Górka

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 904
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: tydzial »

Ale zabawa była klawa aż Mariusz nie wytrzymał
uszaty00666
Posty: 75
Rejestracja: 01 paź 2011, 19:20
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: uszaty00666 »

W sopocie tt-ka nie ma żadnej górki, koledzy bawili się na stacji a to tylko dla tego że była źle wypoziomowana :oops:

Obrazek
PiotrZ
Posty: 678
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: PiotrZ »

tydzial pisze:Popytaj kolegów jaki ubaw mieliśmy w Sopocie na stacji Uszatego gdzie nie było takiej jak twoja górka a jaka była zabawa
Potwierdzam :D . Zostało to nawet zarejestrowane na video.
Najpierw jednak kilka słów komentarza. "Górka" w Sopocie powstała w sposób naturalny ;) wskutek niedokładnego wypoziomowania fragmentu makiety modułowej. Krzywiznę odkryliśmy przypadkiem wieczorem i postanowiliśmy wykorzystać do testów. Pomimo, że nachylenie toru było niewielkie, wagony szybko nabierały prędkości i swobodnie toczyły się do końca stacji.
Uważam, że Twoja (wicy) górka również nie powinna być zbyt wysoka. Wystarczy relatywnie krótki odcinek spadkowy, a dalej tor poziomy. Tak jak napisał Mariusz, wagony powinny dojeżdżać mniej więcej do połowy torów postojowych. Kolejne dojeżdżające wagony dopchną te stojące aż do ukresu.
A teraz filmik. Nie jest zbyt piękny, ale stanowi krótki zapis naszej zabawy TT-górka . Kryterium rozrządzania stanowił kolor cysterny :P
Ostatnio zmieniony 13 maja 2015, 08:19 przez PiotrZ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: Mariusz »

W Szczecinie jest jeszcze wyższa górka. Na tak zwane "szczęki" strach było wjeżdżać początkującym maszynistom. Tydzial mógłby pokazać jakieś fotki. Pod górką był wiadukt i tory zelektryfikowane, także naprawdę było wysoko.
Musisz mieć spadek na tyle duży by wagony swobodnie po rozjazdach dojeżdżały do połowy toru, ale nie tak ostro jak na filmie. To jest niszczenie taboru. I nie zapomnij na szczycie górki wbudować rozprzęgacz.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1649
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: Misiek »

Zaraz, zaraz... nie było w tym wątku rysunku z profilem górki rozrządowej?
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1707
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: wicy »

Próbuję się odnieść do górki na fotkach.
Wg moich szacunków górka ma ok. 4m, więc w skali ~3-3,5 cm. Maksimum zjazdu wypada u mnie na ok 55 cm toru, więc nachylenie byłoby 60 prom. Myślę, że najazd zmieściłby się spokojnie w 20 prom., gdyż ciągnie się aż na następny segment.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10316
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: ArturSchŁ »

wicy pisze:Zmniejszam górkę o połowę.
A może podaj w % lub promilach spadku .... (jak liczyć: http://as.rumia.edu.pl/tt/makieta/wymiary.htm#PROFIL )
lub
wysokości ...na metry.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1707
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: wicy »

OK panowie, przekonaliście mnie. Po pierwszej euforii, że wagony w ogóle zjeżdżają przypatrzyłem się temu nieco chłodniej i doszedłem do wniosku, że taki garb wygląda nawet nieprzyzwoicie. :D
Zmniejszam górkę o połowę.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 904
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: tydzial »

Uszatego nie jest moduł jako górka ale stacja i lekko nachylona i można było bawić się tak lak napisał Grzesiek mały spadek i wagonu się toczą .
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: gemol »

Jeśli segmenty makiety nie są w miarę idealnie spoziomowane, co kiedyś zdarzyło się Zbożęszczynowi na jakiejś imprezie /różnica wynosiła ok. 1 cm na 2 m/ - wagony staczały się z miejsca postoju i przejeżdżały spory odcinek. Oczywiście trzeba to było poprawić, bo inaczej nici z zabawy. Dowodzi to, że nie trzeba ostrego spadku dla zjechania wagonów.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1707
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: wicy »

Mariusz pisze:Tej szukasz ??
No nie wiem. Jeśli to górka Uszatego, o której wspominał tydzial.
Ale jeśli to ta, to jest ona również na filmie.
Tyle tylko, że jest to górka H0, gdzie wagony są cięższe, mają większą bezwładność i na niższej górce osiągną podobne, jak nie wyższe, prędkości - przez co i dojazd będzie dalszy a i siła zderzeń wyższa.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2015, 14:26 przez wicy, łącznie zmieniany 1 raz.
groszek
Posty: 114
Rejestracja: 16 sie 2011, 19:48
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: groszek »

Też niedawno myślałem na temat górki nawet zrobiłem sobie małą testową, i była dużo mniejsza. całość zajęła 4 segmenty.
1 - górkka (przewyszenie 15mm) i rozjazdy
2 - rozjazdy i początek torów postojowych (torowisko ułożone ze spadkiem \__)
3 - tory postojowe (torowisko ułożone w \_/ na środku bez korka bezpośrednio na sklejce na brzegach wyprofilowane by nie było schodów)
4 - tory postojowe (torowisko ułożone "pod górę __/ tak by wagony wracały na segment 3
Wagony staczają się z "realną" prędkością a spotkanie z wagonem nie kończy się katastrofą, aczkolwiek testowałem tylko talboty i węglarki 4osiowe.
Jak wykończę Grosz Mały, to zabiorę się za górkę na razie projekt czeka na fundusze bo trochę torowiska trzeba tam ułożyć.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2015, 14:05 przez groszek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: Mariusz »

Tej szukasz ??
Załączniki
20131020 24.JPG
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1707
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: wicy »

Wyprofilowanie torów na całej długości i zmniejszenie (spłaszczenie) górki pewnie byłoby rozwiązaniem, ale
- przejrzałem masę materiałów dostępnych o górkach i nie widziałem nigdzie torów kierunkowych uprofilowanych pionowo na całej długości - nie widać tego nigdzie, ale być może strefa podziałowa ma lekkie nachylenie.
- jak przy nachyleniu torów kierunkowych składy utrzymałyby się w miejscu? Gdzieś musiałby pojawić się odcinek poziomy, na który stoczą się wagony i będą dobijane następnymi odsprzęgami.
Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie (jak w 1:1) hamulców torowych ręcznych - bo o pomiarach szybkości i automatyce hamowania nawet nie myślę.
Nie mam pomysłu na chwile obecną. Pomyślę, czy da radę teraz zmniejszyć górkę.

Czy jest gdzieś film, zdjęcia tej górki z Sopotu?
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 904
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Górka

Post autor: tydzial »

Cały wic polega na wyprofilowaniu spadków na całym torowisku a nie tylko górki.Popytaj kolegów jaki ubaw mieliśmy w Sopocie na stacji Uszatego gdzie nie było takiej jak twoja górka a jaka była zabawa . Ale do takiego rozrządu nadają się tylko wagony na neodynowych kółkach tiliga- BTTB odpadają
Ostatnio zmieniony 11 maja 2015, 06:51 przez tydzial, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości