Makieta Peter_KR

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Jacula »

maciej_kolej pisze: ...zapałkę przeciąć żyletką na listewki...
...lub listewki z balsy o,8mm - prostsza obróbka
Ostatnio zmieniony 08 lip 2011, 17:56 przez Jacula, łącznie zmieniany 1 raz.
huberTT
Posty: 32
Rejestracja: 03 maja 2011, 16:28
Lokalizacja: Oborniki
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: huberTT »

Rzeczywiście odbojnica jakoś tutaj nie pasuje. Wykończenie przejazdu ja zrobiłbym z kartonu lub miękkiego PCV gdyby miały imitować płyty betonowe lub z zapałek przy imitacji podkładów.

Blacha In-Postu rozumiem że jest tylko jako obciążenie :-)
Ostatnio zmieniony 07 lip 2011, 18:47 przez huberTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3211
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Maciej »

Peter_KR pisze:Teraz prosiłbym Kolegów o ocenienie krytyczne mojego pomysłu na przejazd kolejowy
Oczywiście prototyp jest uproszczony.
Powiem tak. Nie bardzo wiem po co ta "odbojnica"? Nie tędy droga - ale to moje zdanie. Proponuje zrobić tak: zapałkę przeciąć żyletką na listewki i próbować układać pomiędzy szynami. Sprawdzić czy tabor nie haczy !! Potem jak jesteś pewny że kilka deseczek mieści się pomiędzy szynami i zestawy kołowe nie haczą kleić do podkładów. Oczywiście deski pomalować na czarno lub ciemny brąz i spatynować. Aha jeżeli uznasz że deski są za nisko względem wjazdu to podklej je najpierw na kawałku kartonu, zresztą taki widzę na zdjęciu (dobór grubości itp itd wiadomo) :idea:
Ostatnio zmieniony 08 lip 2011, 17:56 przez Maciej, łącznie zmieniany 3 razy.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Dobrze. kolejny problem rozwiązany.
Gdzieś na początku sierpnia zamówię Imitacje tłucznia i będzie.

Teraz prosiłbym Kolegów o ocenienie krytyczne mojego pomysłu na przejazd kolejowy
Zamieszczam zdjęcia prototypu:
Obrazek Obrazek

Oczywiście prototyp jest uproszczony.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2011, 17:55 przez Peter_KR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trucker
Posty: 227
Rejestracja: 09 lut 2008, 09:05
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: trucker »

Witam . Sypię 5482 bez malowania i pudrowania.Na kilku zdjęciach na forum może kolega obejrzeć efekt.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10355
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: ArturSchŁ »

Podkłady są zasypywane TŁUCZNIEM, który z niemiecka nazywany jest szutrem.
Według Wikipedii oba pojęcia są wręcz zamienne.
:mrgreen:


...ale nie przejmujcie się, BOCZNICA (prawa, lewa) to taki rozjazd, tylko, że w bok.
:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 06 lip 2011, 14:00 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 3 razy.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Proszę mi wybaczyć nie fachową terminologię :oops: w której sam się pogubiłem

Jak rozumuje link który wskazałem przedstawia SZUTRY, ale oprócz nich powinienem gdzieś znaleźć produkt pod nazwą TŁUCZEŃ, które to Polak również oferuje.
Tak jest, czy znów coś pokićkałem... :?
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 904
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: tydzial »

Przestałem doradzać bo ręce opadają nazywając tłuczeń szutrem. W mojej 37 letniej karierze maszynisty nie spotkałem tłucznia nowego w innym kolorze jak kolor granitu bo ten kamieni to granit i tak do budowy torowiska by najmniej ja mam taką zasadę, że do podkładów betonowych sypię szary (z lenistwa nie chcę malować betoniaków rdzawą farbą) a do drewnianych ten rudy a skąd rudy z rdzy jaka leci z klocków hamulcowych i po latach tak wygląda. A co do wielkości to tylko TT.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2011, 13:45 przez tydzial, łącznie zmieniany 1 raz.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Obawiam się, że jak będziemy jechać przez Śląsk to nawet nie zciągnąłbym rodziny z autostrady.

Niemniej mam zamiar zrobić tę makietę na serio dlatego Myślę że będę szutrował Polakiem. Jak na razie kupuje tylko przez jeden sklep internetowy Modelmania i mam pytanie:
Które z poniższych szutrów będą mi najlepiej pasować do współczesnej nam linii dwutorowej jeszcze na drewnianych podkładach (jak się uda to też zelektryfikowanej)?
Może ten wapień brąz? No chyba, że te od eNki lepsze.
I mam jeszcze jedno pytanie bo nie kupowałem przez internet przedmiotów niedostępnych od ręki: czy czeka się rzeczywiście te 14 dni?

PS: Przed szutrowaniem chce zrobić na makiecie przejazd kolejowy. Zrobiłem już prototyp. Za niedługo wrzucę zdjęcia.
Awatar użytkownika
Jacula
Posty: 541
Rejestracja: 09 kwie 2006, 22:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Jacula »

Peter_KR pisze:...skłaniałbym się do lepiej oddającego tłuczeń, lecz lekko przeskalowanego szutru ( Szczególnie, że w sklepach stacjonarnych W Krakowie nie dostane już niczego innego...
Nie spiesz się... Polecam Ci szuter Polaka do TT. Jest taki jak trzeba, jak dobrze poszukasz po sklepach na Śląsku, to znajdziesz :) Nie czeka się długo, można nawet podjechać sobie przy okazji wycieczki wakacyjnej :) a efekt niebo lepszy...uwierz, naprawdę.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2011, 09:00 przez Jacula, łącznie zmieniany 1 raz.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

Dla szutru H0 wychodzi około 4, a w realu 7

Mam w domu także drugi szuter Fallera który początkowo planowałem użyć, ale uznałem że po pierwsze jest za jasny, po drugie ziarna są zaokrąglone, po trzecie jest w nim całe mnóstwo podłużnych kamieni (jakby drzazg?)

Z tej dwójki raczej skłaniałbym się do lepiej oddającego tłuczeń, lecz lekko przeskalowanego szutru ( Szczególnie, że w sklepach stacjonarnych W Krakowie nie dostane już niczego innego...
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10355
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: ArturSchŁ »

Peter_KR pisze:Jak dla mnie mi pasuje.
Ile sztuk ziarenek tłucznia mieści się pomiędzy dwoma kolejnymi podkładami ?? Porównaj ze zdjęciami tłucznia real.
PiotrZ
Posty: 683
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: PiotrZ »

Peter_KR pisze:wróciłem ze sklepu ze szutrem Faller 171695
to co prawda H0, ale jest ciemnoszary matowy i ma ostre kamienie.
Jak dla mnie mi pasuje.
Obawiam się, że jest zdecydowanie za gruby. Ja używam Auhagen 63830, choć niektórzy twierdzą, że jest też za gruby i proponują szuter od N-ki.
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: Peter_KR »

ArturSchŁ pisze:A nie prościej najpierw nawlec, a później malować, a jeszcze lepiej malować dopiero ....przyklejone tory ??
... :oops:
Czemu wcześniej na to nie wpadłem...

A apropo wróciłem ze sklepu ze szutrem Faller 171695
to co prawda H0, ale jest ciemnoszary matowy i ma ostre kamienie.
Jak dla mnie mi pasuje.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2011, 19:19 przez Peter_KR, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10355
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makieta Peter_KR

Post autor: ArturSchŁ »

Peter_KR pisze:Olbrzymim problemem okazało się przełożenie metrowej szyny przez metr podkładów...
A nie prościej najpierw nawlec, a później malować, a jeszcze lepiej malować dopiero ....przyklejone tory ??
:mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość