Makietka - Wicio

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: ArJu »

W kwestii organizerów do kabli/przewodów: w Rosswein podpotrzyłem coś takiego, jak na fotkach poniżej. Grzbiety do bindowania. Rozwiązanie proste i skuteczne.
Obrazek Obrazek Obrazek
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

W oczekiwaniu na szuter zacząłem eksperymentować z tunelami. Ponieważ czeka mnie zbudowanie prawie 3 metrów tunelu łukowego zrobiłem sobie przyrząd do wycinania tegoż ze styropianu lub styroduru. Może moje wypociny komuś się przydadzą.
Większość tuneli na makiecie ma u mnie promień 310 mm toteż powtarzalna produkcja segmentów tunelu byłaby wskazana.
Przyrząd jest niestety tak brzydki, że nie pokażę go, zresztą nie bardzo jest co. To po prostu rodzaj cyrkla z doczepionym odpowiednio wyprofilowanym drutem oporowym. Cały dowcip polega na tym, że aby drut nie wyginał się podczas wycinania musi być odpowiednio sztywny a tym samym gruby, co wymusza z kolei bardzo duży prąd zasilacza (nawet rzędu 20-30A). Mnie udało się znależć w szpargałach rezystor dużej mocy 2Ω/75W, który jest nawinięty taśmą oporową. Dzięki temu przy tym samym przekroju powierzchni taśma jest znacznie sztywniejsza od drutu o przekroju okrągłym. Dwudziectocentymetrowy odcinek tej taśmy ma rezystancję 0,4Ω. Po wczorajszych eksperymentach okazało się, że akuratne napięcie zasilania to 5V DC (jako źródła prądu użyłem starego zasilacza komputerowego). Jak łatwo policzyć z zasilacza idzie około 12,5A, uwzględniając spadki napięć. Przy tych parametrach zasilania styropian topi się ale nie smaży. To co udało się wyciąć tym przyrządem na fotkach poniżej.

Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać daje się uzyskać sensowną dokładność cięcia, kawałek wycięty ze styropianu pasuje do tego ze styroduru. Zauważyłem, że styrodur jest trochę ciężej ciąć niż styropian, prawdopodobnie ze względu na większą gęstość. Styropian na którym testowałem cięcie to jakiś lekkki do ociepleń, chyba FS15. Jednak znacznie lepsze efekty da styropian o większej gęstości. W tym przypadku jego malutkie kulki sprawiają, że po przecięciu powierzchnia wygląda jak duże, płaskie "kocie łby" i całkiem dobrze udaje murowane z kamienia wnętrze tunelu. Natomiast tnąc styrodur można uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Oczywiście wnętrze tunelu można poddać dalszej obróbce uzyskując efekt np. powierzchni wykutej w litej skale.

Pozdrawiam
Witek
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

Na razie to tylko próby, następna przymiarka będzie jak dojedzie szuter. Efekt cieniowania na podkładach udało mi się uzyskać ścierając świeżą farbę palcem, tylko że odwrotny (ciemniejsze środki podkładów). Jak tylko szuter dojedzie pokombinuję z malowaniem i kolorami, tak naprawdę nawet nie wiem jaki w rzeczywistości jest kolor zamówionego szutru.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: KamilW »

Super ale szyny maluje się po ułożeniu tłucznia
na to chyba nie ma zasady, ja też swoje maluję przed tłuczniowaniem i też aerografem.
Moja rada, użyj ciemniejszej farby na szyny a jaśniejszej na środek podkładów, fajnie to wygląda.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2010, 08:31 przez KamilW, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Kilkujadek »

Super ale szyny maluje się po ułożeniu tłucznia ;)
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

Radziecki wynalazek (aerograf) działa!
Obrazek
Tak wygląda próbne malowanie szyn (górny tor to tylko przypadkowy obkurz).
Czy tak może być?
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

Absolutnie zgadzam się z przedpiścami. Niestety porządne układanie kabelków nie jest moją domeną, mam tendencje do "partyzantki", chociaż swego czasu projektowałem bardzo dużo płytek drukowanych i tam porządek był wręcz wzorowy. Może jednak czas zacząć układać kabelki porządnie, pomyślę nad jakimś systemem prowadzenia/mocowania okablowania.
Sterowanie będzie DCC, myslę o wykorzystaniu sterowników Grześka.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10356
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: ArturSchŁ »

whosho pisze:...Wszystko zależy od wybranego przez Ciebie sposobu sterowania.
Na pewno od każdego urządzenia (napęd rozjazdu, sygnalizator itd) musisz wyprowadzić tyle przewodów ile ich w tym urządzeniu przewidziano.
Tę całą masę kabli albo :
- prowadzisz w jedno miejsce, np do pulpitu, albo
- podpinasz pod pudełka sterujące (np dekodery akcesoriów DCC) i te spinasz magistralą lub podpinasz pod tory (istnieje taka możliwość w DCC, ale moim zdaniem lepiej mieć magistralę akcesoriów oddzielnie z możliwością połączenia z torami do jednej centralki, w jednym miejscu).

@Wicio: Z praktyki: zapomnij, że uda Ci się wszystko przewidzieć na tak wczesnym etapie budowania. Przewidź system DOKŁADANIA kabli w trakcie budowy/eksploatacji makiety i skup się teraz na ich porządnym układaniu i upinaniu. Nic tak po latach nie denerwuje jak pod makietą plątanina kabli o topologii: każdy z każdym (tzw: HAL).
:lol:
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: whosho »

To zależy co chcesz łączyć. Każdy typ elementu zasila się/steruje trochę inaczej. Po za tym Wszystko zależy od wybranego przez Ciebie sposobu sterowania.
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

Wszystkie kable zasilające są położone, dojdą kabelki sterujące, oświetleniowe. Właśnie mnie oświeciło w trakcie pisania. Korytka korytkami, ale chyba położę od razu pozostałe okablowanie, najlepiej zakończone gniazdo/wtyczka, tam gdzie są przewidywane jakieś urządzenia wykonawcze lub oświetlenie. Będzie wygodniej zapiąć tylko wtyczkę a nie leżeć pod makietą i dłubać z kabelkami. Oznacza to, że muszę gruntownie przemyśleć gzie co ma być i wymodzić jakąś systematykę połączeń. Jakieś propozycje?
Bocznica na górnym poziomie to miejsce załadunku drewna.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: whosho »

Jeśli jesteś na etapie kładzenia kabli, to możesz się pokusić o coś jak korytka do prowadzenia kabli. Widzę po swojej stacji, że to by wprowadziło większy ład w kablach ;)

BTW. Co będzie stało w miejscu gdzie jest żeberko/bocznica na górnym poziomie torów?
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

Elektryka poszła całkiem sprawnie.
Obrazek

Te wiszące kostki to do podłączenia napędów rozjazdów. Na próbę odpaliłem "zabytkowe" BR118, ostatnio jeździła coś koło 20 lat temu. Z początku wcale nie chciała ruszyć, blaszki zasilające były totalnie zaśniedziałe, po oczyszczeniu zaczęła się jako tako toczyć straszliwie się telepiąc.
Dzisiaj spróbuję malować szyny (testowo). Znalazłem w domu jakiś mocno wiekowy aerograf produkcji CCCP, może zadziała :)
Niestety z szutrowaniem nie powalczę, bo zamówiony szuter POLAK jeszcze nie dojechał (zamawiany 4 grudnia).
Ostatnio zmieniony 17 sty 2010, 10:30 przez Wicio, łącznie zmieniany 1 raz.
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

Kolejny etap gotowy. Tory przyklejone i jazda próbna wagonikiem na pych wypadła pozytywnie.

Obrazek Obrazek

Na zdjęciach załapał się wielbiciel kolejek czyli mój wnuczek, który miał straszną radochę z patrzenia na jeżdzący wagonik. Na dzisiaj zostało jeszcze połączenie elektryki (chwilowo bez napędów), moze jutro uda się zrobić jakieś jazdy lokomotywą.
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

Zacząłem przyklejać tory, pewnie mi się zejdzie z tym do soboty. Na razie na makiecie jest okrutny bałagan, jak tylko się zrobi co nieco porządniej wstawię fotki. Wczoraj przytaszczyłem materiał na moduły, będę mógł sklecić jakąś skrzynkę.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2010, 09:33 przez Wicio, łącznie zmieniany 1 raz.
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Makietka - Wicio

Post autor: Wicio »

Bardzo się cieszę, że mój projekt się podoba. Budowa dużej makiety ma tylko jeden minus - ogromnie duuużo pracy do wykonania na lata. Z drugiej strony jest radocha tworzenia odpowiednio na długo rozciągnięta w czasie.
Dzisiaj radośnie zabrałem się za składanie rozjazdów. Pierwsze elementy na stół i kicha: moje zabytkowe iglaki okazują się nieznajdowalne, nic to, podprowadziłem żonie pilniczek do paznokci. Pierwszy rozjazd poskładany, poklejony, wypadałoby przylutować przewody, ale tych też nie idzie znaleźć. Na dokładke zapomniało mi się podpiłować iglice i zanim skończyłem rozjazd trzeba go poprawiać. Mimo tych przeszkód zmontowałem 5 rozjazdów, w których są do skrócenia szyny i trzeba dolutować przewody. W poniedziałek czeka mnie nabycie paru drobnych narzędzi i innych materiałów aby móc dokończyć rozjazdy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości