Z czego i jak budować góry?

Zieleń na makiecie: trawa, drzewa itd. góry, skarpy itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: T_Domagalski »

Wracając do tematu skał:
Grzegorz TT pisze:A więc chyba jedynym wyjściem jest gips, farby i anielska cierpliwośc. Ja dysponuję jeszcze uporem :mrgreen: Proszę o krytykę drzewa i namiar na dobej jakości posypkę.
Z gipsu bez specjalnych form trudno jest wyrzeźbić coś realistycznego. :/

Proponuję za to "na boku" poeksperymentować ze... zwykłym węglem. Daje całkiem niezłe efekty. Bardzo łatwo obrabia sie go młotkiem, pilnikiem i dłutem. W przeciwieństwie do łupków kruszy się na nieregularne bryłki, usiane żyłkami i pęknięciami, do złudzenia przypominające te występujące na prawdziwych skałach, tyle że "w skali". Ewentualny efekt erozji można uzyskać przy pomocy szczotki drucianej lub papieru ściernego. Węgiel wymaga oczywiście malowania i patynowania, co jest trochę trudniejsze niż skorzystanie z "gotowego" kamienia.

No i podstawowa zasada - zanim zabierzemy się do robienia skał, trzeba przestudiowac masę zdjęć z rejonu, który zamierzamy odtworzyć. A najlepiej wybrać sie tam osobiście i pooglądać cuda, które potrafi stworzyć natura.... Inaczej, mimo najszczerszych chęci, wyjdą nam tylko poukładane kostki (jak u GrzegorzaTT) a nie model skał.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2006, 22:06 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: DBv »

Styrodur, nie wim jak to fachowo sie nazywa, spienony polistyren? W każdym bądz razie coś zblizone do styropianu (pod względm wagi i obróbki), ale o nieco innes strukturze, przez co podobno nadaje sie wysmienicie do wykonywania imitacji skałek. Pisze podobno, bo w prasie niemeickiej dużo artykułów na ten temat jest i nie powiem ładnie to wygląda. Problem w tym, ze na zdjęciu to wszystko po odpowiednich zabiegach może ładnie wyglądać. Dlatego też pytam, czy ktoś z was tego próbował i eentualnie z jakim skutkiem.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1941
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: DBv »

A tak przy okazji, czy ktoś z Was już próbował skałki ze styroduru robić?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2006, 09:33 przez DBv, łącznie zmieniany 2 razy.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: Kilkujadek »

A więc chyba jedynym wyjściem jest gips, farby i anielska cierpliwośc. Ja dysponuję jeszcze uporem :mrgreen: Proszę o krytykę drzewa i namiar na dobej jakości posypkę.
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: Karol »

Własnie coś w tym stylu.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: Kilkujadek »

Czy myślisz Karolu o zrobieniu skały z "jednolitego" kawałka materiału? Co do zastosowanego kamienia szukałem go bardzo starannie zwracając szczególną uwagę na strukturę i kolorystykę. Co do gąbek - Faller - 171602 i wyrób własnej produkcji dobrany kolorystycznie - na strukturę nie miałem wpływu.
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: Karol »

Z całym szacunkiem ale wydaje mi się że z tego nic nie bedzie. Ja juz to przerabiałem i dalem sobie spokój. To nie jest patenet na skały, widać że to są zwykłe kamyki i gąbka niezbyt dobrej jakości. Właśnie jestem na tym samym etapie i przyznam ze trochę utknąłem.

Myśle że o coś takiego ci chodziło
Obrazek

Cały sęk leży w tym że każda skała jest poddawana erozji czyli ma na nią wpływ woda sieg temperatura i wiatr itp. A kamyk zawsze bedzie kamykiem nie skałę niestety.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2006, 18:58 przez Karol, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: Kilkujadek »

Kolejne etapy budowy -
http://img254.imageshack.us/my.php?imag ... 0598gq.jpg
- doklejanie łupków kamiennych...
http://img259.imageshack.us/my.php?imag ... 0777nd.jpg
http://img254.imageshack.us/my.php?imag ... 0835qa.jpg
- i roboty ogrodnicze...
wraz z drzewem wykonanym w nowej technologii.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: Kilkujadek »

Zaprezentowany „nóż termiczny” zasilany jest z FZ1 z wyjścia prądu stałego co umożliwia regulację temperatury. Jego możliwości cięcia w styropianie – od dokładnego cięcia płaskich powierzchni (50 cm max)do wycinania drobnych otworów.
Temperaturę należy wyregulować tak aby drut był na granicy zmiany koloru na czerwony. Dzięki temu cięcie odbywa się sprawie bez wyczuwalnego oporu. Doprowadzenie drutu do czerwoności powoduje przepalenie. Stygnie w kilka sekund od wyłączenia zasilacza.
Załączam zdjęcie wstępnego cięcia. Dla zobrazowania skali – wagon i miara zwijana.
http://img172.imageshack.us/my.php?imag ... 0561zb.jpg
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: Kilkujadek »

Dziękuję za konkrety.
Niestety. Grotem z drutu 2,5 mm2 można rzeźbić a nie ciąć. Przecięcie styropianu o szerokości powyżej 2 centymetrów jest niezwykłym wyczynem. Proszę o zdjęcie cięcia czegoś powyżej 4-5 cm szerokości i 1 cm grubości. Jak widać na zdjęciach autor „rzeźbił” a nie ciąl styropian grotem o szerokości około 3-4 cm. Ja widziałem cięcie wzdłużne płyt styropianowych 15 centymetrowych o wymiarach około 1,5 x 8m. Robił to w warunkach „bojowych” na budowie producent ścian blaszano – styropianowych. Obiekt – Zakłady Mięsne w GoŁyminie. Przy cięciu płyty o szerokości 1,5 m nierówności wyniosły poniżej 2mm. Powierzchnia cięcia jak nowiutkiej płyty. :mrgreen:

Góra w trakcie klejenia. Kilkanaście lat temu w czasach braku papieru toaletowego zrobiłem górę klejąc ją wikolem. Efektu nie mogę pokazać bo już dawno jej nie ma. To co teraz mogę nie jest górą a nie wykończonymi pagórkami z pianki poliuretanowej i dokładnie wyciętym nasypem ze styropianu. Nierówności (bardzo niewielkie) zostały lekko dotarte papierem ściernym (z odkurzaczem). Nasyp wykonany z dość twardego styropianu (T-20) został dodatkowo wzmocniony grubą warstwą wikolu. Na to przy pomocy kitu montażowego przykleiłem korek modelarski. Dodatkowe wyjaśnienie – dzięki zastosowaniu wikolu, kit montażowy nie rozpuścił styropianu. Jak widać na zdjęciach – brak nierówności toru.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2006, 09:31 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:Jak pisałem na wstępie jestem w trakcie robienia makiety [...] Nie uważam się za alfę i omegę dlatego poruszyłem temat gór
W takim razie zamiast zwrotów należy..., trzeba..., wyłącznie nadaje się... trzeba było napisac po ludzku: użyłem..., spróbowałem..., co o tym sadzicie?. Nie brzmiałoby to wtedy jak opis jakiejś "jedynej słusznej i poprawnej politycznie metody" i nie wzbudzało reakcji "alergicznych" u czytających.
Grzegorz TT pisze:Część środkowa została wykonana z pianki poliuretanowej, a raczej pianek. Użyłem kilku rodzajów z widocznym efektem. Też z tego nie jestem zadowolony. Widać dziury i to po wygładzaniu. Przelecę to jeszcze akrylatem i ponownie pomaluję.
Pianka montażowa jest z założenia przeznaczona do wypełniania szczelin i zamkniętych (przynajmniej częściowo) przestrzeni. Dlatego "na wolności" rośnie źle - puchnie w nieprzewidzianych kierunkach, ma dużo bąbli i wolnych przestrzeni wewnątrz.
Dlatego ja, używając piankę, najpierw z siatki do tynków modeluję z grubsza oczekiwany kształt terenu. Większe połacie siatki wzmacniam wręgami, które nadają jej własciwy kształt. Popiero pod taką siatke wstrzykuję piankę. Pianka wypełnia zamknięta przestrzeń pod siatką (musimy piance zapewnić mozliwość wypłynięcia nadmiaru!) i tężeje w jednolitej masie. Potem można ją juz rzeźbić ostrym nożem. Tam gdzie pianka wybuliła za mocno można sciąć ja razem z siateczką, która nie jest już tak naprawdę dalej potrzebna.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2006, 09:12 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 2 razy.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: miki »

No dawno się tak nie ubawiłem......to jedziemy po całości.
O jakich górach tu mowa skoro na zdjęciach jest kawałek nasypu ze styropianu (który "se" można nożem na kolanie przyciąć), jakieś zielone bąble i jakiś podziubany placek ??? Jednym słowem nic ciekawego.
Jeżeli pan GrzegorzTT od 21 lat zabawia się lutownicą transformatorową i nie wie jak ją wykorzystać do cięcia styropianu miedzianym drutem to ja już nic na to nie poradzę.
A teraz żeby nie być gołosłownym

http://www.forum.martel.pl/viewtopic.php?t=5647

Niemal kompletny tutorial pt. jak ze styropianu za pomocą lutownicy transformatorowej i drutu miedzianego wyrzeźbić teren. Żeby wszystko było jasne - styropian został pokryty wikolem i papierem toaletowym i pomalowany szarą farbą akrylową z dodatkiem byle jakiego pyłu, celem uzyskania odpowiedniej faktury,
Dalej - http://www.sttandard.org.pl - drugie zdjęcie od góry, jak się dobrze przyjrzeć, można zobaczyć sosny, brozy, lipę itd. wszystko ręcznie robione
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2006, 09:11 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: Kilkujadek »

Jak pisałem na wstępie jestem w trakcie robienia makiety i niestety testowania możliwości niezbyt potrzebnego aparatu. Nie uważam się za alfę i omegę dla tego poruszyłem temat gór tak jak temat trawy elektrostatycznej który to stal się bardzo popularny.
Forum nie jest dla tych którzy wiedzą wszystko a dla tych których wymiana informacji i doświadczeń interesuje.
Nie szukam pochwal lecz rad jak to można zrobić lepiej i z czego. Ten temat to zachęta do dyskusji.

Styropian jest podstawą dla nasypu. Dla wzmocnienia został wysmarowany bardzo gęstym wikolem. Całość jest wstępnie pomalowana brązową farbą akrylową. Ta farba to tylko i wyłącznie podkład. Część środkowa została wykonana z pianki poliuretanowej, a raczej pianek. Użyłem kilku rodzajów z widocznym efektem. Też z tego nie jestem zadowolony. Widać dziury i to po wygładzaniu. Przelecę to jeszcze akrylatem i ponownie pomaluję. Na tym podłożu zostanie posadzona trawa. Część pod drzewami to nieudana próbka. Ponieważ wyległa poruszyłem temat jak ją poprawnie posadzić.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2006, 09:09 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Z czego i jak budować góry?

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:I następne........
http://img356.imageshack.us/my.php?imag ... 0139bg.jpg
Teraz przynajmniej jest o czym dyskutować.
Powiem szczerze - poziom prac styropianowo-akrylowych widocznych na załączonych zdjęciach jest wg mnie raczej niski. Po zamieszczonym na wstępie opisie technologii spodziewałem się conajmniej całej makiety "wyrzeźbionej" w styropianie, a tu tymczasem widzę nasyp i jedną płaską górkę, trochę "podziubaną" czymś półokragłym w dziwne wgłębienia a następnie pomalowaną.

Ja sam wolę zdecydowanie piankę poliuretanową na siatce, ale ze styropianem też miałem do czynienia.
Też używałem kleju polimerowego do klejenia bloków styropianu, ale do ciecia nie stosowałem żadnych "patentów" w postaci drutów oporowych. Wykorzystałem po prostu zwykły, duży nóż, rozgrzewany na kuchence gazowej. Trochę smierdziało, ale ciął tak, jak powietrze, bo nawet nie masło. Poza tym długi nóż dawał duże pole manewru w słabo dostępnych miejscach. Nic nie szlifowałem, ani styropianu, ani warstwy szpachlówki, połozonej cienka warstwą na styropian, żeby go usztywnić z wierzchu. Tak samo nic nie malowałem - bo to nie pomalowany styropian ma być widoczny na makiecie, ale to wszystko, co go zasłania, czyli piaseczki, posypki, trawki, krzaczki, itp.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2006, 08:59 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zieleń i ukształtowanie terenu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości