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: gbbsoft »

A ja pamiętam z (wczesnego) dzieciństwa kolejkę wożącą węgiel z nad brzegu Wisły do elektrociepłowni Powiśle. Czy może jakieś wieści na ten temat?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Wąskotorówki w Warszawie

Post autor: ArturSchŁ »

Wow !!

Krzysztofie dzięki za wyczerpujące informacje. Nie miałem zielonego pojęcia o tym, że wąskotorówki miały miejsce w Stolicy. Dla mnie zawsze kojarzyły się one z "głęboką prowincją" i ...kampanią buraczaną.
:lol:

Autora wątku proszę o przyznanie punktu Oelce, sądzę, że wszyscy się zgodzimy iż zasłużenie !!
:mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolej w skali 1:1”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości